Son iki ayda iğneden ipliğe herşeye en az iki katı zam geliyor sonrada kriz yok deniyor.bizim aklımız la dalga geçmeyin artık tamam fırsatçı çok ama bunu b n denetleyemem devletde bunun önüne geçmiyor hikâye hep. kömürün tonu bin sekiz yüz olmuş yumurtanın tanesi yetmişbeş kuruş vs vs böyle giderse düşük gelirli işçi ekmeğe muhtaç kalır olan Türk e oluyor.
geçen hafta gelen uçmuş elektrik faturalarıyla artık tüy dikme aşamasına yaklaştığı görülen zamlardır.
Psikolojik diyorlar.

Herkes psikiyatriye gitsin.

Niye hükümete kızıyorsunuz?

Kınıyorum...
bu ay doğalgaz 238 su 240 tl geldi. başka bir şey demiyorum.
güncellemedir o, zam diyen fetöcüdür. ihbar ederun.
iğne ve ipliğe zam gelmemiştir. kriz miriz yoktur.
Alışveriş için evden dışarı her çıkışımda yanıma fazla para almama neden olan zamlardır.

"Bugün acaba yine ne zamlandı"

Daha önce hiç böyle düşünerek evden çıkmamıştım.
doların artmasından, euronun artmasından etkilenip de yapılan zamları anlayabilirim.
kış geliyor, yolda. her kış bazı şeylere ufak ufak zamlar gelir o da anlaşılabilir.
hoş görülebilir.
üstesinden gelinebilir.
ama bu yönetimin hükümetin basiretsizliğinden dolayı yapılmak zorunda kalınan zamların yanı sıra bir de
kendi insanımızın, komşumuzun, akrabamızın, arkadaşımızın hatta kendimizin bile ''köre yatıp'' tuttuğunu sikmeye çalışması hoş görülemiyor maalesef.
üstesinden de gelinemiyor çünkü bizim insanımız değil mi mevzu,
zamda bile yarışıyorlar.

ortada haksız da olsa gelecek para varsa hele daha çok yarışıyorlar.

bunlar hep çorumlu mıstaaaemminin oyunu
hazırlıksız yakalanmaya neden olmaktadır.

cebindeki paraya göre bir sey alayım diyorsun, markete bi giriyosun, cepteki para yetmiyor. neden? çünkü dış güşler. bilmesem dış güşleri kriz var sanıcam valla!
pisikolojik olarak şeyapıyo bunlar.
"Bizim dolarla işimiz yok, TL kullanıyoruz sonuçta" diyenleri hafiften sarsmaya başlamış hadisedir. Ham madde ve ara mamül ithalatının döviz ile yapılmasından kaynaklı fiyat artışlarının olacağını hesap edemeyen kitleyi tekrar düşünmeye sevk etmiştir.
Montaigne'in "pazarlık" adlı denemesini yıllarca benimseyip uyguladım. Bu deneme şöyle güzel cümleler barındırıyor:

"Para vermekten haz duyarım; omuzlarımdan bir yük atmış, bir çeşit kölelikten kurtulmuş gibi olurum. Ayrıca para verirken doğru bir iş yapmanın, başkasını memnun etmenin keyfini duyarım. Ama hesap, kitap, pazarlık isteyen alışverişlere yanaşmam; bu türlüsünü benim yerime yapacak kimse olmadı mı, işin uzamasına meydan vermem. Tabiatıma çok aykırı gelen o iğrenç konuşmalara düşmektense bırakır kaçarım. Dünyada pazarlık kadar iğrendiğim bir şey yoktur."

Artık bu cümlelere sadık kalamadığım için üzgünüm, beni bağışla Montaigne abi. Geçen hafta banyoya leğen alırken manyak gibi pazarlık yaparak 15 liraya satılan leğeni 7 liraya aldım. Hiç kızma abi. Aman bana ne, kızarsan kız. artık böyle.
Kesinlikle dolar ile alakası yoktur.
doların artışından faydalanılıp, olması gereken zamdan fazla zam yapıldı ve canım cicim harika mükemmel devletimizin
umrunda değil.