adını hatırlayamadıgım bir brad pitt filminde gecen bir replik bu onermeyi dogrular niteliktedir.
''yanında her zaman bir paket sigara ve cakmak bulundur konusmaya baslamak icin iyi bir bahane olur'' *
üniversitede çok işe arayan olgudur.
lisede yasaklar yüzünden tuvalette sigara içmek zorunda kalan gençlerin orda bulunmadaki ortak amaçları bu sarılmış tütün olmasından dolayı, sosyalleştirdiği rivayeti doğrudur. 19 mayıs 2008 de yürürlüğe konulan kapalı yerlerde sigara içme yasağı dolayısıyla insanları yalnızlığa sürükleyende aynı halttır.
bana göre dünyada paylaşılınca biten yegane şey sigaradır.
yani mutluluk gibi paylaş çoğalsın hikayesi değil yani.
yürürlükte olan kapalı alanlarda sigara içme yasağından sonra kafe, restoran, bar, avm, iş merkezi önlerinde olması kuvvetle ihtimal olan durum.
lise zamanında ki öğrenciler için sigara bakın ben büyüdüm aracı olduğu için bu zıkkımı içmek bir şekilde statü ve güç simgesidir. insanlar da güç ve statüyü severler, bunlara sahip olmak isterler. eğer olamazlar ise bunlara sahip birisinin etrafında toplanırlar. iki şekilde de insanlarla birlikte olur. yani burdan çıkaracağımız sonuç sigara içen bir liseli sosyalleşir.
iki kişi arasında paylaşım olduğu sürece sosyalleşmeye belki katkı sağlar ama kötüdür o pistir. ıyh.
(bkz: kime göre neye göre)
kriz anlarında tanınmayan bir kişiye bir dal sigaran var mı gardaş? diye sorulduğu takdirde doğru olan önermedir.
ayrıca kız tavlamada da işe yaradığı olmuştur...
e: pardon, bir sigaranız var mı?
k: malesef, kalmadı.
e: bende bir tane var, dönelim mi?
k: evet, evet, eveet!

işe yaramaya da bilir.
e: pardon, ateşiniz var mı?
k: sanane, doktor musun?
e: ?!
(bkz: sosyal içici)
zararlı bir maddenin nasıl faydalı bir araç olacağının göstergesidir.
Universitede de öyledir iş hayatında da.

(bkz: sigara molası)