bugün

insanlık tarihi kadar eski olan savaşların insanlığa sağladığı bir faydanın olmaması halidir.

halbuki savaşa silaha ordulara harcanan paralar ile en azından evsiz insan kalmazdı.
Savaşlar teknolojinin tetikleyicileridir. Bir nevi fünyesidir. Bu günkü teknolijinin altında soğuk savaş yatar.

Edit : Kullandığın internet bir yıldız savaşları projesidir.
nüfus azalıyor. daha ne olsun
Savaslar dünyadaki fazla nufusun kontrol mekanizmasıdir.
Savaşlar olmasa nüfus bu kadar mı olurdu sanıyor acaba evsiz insan kalmazdı diyen arkadaş. Teknolojiyi zaten söylemişler. Soğuk savaştan ziyade 2. dünya savaşında geliştiği görüşündeyim. Soğuk savaşı ortaya çıkaran şey nükleer bomba değil miydi. Almanlar böyle bişeyin olabileceğini keşfetmeseydi amarigan puştların haberi bile olmazdı.
insanın doğasında var bu , en ufak meselede bile imkanınız olsa size hak vermeyen kişileri boğacaksınız. Burada savaş çok kötü edebiyatı yapıyor bu kişiler bir de.
Şu an hayatı kolaylaştıran ne varsa savaşlar ve ölümler için yapılan bilimsel araştırmaların ürünüdür.
Konuya ilk atom bombasından girip, insanlığı yok etmek için bu kitle imha silahı çalışması olmasaydı ne nükleer tıp ne nükleer enerji olurdu gibi basit her zeka ve eğitim seviyesinde insanın anlayacağı örnekler vermek ile başlardım ama zamanım yok.

Unutmayın, kuduz aşısı bir kuduz köpeğin salyasından ortaya çıktı.
Tarlada çift sürerken elini koparan bir insanın hayatını kurtarmak için değil, savaş meydanında yaralanan askerin generalin kralın hayatını kurtarmak için ameliyat teknikleri gelişti.

Bir insanı yaşatmak için değil, öldürmek için nükleer biyolojik kimyasal konvansiyonel silah çalışmaları olmasaydı insanın hayatını ömrünü uzatmak kolaylaştırmak için şu an bize sunulan nimetler olmazdı.

Uzay çalışmaları, yok olmaya başlayan dünya ve dünya dışı koloni projeleri roketler 2. Dünya savaşı öncesinde soğuk savaşın ve sonrasında bize kazandırdığı nimetler.
Temiz enerji (güneş rüzgar vb enerji) çalışmaları bile...
Bir savaş abluka ambargo yüzünden alternatif enerji kaynağı arama sonucudur.
Savaş kaos kargaşanın nimetleri.
milyonlarca ana babalara evlat acısı yaşatmış. milyonlarca cocugu yetim bırakmış. milyonlarca insanın

en iyi arkadaşını bu hayattan koparmış. milyonlarca insanın elini ayağını koparmış parçalamış ömür

boyu sakat bırakmış. zaten milyarder olan silah tüccarlarını daha çok milyarlar kazandırmış.

emekliden işçiden fakirden garibandan adeta koparılarak toplanmış vergiler bir boka yaramaz pahalı

silahlara harcanmış. hiçbir üretimleri olmayan koca koca ordular beslenmiş. gençlerin ömrünün en güzel çağını sikik askeri hizmette harcatmış içine sıçmış.

emekliye ve emeğiyle çalışana köpek maması gibi maaşlar bağlanmış.

kıça sokun teknolojik faydasıymşl amk..
Savaşların insanlığa tek faydası insan nüfusunu dengede tutması, buna rağmen durdurulamaz bir çoğalma hızına sahibiz.

Evet savaşlar elbette kötü ama sonuçta savaşları ben çıkarmıyorum.

Birileri ölmese dünya kaynakları hızla tükenecek ve tüm ırk yok olacak. Bu bir gerçek. Bu bağlamda savaşların sırf bu yüzden yapıldığını bile düşünüyorum.