bugün

bir nevi ezikliktir.bir insanın bazı şeylerden kaçması ve bunları atması için kullandıgı bir cümle.bir savunma mekanizması ürünü.
neden şartlar bir şey gerektiriyor?hadi diyelim şartlar bunu gerektirdi?sen bunlara uymak zorunda mısın?ya sen ne çabuk pes ediyorsun öyle?o zaman ölelim şartlar yaşamayı gerektirmesin?

-abi neden ayrıldın işten?
+şartlar bunu gerektirdi be kardeşim
-iki gün sonra aç kalırsan gösteririm ben sana şartı

tabiki bazı durumlarda gerçekten şartların önüne geçilmez.bu durumlara lafım yok.
lan zaten kafam bi dünya bir de seninle uğraşmıyayım demektir.anlayana tabi.
- beni yargılama. diye devam eden bir " yaptım ama sorma neden yaptığımı." cümlesidir.
bir de bunun farklı bir versionu vardır ki o ayrı bir beterdir. (bkz: öyle olması gerekti)
ldr tarzı iliskilerde zayıf olan tarafın en buyuk kalkanıdır. sartlara yenik düsmeyi kabul edemeyen bireyin kacıs yoludur aynı zamanda. halbuki insan öyle bir canlıdır ki sartlar ne olursa olsun hersey icin temel gücün icinde saklı oldugunu bilir,bilmelidir. bunun icin cok sevmeye yada ekstra baska bir güce gerek yoktur.
şartlarla mücadele edemeyecek kadar güçsüz takılan "armut piş, ağzıma düş." insan söylemidir.
Bir teselli cümlesi. Bu cümleyi duyunca hep aklıma Musul ve Kerkük'ün elden çıkartılması hadisesi gelir ne hikmetse.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar