bugün

bizleri adeta bir kuklaya çeviren, hislerimizi bastıran, bizleri bir tüketim maymununa çeviren günümüz düzeninden kaçmanın yollarıdır.

belki iyi bir müzisyen olup notalarla sanatın ruhunu yaşamak ve hayatı böyle sürdürmek..

hayat çok garip, ve biraz bayat.
holywood filmindeyseniz koşarak kaçamayacağınız şey yoktur. sistem de buna dahildir.
çoğu "kafayı devekuşu gibi kuma gömmek" ile eşdeğer palyatif yollardır. sistemden kaçmak yerine sistemi değiştirmektedir kurtuluş.
Huseyin bolt gibi kosmak.
güze ormanlık alanda küçük bir çiftlik hayatı

(bkz: ohh mis)
(bkz: mağaraya girmek)
uzayda yaşamak gerek heralde.
(bkz: 500t) ye binmek.
yıllardır sistemden çıkmak için uğraşıyorum. gerçekten kolay değil, ama imkânsız da değil. sistemden çıkmak için illaki ormana gidip kaçık gibi yaşamanıza gerek yok, daha kolay yolları var, aşağıda listeledim:

1. alternatif yaşam tarzlarını mümkünse ingilizce olarak araştırın (alternative lifestyles)
2. örneğin araştırabileceğiniz konular: manastırda budist yaşamı, hippiler, vanlife, bdsm lifestyle, permakültür, ecovillages, cheapskates, cynicism (evet sistemden bu kadar nefret ediyorum), hobolar, new age communities (tarikatları önermem), doğada yaşam (mark boyle kitapları), into the wild filmi, fight club'ı tekrar izle
3. eğer sistemden çıkamıyorsanız en azından yükü hafifletmek adına downshifting, minimalizm gibi başlıkları inceleyebilirsiniz
4. benim şahsi tavsiyem ve seneye yapacağım şey manastırda budist keşiş olmak, bunu herkese önermem, çünkü budist keşiş olmak tüm arzularınızdan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelir
5. alternative lifestyles subredditlerine katılın, derdinizi anlatıp soru sorun
6. laos gibi kapitalizmin pek etkisinin olmadığı ülkelerde mütevazı ve sıkıcı bir hayat yaşayabilirsiniz, kapitalizmin stresinden kurtulmak o sıkıcılığı fazlasıyla telafi eder, ama insanız işte, değişiklik arayıp şehre dönmemiz de olası
7. chatgpt'ye derdinizi anlatın, ama pek ekmek çıkmadı çok denedim.