bugün

bunun merhaba diyene aleykümselam diye cevap vermek versiyonu daha kötüdür. insan dumur deryalarında yelken açar..
inanılmaz bir ironiye sahne olan eylemdir.

"ben arapça konuşmak zorunda değilim" diye "aleyküm selam" demek yerine,

yine arapça veya farsça kökenli olan "merhaba" kelimesi ile cevap vermek şeklinde inanılmaz komik bir durumdur.
arapça selama yine arapça karşılık vermektir.
selamun aleykum senin bildiğin durumla yobazlık olabilir amma velakin allahın selamı üzerine olsun demek.
ateistsen bile adam akıllı ateist ol dedirtir.
nasıl ben senin düşüncene saygı duyuyorsam, nasıl düşüncelerini ifade etmene izin veriyorsam, sende vereceksin.
Çok da üzerinde durulmaması gereken durum.
Bir köşe yazarının yazısında vardı -sanırım haşmet babaoğlu-
O da bu konuya değiniyordu ve kendi babasından örnek vermişti, diyordu ki:
"Benim babam tanımadığı kişiye selamun aleyküm der,tanıdığı kişiye merhaba derdi. Sebebi, selamun akeyküm allah'ın selamıdır herkese verilmeli ama merhaba dostun selamıdır herkese verilmemeli."
ikisi de olur efendim yeter ki güleryüzlü insanlar olun,nemrut gibi suratla dolaşmayın.
Arapça bir söze farsça bir sözle karşılık vermek. Al birini vur ötekine.
akabinde verilecek tepkiye bakılır gözler kaldırılıp. adeta taraf belli etmek amacıyla ben sizden değilim demek için başvurulur. aynı şekilde merhaba diyene selamun aleykumle karşılık verende vardır ki bunlar daha bi adamı yicek gibi dinsizmisin der gibi bakarlar.
herkesin başına elbet gelmiş karşılama şekilleridir.
aleyküm hello diyeni gördükten sonra yadırgamamak gerekir.
arapça bilmek şart mıdır ? hele selamin aliküm diyeni bulursam hiç affetmem. doğru konuş ulan ayı.
allahın selamından rahatsız olan

sol şeridin, kıllık olsun diye verdiği tepkidir.

özellikle yurdumun mümtaz kemalist şahsiyetleri

özellikle yapar bazen.
merhaba'yı türkçe sanan bünyelerin verdiği cevaptır. selam dese yine arapça olacak. Ne derse desin arapça. ne biçim dil lan bu! en önemli kelime arapça. "hödö!" demek merhaba demek olsa mesela.
şerefsizliktir. iyi niyeti suistimal eden orospu çocuğu eylemidir.
Merhaba dedigi kisinin kendisine,

"Aleykum selam"

Demesinden rahatsiz olan kisilerin savundugu eylemdir.

He bu dedigim de size normal geliyorsa ve "olabilir benim icin bir mahsuru yok" diyorsaniz,

o zaman sozum size degil tabi ki.
merhaba diyene aleykümselam demektir.manasızdır.selam selamdır.nasıl başlıyosa öyle bitirilmesi normal olanıdır.
hiç cevap vermeyenden yeğdir. en azindan selama bir karsilik veriyor. ya cevap vermeyen?