bugün

sokratesin en iyi öğretilerinden biri. günümüz türkiye gençliğinin de acilen kabullenmesi gereken düşünce.
(bkz: tehlikenin farkında mısınız)
(bkz: işi zikir katığı şükür düşmanı fikir)
hayatın bir öğreti olduğunu ve öğrenmenin sonu olmadığını düşünürsek, haklılığına emin olacağımız düşünce..
yaşadıklarımızı sorgulamaz ve sorgulama ile bazı sonuçlar çıkarmazsak, boşa yaşamış oluruz, çünkü yaşadıklarımızdan birşey öğrenmemiş, bu öğrendiklerini hayatına yansıtamamış olursun..
(bkz: ağlama değmez hayat bu gözyaşlarına)
keşke ben söyleseydim dediğim söz. keşke sokrates bugünlerde yaşasaydı da konferanslar falan verseydi. belki o zaman yozlaşmış yobazlaşmış dünya bi nebze düzelirdi.
sorgulamadığımız her bir günün boşa geçtiğini anlatır.

genelde sorgusuzluk ve sualsizlik tercih edilse de karşımıza çıkacaklar kötü de olsa sorgulamalıyız.
(bkz: ilk bilim adamı şeytandır)
insanların kafasına bir çiviyi çakar gibi çakmak gereken düşünce. bir çiviyi çakar gibi.
aslına bakılırsa sorgulayan bireyin de, hayatın yaşanmaya değmez bir ıstıraplar silsilesi olduğu sonucuna varacağını hesaba katmamış pek feyizli bir filozofun beyanıdır. sokrates, platon gibi antik çağ filozoflarının en büyük kusuru bana göre fikirlerini yaşamı olumlayan bir temel üzerine inşa etmesidir. fakat var olmanın dayanılmaz ağırlığını ve anlamsızlığını cesurca kabul edenlerden örneğin bir cioran değildir, olamayacaktır.
hayatı bir ızdırap olarak görmek istiyorsanız elbetteki düşündükçe kötü şeyleri göreceksinizdir. sorgulayın ama hep kötü olanları deşmeyin. ufkunuzu açın biraz bu dünyada hala güzel bir şeyler var.
socrates'ın bu güzel sözüne bir katkı yapmak isterim. yalnızca sorgulamak yetmez. sonuçları eyleme dönüştürmek gerekir.hayat böyle yaşanır.
sokrates'in en güzel sözlerinden biridir. kaç asır geçti, insanlar hala cehaletle mutlu olmaya devam ediyorlar. filozoflar şu çektiği çileyi keşke bütün insanlar da anlasa..
Hayatı sordum soruşturdum, herkesin farklı doğrusu ve hayata yüklediği anlam var.
değer amk hayat her şekilde yaşamaya değer. sorgulayıpta atomu delecek değilsiniz. kendinizi bu kadar önemli görmeyin lan. sen ben olmasada bu ziktiğimin hayatı devam eder.