bugün

hepimizin ara ara yaptığı kötü davranış şekli. bunu yapıp pişman olduğum o kadar çok zaman oldu ki. kendimi tutmaya ve öfkeli olduğum an kendimi kapatmaya başladım. ama az önce ofisde benzer bir olaya şahit oldum ki. benim de sinirim fena halde bozuldu.

ofisteki arkadaşım dışarıda olduğundan ona iletilmesi gereken bir problemi bana iletildi ve uzun zamandır ona bağlı personele söylenmesine rağmen sorunla ilgilenilmediği vurgulandı. ben de kendisi geldiğinde konuyu ona aktardım. içeri girdiğinde o kadar sinirliydi ki saçları diken diken olmuştu. herhalde kızı çileden çıkarmış ya da başka bir şeye sinirlenmiş ama nedir bilmiyorum. her neyse sorunu bana ileten kişiyi aradı ve öyle gereksiz sert tepkiler verdi ki, resmen azarladı. adamcağız da o kadar mülayimdir ki bu duruma düşmesine çok çok üzüldüm. telefonu kapattıktan sonra yüzüne baktım. haksız mıyım dedi. çok sert tepki gösterdin. adam yanlış bir şey söylemedi ki sadece meramını iletti, ne vardı bu kadar paylayacak dedim. karşıma ilk o çıktı tüm öfkem de ona yansıdı dedi.

sonradan adam beni tekrar aradı. sesi çok kötüydü. kalktım bulunduğu yere gittim. başıma ağrılar girdi dedi. ne olur kusura bakma çok sinirliydi, başka bir şeye öfkelenmiş ondan öyle davrandı, sonra kendisi de pişman oldu dedim. ofise geri döndüğümde adamın halini anlattım. gönlünü al bence dedim. telefon etti tekrar adam açmadı. mail atayım dedi. kıssadan hisse demem o ki bu tüm öfkemizi suçsuz günahsız kişilerden çıkarmak çok fena hale sokar insanı. hem karşındakine yazık, hem de sana. vicdan azabı feci gaz yapar söyleyim.
başta, insanı en çok rahatlatan, sonrasında da inceden hüzünlendiren 'tüh la yazık oldu buna patladı sinirim' diyerek hayıflanmaya neden olan davranıştır. sinirlendiğinizde bir tane adamınız olsun size tahammül eden, ona bağırın çağırın vurun, sesini çıkartmasın. sizin sakinleştirici ilacınız olsun. **
Yapmamaya en Özen gösterdiğim durumlardan. Yapana sinir olurum mesela annem.
öğretmenlerin öğrencilerine,
çalışan kocanın evdeki karısına,
abi/ablanın kardeşine,
sevgililerden birinin annesine,
komşusuyla tartışan annenin çocuğuna yaptığı ve yaptıktan sonra çoğunlukla pişmanlık duyduğu davranıştır.
Bencilliktir ayrıca bunu her insan beceremez. Eğer sinirliysen ya sinir olduğun şeyden ya da dağdan taştan kapı pencereden çıkarmak görece daha mantıklı ve etik olandır.