bugün

sigara içtiğim zamanlarda karanlıkta sigarayı ters yaktığımda dünyam başıma yıkılırdı.
bir keresinde ocaktan yakayım demiştim ve kirpiklerim yanmıştı...
görsel

görsel
iki çeşit insan vardır.
ağzına yapışıp ellerine fake atması.
kışın saçın veya atkının hafifçe yanması, kor halinde düşen tütünün üstündeki giyside oluşturduğu küçük delik.
nası becerdim bilmiyorum ama burnumu yakmıstım bi keresinde de gözümün altını allahtan iz kalmadı aq .
ters tutarak filtresini yakmak uykuluyken bana olmuştu neye uğradığımı şaşırmıştım.

(bkz: tutuştu tutuştu)
Kirpiklerimi yaktım bir kaç kez sigarayı yakıcam diye. Çok kötüydü.
gözüne duman kaçtığı için gözünü kapatır ve gözünü ovarken ağzındaki sigarayı düşürürsün, sigarayı bir refleksle yanmakta olan ucundan tutar ve parmağını yakarsın, ardından yere düşen sigarayı yavaşça filtresinden tutar, sanki sağlıksız tek yanı yerden bulaşan pisliğiymiş gibi pisliğini sembolik olarak temizler ve içmeye devam edersin.
bi keresinde yanlışlıkla yere düşürüp yanlışlıkla üstüne basıp söndürmüştüm.
Evi yakmak olabilir. Evet.
Karanlıkta sigara içtikten sonra izmariti kültabağında söndürürken aslında sigarayı parmağında söndürüyor olup parmağı yakmak gibi kazalardır.
direksiyon başındaysan trafik kazası olabilir.
avuç içini yakmak.
ters yaktım. yakmayı unutup iç(eme)dim. kibrit kullanırken kibritle yaktıktan sonra yanan kibriti söndürüp kutuya geri koydum. bazen kibriti cebime kutuyu çöpe attım. en güzel gömleklerimden bazılarını yaktım hem de ilk giydiğim gün. eğer ilk günü yakmadan atlatmışsam sonradan yakmıyorum ne oluyorsa ilk gün oluyor. 1-2 fırttan sonra unutup ikinciyi yaktım. işten en son ben çıkmışsam 1-2 saat sonra (gecenin 2'sinde bile olabiliyor) eyvah son sigarayı söndürmedim diye panikle işyerine geldim, baktım yangın çıkmamış demek ki söndürmüşüm diye geri döndüm.

bütün bunları bir ya da daha fazla yaptım.
görsel
nasıl başardımsa artık ucundaki boktan ateş küle dönüşmeden kıyafetimin dekoltesinden içeri düştü, göbeciğimi yaktı insafsız. hepsi biranda oluverdi.
en klişesi sigarayı dalgınlık hali ile tersten yakmaktır. bazen pantolonu yakmak, bazen elini yakmak. işte bunlar hep başarı.
Bir de sigarasını haddehanede bilmemkaç bin derecelik fırında yakabilmek için sürünen masum işçi macerası vardır ki bir dönem "bu olay ancak türkiye'de olabili" tarzı maillerin vazgeçilmez maddesiydi...
silkelediğiniz rüzgarda savrulup gözünüze kaçması...
arkadaşım yanımda yaşamıştır.

sigarayı içerken yere düşürdü. o arada ne oldu bilmiyorum sigarayı yerden ters bir şekilde aldı. ve dudağına götürdü.

(bkz: ahhhhhhhh)
(bkz: aklına vereyim)
inşaatta onuncu katın balkonunda eşeğin üzerinde çalışırken (inşaatta boyunu aşan yerlerde çalışabilmek için yapılan büyük tahta sehpalara eşek denir) sigara yakmak için cepleri kurcalarken aşağıya uçma tehlikesi yaşamak. tek elimle tavandan destek alıp son anda kurtulmuştum.
elinde sigara ile mini halı sahada top oynayan tiplerin, hızla gelen topun sigaraya çarpması sonucu ortaya çıkan kıvılcım yağmurunda muhtelif yerlerinin yanması.
sigaranın götünü başını karıştırıp sigarayı izmaritten yakmaya calışmak.
yanan sigarayı dalgınlık la tersten zorlamaktır. sonra kızılderelilerin avradına sövülür.