bugün

cezası vardır.
kapalı mekanların imtiyazına bağlı durum.
- Yalnız beyefendi burada sigara içmiyoruz.
+ içmeyin zaten helal olsun çok zararlı ben de bırakacağım.
yurtta kalırken her gece bi kaç kez genellikle tuvalette haftasonu ise ranzanın kapıya doğru çekilerek odada keyifle içilmesi durumudur. çok özledim be.
hemen hemen hergün devlet yurdunda gerçekleştirdiğim olaydır. güzel bir duygudur insana ayrıcalıkmış gibi geliyor ve kendini farklı hissediyorsun.
atar yapmanıza sebep olabilir. örneğin:

ocak ayının karlı bir gecesinde, merter de metro bekliyordum. merter metrosunu bilen bilir tren hattı gibi maşalah, üstü açık felan.

sigara içilmez yazısı olmasına rağmen bir tane sigara yaktım içiyorum fosur fosur. benden küçük bir çocuk geldi 18 yaşlarındadır en fazla. bakar mısınız bayan bura da sigara içmek yasak görmüyor musun? diye bağırdı azcık. bende kuğul bir tavırla panoya bakıp biliyorum! dedim. ee madem biliyorsun niçin içiyorsun diye bir soru daha yöneltti. yaptığım atarı günlerdir düşünüp güldüm kendi kendime. Sanane ! diye bir cevap verdim döndüm fosurdamaya devam ettim. sonra üzüldüm dedim yazık çocuğa kurallara uyuyor . öyle işte.
dayanılmaz bir heyecan ve keyif verir ve hatta her ders arasında insanın mülkiyede içiliyormuş diye gidip sigara içip gelmesine sebep olur, mülkiyeli olmak istetir.
senin yakmanla beraber herkesin şikayet etmesidir. ya da senin yakmanla beraber herkesin sigara yakmasıdır.
geçenlerde kafa güzel bir şekilde fasıl gecesinde içmekte iken evimin yakınlarındaki başka bir mekana davet edilmem üzerine oraya gittim. bir hafta öncesinde aynı mekanda bir parti organizasyon etmiş olmamız vesilesiyle mekan sahipleri ile de gayet samimi bir diyalogumuz bulunmakta. bunu şimdiden dipnot olarak düşmek istedim.

efendim mekanda oturmuş biralarımızı yudumlayıp, sigaralarımızı içerken masada dolu bir şekilde durmakta olan kül tablasını garson arkadaşlardan biri ışık hızıyla alıp götürdü ve tek kelime dahi etmedi. doğal olarak almış olduğum alkolün de etkisiyle rutin bir temizlik işlemi zannederek hiç bozuntuya vermeden sigarımı içmeye devam ettim. derken yanımda oturan iki kız arkadaşın bakışlarının benim hemen sağ çaprazıma yöneldiğini fark etmem üzerine kafamı çevirdiğimde yanımda bir adamın durduğunu gördüm ve kafamı çevirmemle beraber kendisi bana hollywood filmlerinde gördüğümüz en temel polis hareketi olan şipşak kimlik gösterme hareketini gerçekleştirerek yıldızlı rozetini gösterdi. ben hala durumu idrak edememiş olacağım ki acaba dedim yaşım küçük falan mı zannettiler diye düşündüm ilk başta. ayıptır söylemesi eşek gibi 1.90'a 83 kilolu, saçı sakalı birbirine karışmış bir insan olarak böyle bir düşünce içine girmesinin mümkün olamayacağını fark etmem yaklaşık iki saniye sürünce aklıma etrafa şöyle bir bakınmak geldi. koskoca mekanda benden başka tek bir sigara içen dahi kalmamıştı.

elimde iki çekimlik canı kalmış sigara ile adama "ne var" edasıyla bakarken kendisi bana "beyefendi, kapalı yerde sigara içiyorsunuz. hakkınızda işlem yapmak zorundayız." diyerek kimliğimi rica etti. ben o anda hala adama baka baka sigara içmeye devam ederken artık son nefesi çekmeye utanarak sigarayı arkadaşın yemek yediği tabağın tam ortasına söndürdüm. pek tabi öncelikli olarak mesleğimi temsilen tarafıma verilmiş olan kimliği göstererek "hani bakın ben bıkbıkbık olarak çalışıyorum bu seferlik affedin" gibilerinden bir cümle kurmayı kafamda tasarlarken söz konusu kimliği cüzdanımda bir türlü bulamayarak, üzerinde yaklaşık 10 yıl öncesine ait olan bir fotoğraf bulunan nüfus cüzdanımı polis arkadaş vermek zorunda kaldım.

normal şartlarda polis kişi işlem yapmak üzere kimliğinizi alıp giderken sizin de adamın peşinden gitmeniz gerekir. ancak kafa o kadar güzel ki kıçımı dahi kaldırmayarak nasıl olsa geri getirir diye bekledim. 5 dakika geçti, 10 dakika geçti, 15 dakika geçti gelen giden yok. herhalde dedim mekandaki herkesin cezasını bana kitliyorlar, bi kalkıp baksam iyi olacak. neyse kalktım gittim polis arkadaşların yanına. o sırada mekan sahibi de orda. " oo abi sen miydin ya? dert etme sana ceza kesmeyecek, ben aldım üzerime sen sıkma canını" dedi. hemen yanında duran polis arkadaş da "beyefendi madem bıkbık mesleğindensiniz mevzuatı iyi biliyor olmanız lazım" diyerek bana bir ders verme çabasına girişti ki o anda kendisine vermiş olduğum "mevzuatı biliyorum ama kimse beni uyarmadı!" cevabı karşısında suratıma anlamsız ifadelerle bakmaya başladı.

her neyse olan mekana oldu tabi. güzel bir miktar para cezası yediler. ha ben sonra tekrar gittim tabi ki mekana. ne demişler "müşteri kaybedeceğime, ceza ödemeyi tercih ederim."
Cezayı ödemeyi kabul etmektir Burada sigara içilmez cezası 69 tl dir.
yakalanılırsa ki genelde hep yakalanılır ceza ödeyeceğiniz -kol gibi gireceği- anlamına gelir. tabii ki her sigara içtiğinizde zaten maddiyat bir yana dursun sağlık açısından içen kişiye girdiği gibi para cezası sağlığın yanında kum tanesi kalır. kısacası şu bakınıza bir bakınız siz; (bkz: her sigara size zarar verir)
insanların boş yere okullara gidip eğitildiğinin, boş yere okuma yazma öğrendiğinin, ne kadar bencilleştiğinin ve çirkileştiğinin kanıtıdır. ayrıca yasaklarla, cezalarla bir yere varılamadığının, yaptırım gücünün de önemini vurgulayan rezalet bir manzaradır.
(bkz: fuck the police)
küçükken annem babamdan saklı içerdim yine bana aynı hazzı veren hede. çalıştığım kurumun tuvaletlerinde sigara içmeye bayılıyorum. zaten kapalı alanda sigara içilmesi yasakken bir de yakalanırsam işten kovulma tehlikesi var ya ayrı bi zevk veriyor bana. evde rahat rahat oturup sigara içmekse berbat.
Adrenalin salgılanan, herkesin dört gözle ortalığı kolaçan ettiği durumdur ki yanlış bir davranıştır bu bence. Ve ben maalesef pasif bir içiciyim aktif içicilerden daha fazla etkileniyorum sigaranın zararlarından.
yasağın cezbedici tarafının en güzel örneğidir.
m:esas oğlan
w:arkadaş
k:kahveci

m: kanka sigarayı bıraktım çok iyi oldu, böyle arada yakıyorum keyif puromu hem ağız alışkanlığımı geçiştiriyorum hem de keyfimi yapıyorum.
w: iyi yapıyorsun kanka, düş bakayım kozu!
m: al... kanka sizde içmeseniz daha güzel olacak burada pasif içici oluyoruz aq.
w: oyna lan konuşma fazla!
k: kim puro içiyor ya?
m: ben içiyorum. ne oldu sende mi istiyorsun? *
k: yok abi ama söndürsen iyi olur, polis gelirse direkt alır kokuyu!
m: ee herkes sigara içiyor?
k: abi ağır kokuyor o!
m: iyi ya aromalı işte polise tütsü yaktım, pozitif enerji falan dersin. *
k: yok abi valla anlarlar. *
m: tamam tamam, bi keyif yok aq.
w: puhaha puhaha
en sorunsuz olanı afganistan'da kabil havalimanıdır. sigara içmek yasak diyen görevliye 1 dolar vererek istediğiniz gibi içebilirsiniz.
(bkz: fotoğraf çekmenin yasak olduğu yerde fotoğraf çekmek) gibidir.
türk'üz biz kardeşim, yasak dediğin anda orgazm oluruz.
-aga bak burada sigara içebilirsin ceza yok.
-yok birader ben sigara içmiyorum.
-ulan demin söküldün 69 lirayı.
-o ayrı kuzum ceza var dediler ya fena gaza geldim.
-ybsg.
bu eylemi yapan kişi muhtemelen yanındakilere uyarı tabelasını da gösterip hava atıyordur.
yasağın yasağının çekiciliği kişide önüne geçilmez bir istek uyandırır.
daha çok tat alınabilir
(bkz: zevk alınan ufak sapıklıklar)
ortamda bulunan ve durumdan rahatsız olan kişiler tarafından sülaleye küfür gelmesi ile sonuçlanabilecek eylemdir.
sigara içen şahsiyet:ulan her yerde sigara içmeyi yasakladınız bize haksızlık olmuyor mu?

ulan içtiğinizde bize haksızlık olmuyor mu?zehirliyorsunuz bizide
güncel Önemli Başlıklar