bugün

ille de tanımsa; başlığın kendini açıkladığı hededir.
öyle yada böyle seçime 6 ay kala chp nin kurultaya genel kurula yada ne karın ağrısıysa ona gitmesi; akp nin ise haldır haldır çalışmasıdır.
chp de haldır haldır kulisler kendi içinde dönerken; akp nin bunu tebessümle izlemesidir.
baştan edit; ne akp liyim ne de chp li hatta ikisine de oy vermem belki. ama solcu kardeşler titreyin bi kendinize gelin.
seçim sonrası zaten %60 aptal %80 de olabilir gibi saçmalıklara dolanmayın.
çalışın ki olsun.
şimdi sağcılardan kasıt dinciler mi? ilk önce bi onu ayrıştırmak lazım. ayrıca türkiyede sol demek chp demek değildir bunu da kafanıza sokun artık.
solcu eşittir chp saçmalığının açıklandığı saçmalıktır.
şimdi entry den kasıt verilen cevap mı? önce bunu bi analiz etmek lazım. ilk iki partiyi değil de son ikisini mi yazsaydım gadasını aldığım.
ayrıca türkiyede sol demek chp demektir. zoruna gitmesin.
not; patlatan mod un alnından öptüm. şimdiden lan. valla bak.
Türkiye solcuları konuşur, sağcıları iş yapar olarak düzeltilmesi gereken başlığın açıkladığı hededir. Tanım oldu sanırım.

(bkz: pkk)
tüm genellemeler gibi yanlış olan önerme.(aslında bu da yanlış ama o ayrı konu)
(bkz: yılmaz büyükerşen)
(bkz: eskişehir)
istisnalar dışında doğru önermedir.
(bkz: azgın azınlık)
(bkz: sessiz çoğunluk)
solcularda kafa küçük ağız büyüktür. sağcılarda ağız küçük cep büyüktür.
ilki muhalefette, ikincisi iktidarda olunca haliyle olan şeydir. tersi olursa bir de o zaman durum tespiti yapmak lazımdır. ha tabii, sağcıların ne kadar iş yaptığı, başka neler yaptığı, ne kadar işi yapmayı başaramadığı veya yanlış yaptığı gibi konuları da negatif veya pozitif önyargılara kapılmadan ayrı bir başlıkta ayrıca irdelemekte fayda vardır.

(not : ileride gündemde olursa, sol bir iktidara da aynen yöneltilecek bir eleştiridir.)
kapak olarak. (bkz: eskişehir büyükşehir belediyesi)
chp'yi solun temsilcisi gören zihniyet saçmasıdır.

edit: çok tepki aldım değiştiriyorum. "solun ne olduğunu bilmeyen gerizekalı saçmasıdır."
sol teorilerin zenginliğinden olabilir. (bkz: TEORi GRiDiR AMA YAŞAM AĞACI YEŞiLDiR)
chp'nin yarım asırı aşkın süredir iktidara gelemeyişini doğrular nitelikteki önerme.
sondertece doğru ve yerinde bir tesbittir.
cumhuriyet tarihine bakılırsa ne olduğu görülür. atatürk zamanında ki chp'nin bile kırdığı kırkı geçmiştir.
80 yıldır yaptıkları icraatlarla ülkeyi boka çevirmelerinden bellidir, dedirten anüs kaynaklı tespit.

beyin fonksiyonları tam çalışmadığından ve ayrıca bilgi birikim düzeyleri yerlerde süründüğünden sol deyince akıllarına chp nin gelmesi de doğaldır.

valla bakın çok içten söylüyorum, biraz kitap okuyun..çok ciddiyim.yanlış anlamayın, aşağıladığımı da sanmayın.gidin bi siyasi tarih, ekonomi/politik ne bilim işte ne bulursanız..sizin yüzünüzden sol siyaset tartışacak karşıt fikirli adam bulamıyor yıllardır..hem siz bir şeyler öğrenin hem de solcular kendi içlerinde tartışıp çatışmaktan kurtulsun.
füze kalkanlarını türkiyede yapılanmasını kabul edip israili tehlikeden korumak gibi aciz bir yönetim biçimiyse evet doğru hatta dosdoğru bir önermedir.

o kalkanlar birgün biyerimize kacabilir recep bey ve setesi...
toptan dalalım ki hak geçmesin; demiş ki bir arkadaş; solculuk ezilenin falanın filanın yanında olmaktır faşistlik ise... diye de devam etmiş. sağcılıktan faşistliği anlayana ne denir deyip geçiyoruz.
başka biri aşağılamak için söylemiyorum diye devam ederken anüs kaynaklı tespit diye başlamış. neresinden tutasın? hadi kasalım biraz kan gelsin diyecem; bizim köyde göte göt derler bilgi birikim düzeyim buna izin verdi yapacak bişey yok.
yüksek lisansımı nerede yaptığımı bile bilmeyenlere kaç kitap okuduğumu anlatmayacağım gibi bunu tartışma konusu bile yapmam.
başka birisi yılmaz büyükerşen demiş.
haklıdır. türkiyedeki belediye sayısı google a göre 2101 ama istisnalar malesef kaideyi bozmuyor. keşke bozsa. yoksa sadece 2101'de 1 akla gelmez.
en komiği de chp yi solun temsilcisi gören zihniyet saçması diyerek zırvalamada zirve yapanlar ki tek kelime ile yuh! chp neyin temsilcisi o zaman? yada solun temsilcisi kim bu ülkede? ben değilim, belli ki sen de değilsin ama farkında da değilsin.
beni doğru anlayan yazarlar aynı zamanda eksik de anlamış.
denmek istenen şu; canım kadar sevdiğim ülkemde solculuk sadece konuşmaktan ibaret. hala uyanamayanlar okuduklarını iddia etmeden okumayı tavsiye ettikleri kitapların önsözlerini okusalar bir başlangıç yaparlar ama nerede?
yok...
yoklar...
yoksunuz...
çene suyu pilav. duydun mu hiç?
aha duydun.

not: diğer entrylere cevap niteliğindedir; patlayabilir okuyan okur gerisi kasımpaşadır.
chat tarzına kayıyor ama söylemeden edmeyeceğim..az biraz siyasi tarih okuyan biri chp ile solun birbirinden ne kadar ayrı mantıkta olduğunu bilir.bu ülkenin en büyük yazarlarından olan yaşar kemal chp iktidarında kömünist olarak fişlenmiş ve açlığa doğru sürüklenmiştir.daha sonra adını değiştirerek bir gazetede iş bulabilmiştir.bu ülkenin gelmiş geçmiş en ırkçı insanı olan ismet inönü ve ardıllarına solcu demek abesle iştigaldir.devrimciler 80 öncesi icraat da yaptılar bilmeyen arkadaşlar okuyup öğrenebilir.deprem olur dev-genç deprem bölgesindedir.kaza olur dev-gençliler hemen ordadı..ordu ilinin fatsa belediyesinde devrimciler çok güzel çalışmalar yapmıştır.terzi fikri orda muhteşem bir demokrasi belediyesi oluşturmuş ancak bu ülkenin sözüm ona "sahipleri" 12 eylül mantığıyla nokta operasyonlarıyla o bölgede yaşayanları terörist ilan edip hapislere tıkmıştır..bu ülkeyi uzunca bir zamandır muhafazakar/sağ yönetenler idare ediyor..ve ülkenin hali ortada..bokun içinde yüzüyoruz..ve o sizin solcu zannettiğiniz chp de onların ekmeğine saçmasapan politikalarıyla yağ sürüyor..

üniversite bitirmek bilgi birikimi arttırmıyor emin olun..okul kitaplarından öğrenemezsiniz bu ülkenin tarihini..kendi çabalarınızla elde edersiniz bilgiyi..sizin solcu dediğiniz partinin eski başkanı inönü 1943 senesinde hitlerin yanında savaşa girme kararı almıştır..eğer almanlar 1944/45 yıllarında stalingradda sovyet ordusuna yenilmese biz de nazilerle savaştaydık..başka bir başkanı baykalın meclis konuşmalarını ve basın açıklamalarını okuyan bir ilkokul çocuğu bile chp nin solla alakasının olmadığına bilir..

neyse ben daha yazmayayım, öğrenmek isteyen gider iki saatini verir, adam gibi bir siyasi tarih kitabı bulur ve okur..tek yönlü bakmaz, her politik fikirden insanın yazdığı kitaplarla kıyasını yapar..hayat 2 kere 2 4 tür demek kadar basit değil..okulda sana sadece bu basitlikte bilgiler verilir..
(bkz: solculardaki çene kası)
iş yapmayı kadrolaşmak olarak nitelendiriyorsak, evet aga sağcılar hakikaten iş yapar. solcular da aval aval etrafına bakar.
" Ne iş yaptınız? " sorusuna cevap verememek ile birlikte, icraat konusu olarak 1 kişiye 15 kişi girme, sübyanları ocağınıza davet edip falakaya yatırmak, milletin elinden tesbih toplamak, sigara ile resim çekilmek, palto giymek, solculardan hep dayak yemek. Bunlar dışındaki icraatlarınız nelerdir sağcı bey?
verilen bir örneği bunca saptırmak da ancak ve ancak sadece sağcı solcu falan filan değil kendisinin bişey olduğunu iddia ederken doğru dürüst iki cümle kuramayan güruha has bir özellik sanırım.
herifçioğlu olayı 2. dünya savaşına kadar götürürken başka biri de editinde gerizekalı demiş ki kendilerini bilhassa aldıkları terbiye ölçüsünde tebrik ediyorum. işin enteresan tarafı ise hala faşistlik yada adam kaldırmakla sağcılığı birbirine bulaştırırken beni de o kafilede zannedenlerin olması.
yapılan saptamanın ne kadar yerinde olduğunu kanıtlayan siz sevgili "sözde" solculara teşekkür edelim.
-zamanında var ya zamanında- diye başlayan herkese bildiğin tebessüm ediyorum. nerede şimdi onlar? yoklar mı? hepsi mi sindi? hepiniz mi susturuldunuz?
devamlılık ne oldu? nerede o bahsettiğiniz eskiler?
öyle kitaba falana filana da gerek yok; kaldır kafanı bak ama her zaman yaptığın gibi sadece bakma; gör... onların yarısı iktidarın köpeği yarısı da yalakası.
sıkılmış limon gibi fırlatılacaklar sonunda. neydi o bakanın adı sahi? kitap okumadığım için bilemedim şimdi...
fakir baykurt tan girip oktay akbal dan çıkmak da var ya nefesim sen ve senin gibilerin alayından daha kıymetli benim için.
bu mudur senin bahsettiğin solculuk?
3 klişeye 3 kelime ekleyip türkü-barlarda konuşmakla olmuyor bu işler.
ve hepsine bravo ne anlattığını bilmeden ne konuştuğunu anlamadan bunca zırvayı ancak siz dökersiniz ortaya.

not: chp sol değildir diyenler; türkiye de sol nedir diye sorulduğunda cevap vermekle yükümlüdür.
yıldan yıla artan dış ticaret açığını, istihdam sağlamayan büyümeyi, %18in açlık sınırında sürünüşünü, vergi oranlarındaki fahiş yükselişleri, stratejik kamu kuruluşlarının elden gidişini... izleyerek biz sağcıların iş yaptığını gördük.
haklı bir önermedir efendim, katılıyorum.