bugün

hizalama tutkusu.
gittiği her yerde onu bunu düzeltip insanları sinir eden kişilik.
çok ilginç bir hastalık...
bu tür insanlarla bir arada olmak o derece enteresan olduğu gibi bir okadar da sıkıcı...

-O tablo biraz eğri mi duruyor yaaa?
-sağ tarafı yukarı kaldır,şimdi de yüksek oldu, biraz aşağı aşağı....
Hah,tamam şimdi oldu....
tarihte bilineni tevfik fikretin sahip olduğudur. nitekim muhterem aşiyanında yazarken muntazam simetrik bıraktığı eşyalardan kalemine dokunulduğunu bile anlar sinir krizine girermiş..
sanıldığı gibi her şeyin düzen, ahenk ve simetri içerisinde olması gerektiği dürtüsü değil de birden fazla sayıda olan şeylerin aynı konumda olması ile ilgili rahatsızlık.

çok aşırı olmamakla beraber sahip olduğumu uzun yıllar pekçok insandan saklamışlığım vardır. daha ilkokuldayken annem saçlarımı tararken bir taraftaki saç tarağa takıldığında aynı yerin simetriğini de kendim çekerdim çaktırmadan. ya da biri bi bacağımı dürttüğünde aynı şiddetli diğer bacağımı da kendm dürterdim, gibi enteresan olaylar.. düşünüldüğü gibi bu hastalığa sahip insanlar deli gibi düzenli olmuyolar ya da ben istisna da olabilirim. sorun sadece kendisi simetrik ya da çift olan şekil, eşya veya objelerin iki yanının aynı durum ve konumda olmamasıdır. yani odanızda yerlerde kıyafetlerin olması rahatsız etmez ama askıların hepsinin öne ya da arkaya dönük olmaması son derece rahatsız edicidir.
pek duzenli bir insan olmamama ragmen bazen "galiba bende de var" diye dusundugum hastalik. insan sagdakinin aynisini solda da gormek istiyor. illa ki istiyor, kafaya takıyor, can sıkıyor*.
bu hastaliga sahip kisinin ressam olup surrealist calismasi dusunulemez.
(bkz: müjdat gezen)
ilkokulda simetri konusunu işlemeye tam başlıyacağız, hocamız "simetri hastası olan var mı?" diye bir soru sordu. sınıfta cevap yok. hocamız devam etti "biraz sonra olacak"...
gerçektende öyle konu işlendi ve sınıf simetri hastaları ile doldu. * *
kendinde hastalık arayan beyinler sıklıkla simetri hastası olduklarını söylerler...
hakikaten simetri hastası olanlar için hayat zordur...

simetri hastası olan gitar, keman, bağlama, ud vb... çalamaz karşısında da çaldırmaz...
akord burgularını evirir çevirir aynı yöne döndürür. dolayısıyla akord bozulur...

bir de simetri hastalarını mutlu edecek birşey yazalım...

ey edip adanada pide ye (tersten de oku)
genelde obsesif kisilerde gorulen hastaliktir.
sanıldığı gibi öyle yamuk tabloyu düzeltmek değildir bu hastalık. o olay, her hastalıkta olduğu gibi, uç seviyelerdir.

simetri hastalığı, imla kurallarına uygun yazmadan tutunda; bilgisayarınızın masaüstündeki simgelerin sırasına kadar herşeyde etkin olabilir. yürürken çizgilere basmamak, mekanik aletlerin iç ve dış yapısını hemen zihinde canlandırabilmek gibi türleride vardır. * hafif mükemmeliyetçilik de olabilir işin içinde. sanıldığının aksine her simetri hastası yamuk tabloları düzeltmez, fakat içten içten rahatsız olurlar.
allah kimsenin başına vermesin*. hastalık seviyesi arttığında hiç bir zaman rahat oturamacağınız hastalık.**
eski ev arkadaşımın sahip olduğu hastalıktır. en zevkli tarafı sinir etmektir. adam aşırı düzenli yaşar kalemler kitaplar parfümler her daim boy sırasındadır. odasına gidip dağıttığınız anda kafayı yer, ve de başlar sövmeye (cinsel söver tabi).

odamın dağınık haline baktıkça aklıma gelir, şimdi burda olsa ne çıldırırdı diye. güzel günlerdi vesselam.
bu hastalığı taşıyanların, sol taşağın aşağıda olması durumu ile ilgili olarak ne yapacağı merak edilir.
hastalıklı kişilerin geometri sorularını daha kolay çözdüğü soylenir. ayrıca sessiz olup gün ağarmadan soru çözerseniz, rüyanızda öss sorularını görebilirsiniz.

(bkz: kafayı mı yiyorum)
tek göze takılan korsan bandından tiksinmeyi tetikleyen hastalık. çiftlisi de karizma tabii ki, ama fizyolojik sorunlara yol açıyor.
'ben de simetri hastalığı var, lamba patlayınca hemen değiştiriyorum.' bu sözü bizzat ibrahim tatlıses söylemiştir. ulan ne alaka deyip gülünülmüştür.
obsesif kompulsif kişilik bozukluğudur.
yakada ve kolyede simetri arayan insanlar da vardır karşısındaki insanın yakası yamuksa deli olurlar kolyeler simetrik değilse deli olurlar hatta sapık damgası yeme pahasına inatla kolyeye bakarlar ki kişi farkedip düzeltsin.

(bkz: kendini anlatan yazar)
simetri hastalığı denilen illet yazılı ortasında kalkıp duvardaki saati düzeltmektir, simetri hastalığı kalemlikte farklı boylarda kalem olmasın diye ya uçlarını açmaktır ya da öyle bi imkan yoksa farklı boylardakini çantanın derinliklerine atmaktır, simetri hastalığı tek bir tel kaş özgürlüğünü ilan etti diye saatlerce ayna karşısında elinde kalem+krem kaşı şekle sokmya çalışmaktır...ve daha neler neler.tanrım koru yarabbim
bu hastalığın ilerlemiş halinde kişi berbere gidip saç traşı olduktan sonra aynı berbere 2 defa daha giderek saçında gördüğü daha doğrusu arayıp zorla bulduğu yamuklukları düzelttirdiği görülmüştür.
müjdat gezen de ileri derecede bulunan hastalıkmış. şöyleki evinin karşısında bulunan caminin minaresinin yamuk durmasına daha fazla dayanamamış ve gerekli bütün resmi yerlere dilekçe yazıp minareyi yıktırıp tekrardan yaptırmış.
bunlar mantar panoya bile notları simetrik yerleştirir.
budur. .rudub