1. 1.
  kuran-ı kerimde aşağıdaki 14 surede geçen,okuyanın ve dinleyenin secde etmesini vacip kılan ayetlerdir.araf ( 206 ) , rad ( 15 ) , nahl (49 ), isra ( 107 ), meryem ( 58 ), hacc ( 8 ), furkan (60 ), neml (25 ), secde (15 ), sad ( 24 ), fussilet ( 37 ),necm ( 62 ), inşikak ( 21 ), alak ( 19 )...
  2 -1 ... white pages
 2. 2.
  içlerinde secde emri yer alan veya kullarının, yarattıklarının allah'a secde etmesinden bahseden ve okuyanın ve dinleyenin secde etmesini gerektiren ayetlerdir. bu secde etmeyi fazlaca geciktirmemek gerekir.
  ... usualsuspects
 3. 3.
  1. araf suresi (7) 206.ayet
  "zira rabbinin katında olanlar, allah'a kulluk etmekten asla kibirlenmezler, o'nu tenzih eder, şanını ulularlar ve yalnızca o'na secde ederler."

  2. rad suresi (13) 15.ayet
  "oysa göklerde ve yerde kim varsa ister istemez kendileri de gölgeleri de sabah akşam allah'a secde ederler."

  3. nahl suresi (16) 49.ayet
  "göklerde ve yer yüzünde bulunan canlılar ve bütün melekler, kibirlenmeden allah'a secde ederler."

  4. isra suresi (17) 107.ayet
  "ey muhammed! de ki: ister ona (kur'ân'a) inanın, ister inanmayın; o daha önce kendilerine ilim verilenlere okunduğunda onlar, yüzleri üstü secdeye kapanırlar."

  5. meryem suresi (19) 58.ayet
  "işte bunlar, allah'ın kendilerine nimetler verdiği peygamberlerden, âdem'in soyundan ve gemide nuh ile beraber taşıdıklarımızın neslinden, ibrahim ve israil'in soyundan, hidayete erdirdiğimiz ve seçtiğimiz kimselerdir. kendilerine rahmân (olan allah)ın âyetleri okunduğu zaman ağlayarak secdeye kapanırlardı."

  6. hacc suresi (22) 18.ayet
  "görmedin mi, göklerdeki kimseler, yerdeki kimseler, güneş, ay ve yıldızlar, dağlar,ağaçlar, bütün hayvanlar ve insanlardan birçoğu hep allah'a secde ediyor. birçoğunun üzerine de azab hak olmuştur. allah kimi hor ve hakir kılarsa artık ona ikram edecek yoktur. şüphesiz allah dilediği şeyi yapar."

  7. furkan suresi (25) 60.ayet
  "onlara "rahmân'a secde edin" dendiği zaman, "rahmân da neymiş? senin bize emrettiğine secde eder miyiz hiç?" derler ve bu emir onların nefretini artırır."

  8. neml suresi (27) 25.ayet
  "göklerde ve yerde gizleneni açığa çıkaran, gizlediğinizi ve açıkladığınızı bilen allah'a secde etmezler."

  9. secde suresi (32) 15.ayet
  "bizim âyetlerimize öyle kimseler iman eder ki, onlarla kendilerine öğüt verildiği zaman secdelere kapanırlar ve rablerine hamd ile tesbih ederler de büyüklük taslamazlar."

  10. sad suresi (38) 24.ayet
  "davud dedi ki: 'doğrusu senin bir koyununu kendi koyunlarına katmak istemesiyle sana zulmetmiştir. gerçekten bir cemiyette yaşayanların çoğu mutlaka birbirlerine haksızlık ediyorlar. ancak iman edip de salih amel işleyenler başka. ama onlar da pek az.' davud, bizim kendisini imtihan ettiğimizi sanmıştı. hemen rabbinden mağfiret diledi, rüku ederek yere kapandı, tevbe ile allah'a yöneldi."

  11. fussilet suresi (41) 37.ayet
  "gece ile gündüz ve güneş ile ay allah'ın kudretinin delillerindendir. güneşe ve aya secde etmeyin. eğer sadece allah'a kulluk yapmak istiyorsanız, onları yaratan allah'a secde edin."

  12. necm suresi (53) 62.ayet
  "haydi allah için secdeye kapanın ve o'na kulluk edin."

  13. inşikak suresi (84) 21.ayet
  "karşılarında kur'ân okunduğu vakit secde etmezler?"

  14. alak suresi (96) 19.ayet
  "sakın onu dinleme de (rabbine) secde et ve yaklaş."
  3 ... dekadans
 4. 4.
  şimdi bizim modernist müslümanlarına göre yani sadece kuran yetercilere göre bu ayetlerde secde edilecek diye bir ifade yok kuranda. demek ki birileri hadis, icma, kıyas, fıkıh vs diyerek yaptığı yorumlar ile bunun böyle olması gerektiğine karar vermiş. gel çık işin içinden şimdi modernist müslüman!
  -2 ... crossd
 5. 5.
  ben ''sadece kuran'' yetercilerin başında gelenlerdenim, secde ayetlerini paylaşan benim. uydurma hadis/fıkha falan ihtiyacımız yok, bak kuran da yazıyor güzel kardeşim.
  4 -1 ... dekadans