bugün

yüce bir itiraf.zil zurna sarhoşken kapının tokmağına tutunmak gibidir sigara içmek.''ben bir şahin olsam sen bir balaban ey sigara, taksam tırnağıma götürsem ele seni.'' türküsünde çaksam seni çakmağa.türkü sigarası içerdi dedem de bu türküyü çok severdi,otların arasından bakar tiksinirdim o peyzaja.harmanın başında 1 paket birinci 1 paket türkü harman olurdu.arada bir sapın sapanın içine düşürür ''mına godum'' argosunu pek sık kullanırdı.sonra kafayı kaldırıp bana öyle acıklı acıklı bakardı.vay rahmetli dedim ya.nur içinde yatasın,kırşehir in güllerini dinleyecem senin için bugün.sebep olur ya sende sevdim sigara içmeyi.nefeslemek nedir bilmezdim, ''mah danası'' gibi bakardım sana.sen de sevdim 35 derecede gölgede çay içmeyi.kasketin içine sigara paketi koymayı sende sevdim.

ben neler sevdim sen de ya dede toprağa bastın gittin sigaraları.kırıktır gönlümün değirmeni.hele ananemle sigara yüzünden kapışman hiç aklımdan çıkmaz.ananemin ''içme şu yezidi,allah ocanı issiz gomasın onun,icad idenin kemiği yansın.''çemkirmesine durur durur sinirlenirdin.1 gün dayanamayıp ''avratlardan daha çok seviyorum ben bunu avradı da yalan herifi de anasını avradını zikiyim hepsinin.'' diyip kalayı bastıydın ya ananem bülbül olduydu.öyle ya dedem tehlikeli adamdı.o an marco polo gibi ruhumda bir seruven aşkı vukubuldu.aradan çok geçmeden bi bok yedik sigaraya başladık.sevgililerimiz oldu,kazık da yedik kazık da attık.ama ben hiç bir kadına -annem de dahil- bu lafı diyemedim.daha yaşanacak çok şey var demekki dedem.öyle ya senden 70 yıl sonra çıktı bu büyük laf.ama o lafın altındaki anlamı çözdüm.hem de ilmik ilmik çözdüm.

dedem,kadınlardan daha çok seviyordu sigarayı.hayatı yutmuş bir adamın ağzından çıkan itiraftı bu..eskiler lafı gediğine korlar ya, öyle bir gedik bulup koymuştu.''avratlardan daha çok seviyorum sigarayı.'' büyük laf be dede,herkes diyemez.bu koca metropolde,kadınlar için her şey.adamlar senin 10 yılda biriktirdiğin buğday parasını bir yemekte harcıyorlar onlar için.üstelik hep mükemmeli arayan,kendine aşık, kendi kendilerine çiftleşmeyi seven kadınlar için.sana haksızın diyen taş olsun dedem.yaşadık gördük, sigara yavaş yavaş öldürüyor, kadınlar azrailden bile hızlılar.demirci efe bile olsan alırlar canını.

70 yaşından sonra söylenen kaç söz bu kadar büyük mana taşır ki.allah ömür versin de biz de böyle hamaset yüklü laflar edelim.

yağmur yağdı yine bulandı hava dedem...