girdiğiniz entrylerin bir kısım gammazlar tarafından anlaşılamaması ve akabinde modütler tarafından silik mertebesine oturtulmasının neden olduğu durum.

(bkz: 1 kere 1 eşittir 1)
(bkz: 1 kere 2 eşittir 2)

herkesin çok iyi bildiği çok basit bir şeyi yeni gibi özenle anlatmaktır. mesela, "burun, koklama organıdır" gibi. anlaşılmadıysa, bir örnek daha gerekebilir, yine mesela, "dişler, 32 tanedir" gibi. başka bir örnekle de açıklayacak olursak, "insan, bir canlıdır" olabilir. örnekler çoğaltılabilir. * *
sözlük yazarı olmakla eşdeğerdir. tanımlamak esastır ki bu kokladığın bir limon yaprağı da olabilirken, kolunda ölen arkadaşının kanının rengi de olabilir. tanım kardeşim tanım. mutluluğun resmini mi çiziyosun, trafik kazası krokisi mi ben anlamam. görelim gözlüğünün derecesini ve rengini, kolormatik mi otomatik mi? di mi ama? yaaa..
şöyle oluyor bu: şimdi hani bir konu var aklımızda. herhangi bir şey olabilir, ne bileyim efendim, insanlarla paylaşmak istediğimiz herhangi bir konu. bu konuyu o paylaşmak istediğimiz insanlar var ya, o paylaşmak istediğimiz insanlara anlatırken gereğinden daha uzun ama boş cümlelerle anlatmak. gereğinden uzun ama boş cümlelerde bol bol tekrar olması da olayı katmerlendirir. katmerlendirmek; bir etkiyi arttırmak demektir. bu "arttırdığımız bir etki" ile herkesin bilebilme imkanı olan kavramların açıklamasını da birleştirirsek; gerizekalıya laf anlatır gibi sözlüğe entry girmek olayı gerçekleşir. anlamayanlar mesaj atsın daha uzun anlatıcam.
(bkz: bana kimse gammazlar gerizekalı dedirtemez) ayrıca (bkz: bana kimse moderatörler gerizekalı dedirtemez)
her seviyeden insan oldugunu dusunup sozluge anlasilir bicimde yazmak ..
(bkz: anneye anlatır gibi anlatmak)
uludağ sözlük'te çok sık başvurulması gereken bir yöntem.
sözlükte geri zekalılarında olabileceği düşüncesi ile girilen entry lerdir.
ağzın üzerinde burun vardır gibi...
tam uydu valla...
edit: allah aşkına sözlük, bu entry daha nasıl tanıma uyacak.
gerizekalılar için bilim merkezi

- türkçe tercüme
- kaynak gösterme
- ayrıntılı bilgi
- mesajla özel açıklama
- alternatif algılama yöntemleri

lütfen randevu alınız.
entrynin icindeki tanimi goremeyen, algilayamayan sayin gammaz veya moderatorlerimiz nedeniyle, yapilan tanimin basina "tanim" diye belirtmek zorunda kalma sonucu ortaya cikan eylem. "bak bu tanim, iyi anla, iyi bak. tanim yaptim, anladiniz di mi?"
kedi başlıklı bir konuya ''dört bacaklı bir hayvandır'' şeklinde dalga geçer gibi entry girmek bu duruma örnek gösterilebilir. gerekli tanımlar yapıldysa o başlıkta, sıçmanın hiç bir manası yok. çok ayrıntılı ve farklı konular içeren bir kaynak yoksa elinde sus ve oku.
bazen gerklidir.
aynı şeyleri tekrarlayıp durursun, yılmadan usanmadan ve fakat yine anlamaz karşındaki.
o vakit özür dilemek, yapılacak en akıllıca harekettir.
geri zekalılar için entry girme rehberi

-entry'e tıklayınız.
-sayfayı aşağıya indiriniz.
-beyaz kutucuğa yazınızı giriniz.
-ekle tuşuna basınız.
(bkz: hanzo bak buna yumurta derler)
(bkz: hanzo ya yapilan haksizlik)
yazarların zeka seviyelerinin farklılık göstermesinden ötürü normal olabilecek eylem. karşıdaki anlamayınca heceleyerek konuşanlar vardır ya hani, onun gibi bir şey.
beşi değil de nerden baksan dördü aynı inanışıyla devam edilmeli bu eyleme.
(bkz: 1kelime 1 islemdeki uyuz kadın gibi anlatmak)