bugün

kızlar için yapılan anime ve mangalardır. romantizm teması üzerine kurulurlar.
genel olarak romantizm animeleridir ama shounen'lerden daha baba komedi içerir. görünüş olarak "kız anime&mangası" olabilir ama pek çok erkek (benim gibi) bayıla bayıla izler. shoujo sevmek için duygusal bir tip olmak zorunda da değilsiniz. örneğin kızlar beni "odun" olarak tanımlar. arkadaşlarım beni "duygusuz" diye tanımlar. gerçekten de öyleyimdir. romantik filmlerden nefret ederim. tek sevdiğim romantik film "eternal sunshine of the spotless mind". o da komedisinden dolayı. yani pembe dizilerden tiksinirim, nefret ederim. ama shoujolar insanı öyle bir içine çekiyor ki, kendinizi animenin içinden buluyorsunuz. komedinin ağırlıkta olmasının da etkisi büyüktür.

heee, boktan shoujo'lar yok mu? elbette var. örneğin sukitte ii na yo. komedi yok, romantizm var. sevmedim kısacası.

yeni başlayacak shoujoculara öneriler;
sıralamaya göre izleyin:
(bkz: kimi ni todoke)
(bkz: lovely complex)
(bkz: itazura na kiss)

itazura na kiss'i en son izleyin. bir daha bu tatta başka anime bulamayacaksınız çünkü. sonra buraya "itazura na kiss'i izledikten sonra hiç bir şey tat vermiyor ühühü" diye ağlamayın. gerçekten onu izledikten sonra 1 hafta hiç bir şey tat vermedi. "kotokoooo! neredesin bi tanem! sensiz yapamıyom" diye ağladım...
en cok sevilenlerinden bir tanesi icin (bkz: honey and clover).