bugün

görsel
Sacmalamayin mk .
Çok geç ameliyat edemem.
Eğer bırakmak isteyen olursa ciddi ciddi uğraşmak zorunda değildir. Sadece karar verin, sonrası irade.
babam bi ara karar verdi bırakmaya bi ilaç kullanmaya başladı sigara içince ağızda kötü tat oluşmasını sağlıyordu heralde. bigün dedi ki bu ilaç yüzünden sigaradan tat alamıyorum sigaradan tiksinmeye başlıyorum. ilacı bıraktı.
hadi baba yapabilirsin.
21 yıllık tiryakiliğin ardından 7 ayı geçti sanırım bırakalı.
arada sırada canım istemiyor desem yalan olur ancak bu istek sadece 30 saniye falan sürüyor.

bu geçen süre zarfında en iyi anladığım şey sigaranin berbat ama berbat koktuğudur.sigara içen arkadaşlar ne yaparsanız yapın ağzınızı, üstünüzü nasıl temizlerseniz temizleyin o kokunun hiç bir şekilde sizden gitmediğini bilin.

ayrıca her bırakanda oluyormu bilmiyorum ama sanırım bıraktıktan iki ay kadar sonraydı bacaklarımda aşırı bir gerginlik yaşadım sanki basınç gibi hiç yaşamadığım bir histi bu,bence bu kan dolaşımı ile alakalı bir şeydi. vücudumun sigarasız duruma yeniden ayar cekmesi gibi.

ve asıl soru durduk yere neden bıraktım. (bkz: burger hastalığı) iki arkadaşım sigara nedeniyle bu hastalığa yakalanıp neredeyse ayaklarından oluyorlardı durumlarını görmek epey etkili oldu karar vermemde.
Önce beyinde bırakılması gereken hadise.
o gereksiz şeye başlayanlar bıraksalar nolur bırakmasalar nolur. Aptallıkları değişmez bence ama en azından bizi etkilemiş olurlar. O yüzden kişiden çok çevresindekiler için olumlu bir hadise olarak görüyorum.
o kadar kolay oldu ki farkında olmadan bıraktım.

26 yaşındayım 8 9 senedir sigara içiyorum. Bu süreyi vermiş olmamın tek sebebi kendisini daha iyi sigara içer zanneden ve sen zaten bağımlı değilmişsinci arkadaşların arasında benden daha kısa süredir sigara içenler varsa onlara ilham olsun istedim.

daha önce de 2 3 defa bırakmayı denedim en başarılısı "bırakmak istiyorum" u izledikten sonraki 3 haftalık süreçti.

şimdi bırakmak gibi bir niyetim yoktu sadece odamdan çıkıp balkonda içmek keyf vermiyordu, yazılımcılar bilir gece sabaha kadar kodlarken bilgisayar başında içilen sigaranın tadı ayrıdır. işte ben bu işlemi sigara içmeden yapmak durumunda kaldım, sonra bir baktım ki pakete 3 4 gün dokunmamışım birazdan içerim sonra çıkar içerim şu işte bitsin öyle içerim derken anlamadan sigarayı bıraktım.

7 aydır içmiyorum gece kulübü, bar, meyhane, kahveci, arkadaş ortamı vs. vs. hiç farketmiyor ne istiyorum ne de istemiyorum, hiç bir etkisi olmayan herhangi bir şey oldu benim için.

bıraktıktan sonra bazı zorlukları oldu, sırf o zorlukları tekrar yaşamamak için bile yeniden bağımlı olmak istemem. bunları merak edenler olursa özelden yazabilirim.

istiklal marşı ve kapanış.
Aşırı derecede yapmak istediğim ama yalnız yaşamamı bahane ederek, denemiş olmama rağmen asla başaramadığım eylem.
Sigaraya başladığımda 15-16 yaşlarındaydım. O zamandan beri paket alıyorum. O zamanlar zararlı olup olmaması umrumda değildi bana keyif veriyordu, eğlenirken üzülürken keyif yaparken acı çekerken her zaman içebiliyordunuz ve gerçekten bu kadar büyük bi bağımlılığa dönüşeceğini asla tahmin etmemiştim. Şimdiyse sigara içerken bile kanıma, ciğerlerime, tüm vücuduma nasıl zarar verdiğini düşünüyorum ve zehir içtiğimi biliyorum. Nasıl bırakacağımı bilmiyorum böyle istiyorum ki ilaç vs kullanmadan beynimde bitirerek bırakayım ama her seferinde kendime yenik düşüyorum. Acayip sıkıntıya girdiğim bi durum halini aldı.
Elinize paketi alıp masaya bırakarak kolayca yapabileceğiniz eylem. Niye bu kadar zor geliyor anlamadım. Sonra yeniden alabilirsiniz.
~~kamu spotu
sigarayı bırak hayatı bırakma...
e-sigara ile bırakmayı düşünenlere söylüyorum,
kardeşlerim bende dahil çevremde rahatından 15 kişi e-sigara aldı sigarayı bırakabilmek için sadece 2 kişi bırakabildi gerisi tekrar sigaraya döndü.
yani demem o ki e-sigarayla bırakmayı düşünenler 2 defa daha düşünsünler bırakacaksanız kendi iradenizle , beyinde bırakın kurtulun.
iradeye sahip olmaktır mesele gerçekten bırakmak istersen hiç de zor değil.
şayet 10 karton sigara alıp odama koyarsam bırakabilirim.

çünkü bir şeyden bezmeden onu bırakamam. bezmem içinse ona fazlasıyla sahip olmam gerek.

ciddiyim lan.
gece 12 de açık tekel ararken görecem seni.
Sigara birakilmaz, sadece ara verilir.
Bu hayatta sigara gibi olacaksın üstünde öldürür yazacak ama vazgeçilmez olacaksın.
Çevremizdeki arkadaşlarımızın katkıları ile bırakmak daha da kolaylaşıyor. Sigara bandı ile bıraktığımı söyleyebilirim.Ama bu bandın ne kadar fayda sağladı onu bilmiyorum.
Başlıyorum diip başladığım gibi bırakıyorum diip bıraktım. Çok güzel oldu, herkese tavsiye ediyorum.

Biraz zorluyor ama heheh. Olsun.
Bir de hep bir bırakma döneminde olanlar vardır. Onlar için her sigara son sigaradır. Bağımlılığı daha ağır basan topluluktur. Bırakmak ister ama nefsine yenik düşer.
sigara içenlerin muhakkak denemesi gereken eylem. en az iki gün içmeyip tekrar başlamak feci kafa yapıyor:)

işin şakası bir yana deneme yapmaktan korkmayın. en fazla yeniden içersiniz ki zaten içiyorsunuz. en azından sizi zorlayan şeylerin neler olduğunu görür tedbir alırsınız. 5 kere 10 kere deneyin bir gün muhakak olur.
Sigarayı günde iki pakete çıkarmış biri olarak böyle giderse düşünüyorum. Ama nasıl bırakılar ki böyle bir şey. Bırakmayı başaran varsa bir özele uğrasın hayat kurtarmış olur.
taktik maktik

görsel
1 yıldır her ay 2-3 gün yaptığım eğlem sonuç olarak devam.