bugün

sordukları birbirinden saçma sorularla saç baş yolduran götten bacaklı veletlerdir.
köpekler bizi içimizde kemik olduğu için mi ısırıyorlar? tipik bir velet sorusudur. çizgi filmlerden köpeklerin sadece kemik yediklerini zannetmelerinden kaynaklanır.
yapılması gerekenler;
önüne bozulmayacak ve kırılmayacak kadar sağlam bir oyuncak koymak,
çocuğu çaktırmadan boş bir odaya kitlemek,
sert bir cisimle kafasına vurarak bir süreliğine bayılmasını,daha da iyisi tamamiyle susmasını sağlamak.
dünya hakkında pek bi' bilgileri olmadığı için öğrenmeye çalışan veletlerdir. saçma sapan sorularına bile cevap verilmelidir ki hep sorsun, daha çok öğrensinler.
nesli tükenmedi mi onların ?
" Allah nerde anne, niye görünmüyo? " sorusunu her çocuk illa sormuştur.
sorularını cevap alana kadar tekrar eden küçük canavarlar.
hic cocuk olmamis ve gezegene uzaydan dusmus elemanlari "baydiran" cocuklardir. cocuklarin dunyayi tercihen yazilim yuklemesi yontemiyle ogrenmesini bekleyen, bir cocugun dogal merakina bile tahammul edemeyen, sorularini yanitlayabilecek bilgi, olgunluk ve donanim duzeyine sahip olmayan modelleri bunaltirlar. ayni modeller ramazanda oruc tutup "sabretmeyi ogreniyoruz" diye hava atar, bir ayda ogrendigini onbir ay boyunca uygulamazlar.
-ali mi döver sen mi?
+ben
-ahmet mi döver sen mi?
+ben olm ben
karşı atak yapıp siz soru sormaya başlayarak üste çıkabilirsiniz bunlara karşı. genellikle neden diye sorduğunuzda "işte" diye cevap verirler ama sizin "işte" demenizi kabul etmezler.
(bkz: Tatlı Hayat) dizinsindeki Can karakterini anımsatan durumdur.

-ihsan amca ihsan amca diyerek bayan evlat küçüğüdür. Hatta isssan amca isssan amca..
(buradaki velet 5 yaşında)
-kaç yaşındasın
+25
-niye
+???
+ nasıl niye 25 yaşındayım işte
-hıııı senin adın niye paronayak
+ hadi eve git sen artık akşam oldu
-niye akşam oldu
+piskopatmısın ya çık git
bu veletlerden biriyle en uç hadiseyi geçen hafta minik kuzenim sayesinde yaşamış bulundum.felsefede son noktadır.

kuzen: bu terlik senin mi?
pardus tulliana: evet benim
kuzen: niye?
pardus tulliana: ?!
iki tokat çakıp susturulası veletlerdir.
olaya bilimsel olarak yaklaşmak istiyorum*;

şimdi efendim ericsson'un psikososyal kuramına göre bu çocuklar -ki 4 ve 6 yaş arasıdır- "girişimciliğe karşı suçluluk" dönemi içindedirler. bu yüzden her yerde ve her ortamda soru sorma, öğrenme merakı içindedirler. bastıramadıkları bir konuşma eğilimleri vardır. eğer bu dönemde çocuklara yeterli açıklamalar yaparak bıkmadan usanmadan cevaplar vermeye çalışırsak özgüven sahibi ve girişken bireyler yetiştirebiliriz. ancak susturarak, azarlayarak ya da kurtulmak için saçma sapan cevaplar vererek geçiştirirsek -ki sussun diye ingilizce cevaplar vereni biliyorum*- bu durumda da suçluluk duygusuyla büyüyen ve özgüven eksikliği, aşağılık kompleksi yaşayan bireyler yetiştirmiş oluruz. kısacası her şey bizim elimizde diyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum.
özelden özele akıl yürütmekten kaynaklanır.
örneğin; suçlu olan birisi cezaevine koyulur.
soru: eğer birisi cezaevinde ölürse cezaevine mi gömülür?