1. 1.
  Kan plazması, kanın sıvı kısmıdır. Plazma hafif sarı renklidir. içinde su, kan proteinleri, tuzlar (elektrolitler), glukoz, hormonlar, çeşitli metabolizmal maddelerin bulunduğu sıvı.
  #6076164 :)
 2. 2.
  kan verme seklınde de yapılabılen ancak kan vermek kadar heyecanlı olmayan,yaklasık bı saat suren,ıkı kolunuzda baglı bı sekılde yattıgınız yerden tedarik edilen, kanınızdan makınaların ayrıstira ayrıstıra urettıgı madde.
  #6076207 :)
 3. 3.
  doktorlara gore bir kere verdikten sonra bir hafta içinde tekrar verilebilen bir sıvı.
  #6076218 :)
 4. 4.
  genelde,allah kımsenın basına vermesın,ilik ve karaciğerle ilgili kanser hastalarının ıhtıyac duydugu bir metabolızmal sıvı
  #6076226 :)
 5. 5.
  bir kere daha öğrendim ki normal kan bağışlamak iş değilmiş.

  bağışlayıcının erkek olması, kilo boy endeksinin uygun olması, en az 65 kilo civarında olması, kendini sağlıklı hissediyor olması, bağışlayacağı kişiyle uyumlu olması gibi sağlam kriterleri geçtikten sonra tahlilden de olumlu sonuç alınırsa ancak nakil gerçekleştirilebiliyor.
  #12909457 :)
 6. 6.
  normal kan bağışından farklı olduğunu bugün öğrendiğimiz hede.

  acil bir şekilde A rh (-) kana ihtiyaç oldugu için bursa uludağ üniversitesi tıp fakültesine gittik sabah. lösemi olan bir arkadaşımıza kan vermemiz lazımdı. daha önceden kan da verdiğim oldu. 600 lük ünitelerde kan verdim 10 dk sürdü hep. bu sefer farklı bir cihaza baglandım.

  önce kanı alan, farklı paketlerde doldur boşaltlarla kanın sarısını çeken sonra kırmızı kanı geri veren bir sisteme bağlandım. kanı alıp geri vermesi kolu aşırı uyuşturuyor.. ve 10 dk değil 1 saat sürüyor bu işlem. aynı zamanda bir yandan da serum veriliyor size. kan vermesi biraz zor gibi, ve bu sarı kan çok çabuk işleniyor. çok lazım olabiliyor. normal kan bağışı 3 ayda bir yapılabilir ama sarı kan verdikten sonra, normal kanım geri iade edildiği için, 3 gün sonra yeniden kan verebilir durumdayım. bu yanı iyi tabi ki.. allah kimseyi muhtaç etmesin tabi böyle şeylere.
  #22992531 :)