bugün

hiçbir insan evladının gözünden, gözleminden kaçmayan tavırdır. bu solcularla siyaset konuşun bakın. öyle bir konuşurlar ki ya sanki kendi anlattıkları, kendi tahminleri hep doğruymuş gibi konuşurlar. yok devrimciyiz bilmem ne diye geçinirler. yıllarca kendilerine hep düşman aramışlardır.
Aslında bir bok bilmedikleri için her şeyi bilirim tavrına girerler.
bir o tavrı seyretmeye bir de iş makinelerini seyretmeye doyamıyorum.
küçüklükten beri yetişme ortamının gereği olsa gerek. çünkü büyüklerinden böyle görmüşlerdir. tanrı onları kutsamıştır.
kamyonu devirmekten ileri gidememiş adamların devrimci modunda takılmaları olayıdır. (bkz: gerçek sosyalizm bu değil)

hiçbir şeyin doğru düzgün anlaşılamadığı ülkemde elbette solculuk da anlaşılamamıştır. üstünde che guavera resmi olan tişörte 100 lira veripte ben komünistim diyen insanlar gördü bu gözler. starbucks masalarında devrim planları yaparken bi kahveye 20 lira veren devrimciler gördü bu gözler. yıllarca atatürkün izinden gideceğine and içipte atatürkün izinden sadece, atatürkçü düşünme derneklerinde toplanıp içerken giden kemalistler gördü bu gözler. işine gelene bireyci, hümanist işine gelene benim diyen faşistten daha faşist solcular gördü bu gözler. (olm neler görmüş lan bu gözler öyle vuuu)

ben bir solcu değilim. bir sağcı da değilim. ben bir müslümanım. lakin adam gibi adam solcuları severim. bir deniz gezmişe çoğu kişiden daha fazla saygı duyarım. lakin savunduğu şeyin güzelliğinden değil. savunuşunun güzelliğinden. davasına bağlılığından severim. demem o ki kardeşlerim. davanı yatakta savunamazsın. davanı bilmeden savunamazsın. davanı özümsemeden savunamazsın. sen sosyalizmi benimsemediysen, sen hümanizmi benimsemediysen afedersin ama gelir şu uludağ sözlük trollerine meze olursun. ve kalkıp kendini savunamazsın bile eksileyebilirsin ancak. çünkü içten içe bilirsin haklılık payı var.
Olgun insan öğrendikçe eksik olanı görür. O eksiği tamamlayamayacagını, buna ömrünün yetmeyeceğini bildiği için mütevazi olur. Bir konuyu tartışırken rahat olur. Lakin bir insan kendini bilimci, karşısındaki nı bağnaz, cahil laflarıyla yaftalıyorsa zaten ortada bilimcide yoktur, cahılde yoktur,bağnazda. Ortada olan şey bir güreştir. Yenemeyen ve yenılenın ezikliğinin hazımsızlığıdır. Buda kibirden, kendini bir halt zannetmekten geçer.
Bu arada solcular neye övünüyorlar anlamadım? Karşımda övünen bir solcuyada denk gelmedim.
bir de net sorulara dolambaçlı cevaplar verip adama kafayı duvarlara vurdurturlar.
Herşeyi bildiğini zanneden çok az şey biliyor demektir. Bu güne kadar yaşayabildiğine şükretsin
Ön yargının en saçma hallerindendir, kişi sığırsa bu işin sağcısı solcusu ortacısı mı olur!