1. 1.
  iptidai masa örtüsüdür...yerde yemek yerken kullanılır,eskisi kadar olmasa da hala kullanılmaktadır...
  ... intensivecare
 2. 2.
  eğer tavuk falan besliyorsanız bahçeye sirkelersin ki gelip yesinler diye.

  ne güzeldi o eski günler en son kalkan sofra bezini kaldırırdı eğer hava soğuk ise dışarı çıkmaya üşenirdin fakat çıkmak ve sirkelemek zorundaydın sonra katlar koyardın mutfağa. heydi gidi eskiler hey.
  ... kuntayi kinteleyen adam
 3. 3.
  Sofra Bezi: Genellikle 90'lı yıllarda, yemek masası olmayan mütevazi evlerde yemek yeme ritüelleri için kullanılan, yemek bulaşıklarının halı ile temasını kesen genellikle kareli desenlere sahip, annelerin üzerine basmaaa deyip çocuklarına güdümlü terlik atmasına sebep olan tüm ev hanımlarının en kıymetlileri arasında yer etmiş eşsiz buluştur.

  Sofra bezi, o kadar önemlidir ki, komşu hakkında bazı bilgilere onun üzerinden ulaşabilirsiniz. Komşunuzun maddi durumu hakkında ipuçları verir kimi zaman. Kimin sofrası daha zengin, kimin ki daha fakir dökülen artıklar anlatır. Kiminin örtüsünden sucuk kabukları, kiminden ise sürekli zeytin çekirdekleri dökülür. Kimisi akşam çekirdek çitlemiştir, kimisinin memleketinden fındık gelmiştir...

  Yüksek katlı evlerin, çocuklara sunduğu gölgelerde oyun oynarken farkedersiniz Gülten teyzenin ne yemek yaptığını. Tepenize düşen soğan, biber sapları düşündürür, yumurta kabukları ise ele verir komşunuzu, yemekte menemen vardır o gün.

  Saçlarınızın arasındaki zeytin çekirdekleri ispatlar kahvaltıda zeytin yendiğini ve dökülen pirinç taneleri sayesinde anlarsınız akşama misafir geleceğini...
  (Pirinç pilavı lükstür ve misafir geleceği zaman yapılır)

  Sofra bezi komşuluk ilişkilerini ve bağlarını düzenleyen, duyarlılığı ve farkındalığı arttıran, bir insanın soramayacagı soruların cevabını dolaysız veren, artık deposu değil veri deposudur.

  Sofra bezi candır...

  Seni unutmayacağım...
  1 -1 ... aslankardesim