bugün

görsel

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndaki (SGK) 1 milyar liralık tıbbi cihaz yolsuzluk soruşturmaları devam ederken, soruşturmayı yürüten SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanı'nın görevden alınıp yerine kurum dışından ve müfettiş kökenli olmayan bir ismin getirilmek istendiği bildirildi. Bu yolla soruşturmanın üzerinin örtülmeye çalışılacağı belirtilirken, atamanın yapılabilmesi için teftiş yönetmeliğini değiştirmeye yönelik taslak yönetmelik hazırlandığı ifade edildi. Mevcut yönetmeliğe göre kurul başkanı olabilmek için en az 12 yıl müfettiş olarak teftişlerde bulunmuş olmak gerekiyor. Hazırlanan taslakla ise özel sektör dahil 5 yıl sigortalı çalışmış herhangi biri teftişin başına atanabiliyor.

Sürpriz şekilde gündeme getirilen yönetmelik taslağına gerekçe olarak, 2018'de çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gösterildi. Taslağı hazırlayan ekip, mevcut SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Yönetmeliği'nin 2018'de 30474 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne aykırı olduğu görüşünü ortaya attı.  Kararnameye uyum sağlanabilmesi için SGK teftiş yönetmeliğinin acilen değiştirilmesi gerektiği ileri sürüldü.

Teftiş başkanlığı koltuğuna müfettiş olmayan, denetimi hiç bilmeyen herhangi birinin atanmasının yolunu açan bu taslak SGK'da büyük tartışma yarattı.

https://www.sozcu.com.tr/...ortme-operasyonu-6647687/
Görevden alınan adam diyorki yahu soruşturmayı zaten ben başlattım.
akp'nin içinde her türlü yolsuzluk yapılır ama kimse kimseye hesap vermez...

akp demek yolsuzluk demektir.. ve yolsuzluklarla mücadele etmemek demektir.
kendi içlerindeki yolsuzlukları, ortaya dökülenleri bile örtbas etmek demektir.

sgk'da en üst düzey yetkililerin bile içinde oldukları katakulliler daha geçen gün yine gündeme geldi.... bir ilacı dört yüz kat daha yüksek göstererek büyük bir vurgun yapıldığı haberleri ''namuslu medya''
doğru haber kaynağı dediğimiz yayın organlarında ortaya çıkarıldı...

lakin bu vurgunu yapan kimseler sadece görevden alınmakla bedel ödemiş oldular...
neden yargılanmıyorlar? suç adam mı seçiyor? ben suç işlediğimde bedelini öderken neden akpliler ödemiyor? adalet bu mu dünya?