bugün

bunu söyleyen bir kızsa mesleğini sorgulamak lazım. ya da üzümü yiyip bağını sormamak daha mantıklı.
20-30 sene evde oturup eşini bekleyen kadınlara her zaman hayret etmiş ve üzülmüş biri olarak, tarafımdan denmesine ve uygulanmasına izin verilmeyecek olan cümle.
artı
(bkz: boşuna mı okuduk) diye sorarlar adama genç!

(bkz: sağol ben almıyım)
dışarda çalıştırmak istemeyen kişi söylemi. onun yerine evde çalıştıracaktır.*
ileride pişman olacak erkektir. zira 10 yıl sonra o tay gibi kız gider oturmaktan, günlerde börekleri götürmekten yerine 90 kiloluk ayşe teyze gelir.
doğru bir söylemdir. ben erkeğimi evimde isterim. evde çalışsın. *
kazanacağı paraya güvenmektir bir bakıma.
ben söylerim söylemesine de, kabul eder mi... o değil keşke bana deseler lan... aslanlar da yatmıyor mu amk evlerinde (aslan evi, evet sevdim ben bunu) ben de aslan burcu erkeğiyim... kaldı mı dohuz!
altından kalkamayacağın bir sözdür.

ama baban varsa ve ensesi kalınsa o ayrı.

- baba ...

- noldu olm ?

- bizim necla işden ayrıldı biraz sıkıntımız var bu ara ..

- ne kadar lazım ?

- e bir 20 lira biraz idare eder bizi ..

- iyi o zaman aşağı muhasebeye in ben arıyorum şimdi orayı

- çok babasın baba ..

- yürü git lan it ...

10 -15 dk sonra eş aranır ...

- Necla hayatım .. bas istifanı .. istersen söve de bilirsin çıkarken ..

- Ay Ahmet sevimli minnoşumsun sen ...

(lan yine it köpek olmaktan kurtulamadık nasıl bi kader bu ?)
- Herşey senin için tatlım ...
+ aşkım evlenince seni hiç çalıştırmayacağım. bulaşık, ütü, temizlik yapmayacaksın.çocuklara da bakmayacaksın. bakıcı tutcam, temizlikçi tutcam seni kraliçeler gibi yaşatacağım. sen sadece alışveriş yapacaksın.

-Ayyyyy! osman inanmıyorum sana gerçekten mi ?

+ Tabi ki hayır.
eğer bu kadının isteği değilse, çalıştığını bile bile onunla tanışıp, çıkmaya başladıysa, sonrasın da, evlenince çalışmanı istemiyorum deyip bu konu da zorlarsa, tak sepeti koluna, herkes kendi yoluna demek gerekir. madem çalışmayan birisini bulsaydın kendine.
karanlık gunlerin habercisi olan sözdür kadın icin.. ilerde camdan baktırmama.. ayaktan prangalanma durumları gelir.. uff uff..
tarlaya koştuğun öküzle evleniyorsan sorun yaratmayacaktır. emrinde ki çalıştırma tabi .
Karşısındaki kişiyi evcil hayvan zannetme durumudur. Pamuk, bundan sonra o koltukta oturmayacak, şu köşede uyuyacak ayrıca farede kovalamayacak. Gereğini yapın.
Nasıl karşılanacağı önceden kestirilemiyorsa riskli bir cümledir. Bir söz hareket nerde taciz nerde kur kabul edilirin cevabını tokatla öğrenmeye cesaret etmek gibidir.
Evlenince çalış-tırıl-mamak niyetindeki her erkek veya kadın sevgili kişisine bunu demekte bir sakınca yoktur.
(bkz: boşunamı dirsek çürüttük üniversite köşelerinde) diye cevap verilesi bir söylemdir.
"nevinin kadını..çocuklarımın nanası olacaksın" repliğiyle bilinçaltımıza cüneyt arkın sayesinde kazınmıştır...
çoğu zamandan evlenmeye giden yolda göz boyamak için söylenen yalanlardan biridir. söyleyenlerin tamamına yakını da fakir adamlardır. muhtemelen evlendikten sonra kadın 2 yada 3 işte birden çalıştırılır.
sevgiliyi kaybetmenize sebep olabilir. bunu diyenin kadın olma ihtimali milyonda bir olduğundan diğer durum için düşünürsek; kız gitsin 2 sene, 4 sene, 6 sene üniversite okusun (lise ve ilk okulu saymadım bile) siz çıkıp gel evimin hanımı ol diyin. tekme gelebilir surata.
kadınların çalışmayı sevdiğinden değil ama evde sıkılacağından olumsuz cevap alınacak istektir.
evlenince evine temizlikçi tuttuğunu sanan erkektir.
bu zihniyetle evlenme kararına kadar gelebildiğine göre sevinçle ''tamam hayatım ''cevabını alacaktır erkek. akıl fikir ver .
bunu söyleyen erkekse ki türkiye şartlarında aksi yoktur zaten, neyse işte bunu söyleyebileceği iki neden var demektir.

biri kıskançlığından, kadın çalışmaz evinde çocuk büyütür mantığından dolayıdır ki bu durumda kadın eğer işini bırakıp evleniyorsa ya salakça aşıktır gözünü köreltmiştir ya da çalışma hayatını zaten evlenmesine vesile olsun diye kullanmıştır.

bir diğer sebep erkeğin mali gücünün fazlasıyla yerinde olması sebebiyle emir kipiyle kullanmadığı sürece eşine değer verdiği için diyordur ki bu durumda kadının kendi tercihine kalmıştır, karşısındakine güveniyorsa kendi bileceği iştir.
kadını "mal" olarak gören zihniyetin tezahürüdür...
Bu ekonomik şartlarda tutulamayacak sözdür.
not:istanbulda otur tek maaş geçin. babadan varlıklı değilsen sıkar biraz.
çalışanıyla evlenmeye çalışan patronun gelecek çalışması.