bugün

sözlükten uzak kaldığım kısa zaman dilimi içinde "neler olmuş" dediğim, tahminimce sözlükte birbirini çekemeyen ve/veya birbiri ile anlaşamayan yazar arkadaşların entryler vasıtası ile oluşturdukları ve bazı yazarların kendine yakın gelen bir grubun fikrini desteklemesi sonucu oluşan durum.
(bkz: sözlükteki celebrityler).
(bkz: sözlükteki celebrity ağalar).
(bkz: sözlükteki celebritylere kızanlar).
(bkz: celebrity olmak isteyip polemik yaratanlar).
(bkz: sözlükteki brukerlar).
(bkz: moderasyona kızanlar).
(bkz: ota boka ayar verenler).

vb...

"hepimiz kardeşiz" demek istiyorum,
bölücülük yapmayalım..
fikir ayrılıklarını ortaya koyunca gerekli hoşgörü gösterilemediğinden dolayı izalasyon çalışmaları ile üstü kapatılmaya çalışılan olgu.
(ara: hepimiz)
benim de sonuna kadar desteklediğim ve olması gerektiğine inandığım bir durumdur. zaten kendim de sözlüğe ilk geldiğim günden beri bağımsız bir karakter ortaya koydum. önce tepki alsam da, zamanla anlaşıldım. bu yüzden fikir ayrılıkları kesinlikle olsun; ama dediğim gibi "saygı ve terbiye sınırları" çerçevesinde. çünkü maalesef buralarda kendini bilmezlerin sayısı bir hayli fazla.
(bkz: uludag sözlük u bekleyen tehlike)*
tebiye ve saygı sınırları içerisinde olması gereken olduğu takdirde de iyi sonuçlar verebilecek durumdur.

nasrettin hoca'ya sormuşlar:
-hocam neden insanlar hep farklı yönlere gidiyor?
hoca cevaplamış:
-ee herkes aynı yöne gitse dünyanın dengesi bozulurdu.
sozluk icin hayet yararli, ayni zamanda da cok normal olan olaydir.
(bkz: what is your problem 2 yu verdiniz de zukmedik mi)
benim gördüğümce farklı fikirlere sahip insanların birbirine olan saygısı yeterince fazla. sadece kendi inandığı şeyleride açıklama gereği duyan yazarlar görüyorum. kendi düşüncesine tamamen ters bir entry'ye aşırı derecede tepki veren bir yazar görmedim. burası daha öncede dediğim gibi heterojen bir karışım. herkes herkesin fikrine kabullenmesede saygı duymalı, o entryler sayesinde farklı bakış açılarıylada bakıp ufkunu genişletmelidir. tabi ki kendi düşüncelerini sonuna kadar savunmalı ancak bunu polemik yaratacak veya saldırgan bir şekilde yapmamalıdır.

(bkz: herşeyden önce saygı)
fikir mi var ki ayrılığı olsun diye cevap verilmek istenen laftır. eğer futbol, eski sevgili gibi başlıkların altına girilen entryler fikir sayılıyorsa o ayrı.
(bkz: biz ayrı dünyaların insanıyız)