bugün

en son genel seçim* öncesi yaptığı anketlerde akp'nin yüzde 50 bandına girdiğini ve mhp'nin de barajın üstünde olduğunu söyleyerek akp karşıtı herkesin tepkisini çeken(1), ama seçim sonunda da haklı olduğu ortaya çıkan sonar araştırma şirketinin 2014 yerel seçimleri öncesi yaptığı ankettir. zannediyorum henüz sonuçları açıklanmamış. fakat hakkında pek çok bilgi şimdiden piyasaya düşmüş durumda. http://www.ulusalpost.com...in-sok-sonuclar-7049h.htm

akpnin oylarının yüzde 40'ın da altına düştüğü belirtiliyor. mhp'de bir oy patlamasından bahsediliyor.

sonar ocak ayında yaptığı ankette de akpnin oy oranının yüzde 42 bandına gerilediğini ortaya koymuştu(2).

anket sonuçları açıklanırsa veya açıklanmışsa buradan paylaşırız yine.

*1: http://www.tumanketler.com/page.aspx?id=183
*2: http://www.halkhaber.tv/haber-3597
ayrıca unutmadan ekleyelim, anketlerde katılımcılara hem yerel seçim tercihlerinin hem de genel seçim tercihlerinin sorulduğu söyleniyor. bu iki farklı anketin sonuçlarının da oldukça farklılık gösterdiği belirtiliyor.

bu da oldukça sansasyonel bir bilgi, çünkü pek çok siyaset uzmanı, bu seçimlerde aday odaklı değil parti odaklı oy kullanılacağını savunmuştu.

beklemekteyiz.
Konda anketine güvenim tamdır: ak parti % 47, 7

Zaten meydanlar da bunu doğrulamaktadır. Tabi ki cemaatin casusluk yapması, sarigul'un seçmenleri yumruklayıp azarlaması gibi etkenler de eklenince bu oran, minimum olarak alınmalıdır.
olmayan anketlere güvenenleri ortaya çıkarmıştır. http://www.aktifhaber.com...-yayinlamadik-931416h.htm
http://www.konda.com.tr/tr/raporlar.php

başbakanın her sözünü doğru olarak algılamayın. artık yanlış mı söylemiştir, yalan mı söylemiştir bilmiyorum. ama adamlar 2011den beri anket yayınlamadık diyor.

ayrıca şu var, akpnin maksimum oyu (kendi kitlesinden kimseyle kavga etmediği dönemki oyu) yüzde 50 idi zaten. yüzde 47ler hayal şu an. bunu akp'nin önde gelenleri de biliyor. sadece cemaat küsse, onun da yarısı yine akpde kalsa yine bile yüzde 45lere kadar düşerler. ses kayıtlarını nereye koyacağız peki? merkez sağda yer alıp akpnin marjinalleşmesinden rahatsız olanları nereye koyacağız?

sarıgül kendisine tekme attığı iddia edilen birisine yumruk atınca oyları eriyor ama hakkında her gün yolsuzluk kaseti çıkanlara hiç bir şey olmuyor öyle mi? kendinizi kandırmayın.

ben yine de sonarın açıklayacağını düşündüğüm yüzde 35in altında bir akp oyunu gerçek dışı buluyorum. ama akıl ve mantık gereği akpnin yüzde 42-43ün üzerinde oy alacağına da pek inanmıyorum.
--spoiler--
sonar araştırma

-adana-

mhp........39.3
chp.........27.6
akp.........26.4
diğer....... 6.7

-manisa-

mhp........40,6
akp.........37,6
chp........19.6
diğer....... 2.2

-antalya-

chp.........41.2
akp.........29.8
mhp........24.3
diğer....... 4.7
--spoiler--
- ankara-
akp.......... 46.2
chp.......... 39.9
mhp.......... 10.2
diğer........ 3.7

hakan bayrakçı'nın twitter hesabından!

ankaralılar eğer mhp chp'ye oy vermez ise i. melih'ten kurtuluş yok!
oynanmış olması muhtemeldir.
iktidar da kalabilmek için binlerce polisi süren, televizyoncuya, gazeticiye, müdahale edenler elbet anket şirketlerine de iktidarlarının istikbali için müdahale edebilirler.
Şahsen hiç mi hiç inanmadığım ankettir. Etrafımdaki onlarca ak partiliden yolsuzluk ve rüşvet olaylarından sonra ak partiye oy vermeyi düşünen kimse kalmadı.
üzerinde düşünülmesi gereken ankettir. hele ki devlet bahçelinin bol bol düşünmesi lazım. mutlaka kendisi de yaptırıyordur ankarada anket falan. raporlar hazırlatıyordur mevcut durumla ilgili.

bahçelinin de kk'nın da şunu anlaması gerekirdi bu seçimde. eğer siz bir başbakanı yolsuzlukla suçluyorsanız böyle bir yerel seçimden önce, o zaman ona karşı birleşmeniz gerekir. kritik belediyeleri alabilmek için gerekli ittifakları kurmanız gerekir. ankarada mhpnin adayının en az 10 puanlık bir oyu var. sonarın anketi bence dikkat çekici. oynamalar yapılmış mıdır falan bilmiyorum. ama şurası gerçek ki ankarada kritik bir seçim mücadelesi veriliyor. muhtemelen son dakikaya kadar da böyle gidecek. ben şahsen 3-4 puandan fazla bir fark olacağını sanmıyorum. aslında hakan bayrakçı da bir kaç hafta önce öyle söylemişti. bilemiyorum ne değişti o bir kaç haftada.

öyle veya böyle, eğer istanbul ve ankara yine akpnin elinde kalırsa, bu muhalefet için başarısızlık olur. özellikle de mhp için. sen hem yolsuzluk yaptılar diye bangır bangır bağır, hem de bu konuda chp ile en ufak bir ittifaka girme. inadına seçilmeyecek adayı koy. olacak şey değil. mevlüt bey kusura bakmasın ama bizim okulda yaptığı konuşma resmen rezaletti. ne doğru dürüst bir projesini anlattı, ne de melih gökçek'e ciddi eleştiriler yöneltti. ortadoğu gazetesine verdiği röportajda yazanların aynısını virgülü virgülüne bize söyledi. böyle bir adayı neden çıkarırsın ki?

bu yerel seçimlerde mhpnin yüzde 17 civarında oy alacağına inanıyorum. sakın ola ki kendilerini kandırmasınlar. mhp bu oyları taşıyamaz bu kafayla. akpden kopan oylar bunlar. önümüzdeki genel seçimlere kadar kurulacak bir merkez sağ partisi, bu oyları tere yağından kıl çeker gibi alır mhpnin elinden. olan da devlet bahçeliye olur.