bugün

--spoiler--
guzellik, sevilmis olmanin, sevimliligin bir cuz'udur. sevimli olmak asl'dir. o olunca guzellik elbette olur.
mecnun "leyla benim elimde bir kadeh gibidir. ben o kadehten sarap iciyorum ve bu saraba asigim. sizin gozunuz sadece kadehte, icindeki saraptan haberiniz yoktur." diyordu.
--spoiler-- *.
ona herhangi bir gözle değil aşk ile bakmaktan kaynaklanır... siz bir "aşk"a bakarsınız o da size bakar... ne kadar bakarsan o kadar güzel görürsün...
sadece sevene görünen güzelliktir. vahadır.
seviliyor diyemi güzeldir yoksa güzeldir diyemi seviliyordur, göreceli kavramdır. ama seviliyor diye güzeldir tabiki.*
güzel olan sevgili değildir, sevgili olan güzeldir .der tolstoy. güzellliğin on para etmez şu bendeki aşk olmasa ..aşık veysel de böyle söyler.

sevilen güzeldir sevilmeyene kadar.
sevilen kimsenin, güzel olması olarak algılanırsa mutlu etmesi zordur. ki mutlu etmeye çalışan başkalarıda çoktur. normalden fazla çaba gerektirir yorar, bıktırır ve daha fazlası.
(bkz: gönül kimi severse güzel odur)
kargaya yavrusu şahan gelirmiş

kirpi yavsurusunu pamuğum diye severmiş

ata sözlerinin da söylediği sözdür.
o kişi sevildiği için; başkaları onaylamasa da o sizin için güzeldir, hatta dünyadaki en güzel kişidir. hiçbir şey bunu değiştiremez ve değiştiremeyecektir.
guzelligin, vucut hatlarinin birbirine simetrik uyumlu olmasindan ote bir sey oldugunun delilidir. ayrica yalnizca guzel olmakla guzel olunmadigini sevilmekle de guzel olunabilecegini gosterir ki, boylece "butun kadinlar guzeldir" sozu de anlam kazanir.
"guzelligin bes para etmez, bendeki bu ask olmasa" sozunun es anlamlisidir.
Gonul kimi severse guzel odur sozunu hatirlatir.
"yalancıdır aynalar gir gönlüme gör kendini"