bugün

"van gölü'nde de canavar var zaten" şeklinde cevap verilebilecek hurafe.
doğumgününde sevgilisinden hediye olarak köpek alan tiki kızımızın, köpeğin yediklerini çıkardığını farketmesi nedeniyle sokağa bırakmasına benzer bir olay sonucudur.

cinslik olsun diye akvaryumuna pirana almış zevzeğin biri, hayvan et yiyince akvaryum suyunun çabuk kirlendiğini farketmiş olabilir. yine de afferim ama kendisine, klozete de atabilirdi.
eğirdir gölünde de gümüş balığı çıktı. bu balıklar yengeçleri ve diğerlerini yiyerek oradaki balıkçıların kazançlarına engel oluyor. sapanca ve eğirdir gölünde görülen o balıklar bence birileri tarafından kasten atılıyorlardır.
dangalak atv nin zort diye atladığı haber. lan bir de bu haber için sapanca gölüne muhabir, kameraman gönderilip çekim yapıldı. yani para harcandı.

daha komiği muhabir "bilirkişi" olarak bir akvaryumcu ile röportaj yapması.

aklımda kaldığı kadarı ile aktarayım.

muhabir : et yer diyorsunuz yani?

akvaryumcu : yer tabi.

(bu sırada akvaryumcu piranaların içine zavallı bir japon balığı atar. ibne piranalar zart diye ısırır)

m : peki insan yer mi?

a : yer tabi. aç kaldıklarında parmağını koy parmağını yerler.

m : kaç gün aç kaldıklarında parmak yerler.

a : 2 hafta.

m : peki insanı ne kadar aç kaldıklarında yerler?

a : 3 hafta filan aç kalsınlar sürü halindelerse insan da yerler. (geçen üç hafta gölden çıkmadım, bu ibne piranalar götümü ısırdı ordan biliyorum)

lan ben size bir şey demiyorum.

eğer o piranayı da o ibne akvaryumcu, dükkanının reklamını yapmak için yakalanmış gibi göstermedi ise ben hiçbir şey bilmiyorum.

lan biz gökyüzünden düşen 30 kiloluk buzu "gökyüzünden geldi, vardır bi hayır" deyip yemiş bir neslin ahvadıyız. o piranayı mı sağ bırakırız lan.

ek olarak muhabirin piranayı yakalayan genç ile röportajında

m : yakaladığınızda bunun pirana olduğunu biliyor muydunuz?

genç : nerden bileyim. bilseydim elime alır mıydım hiç.

şeklinde bir diyalog geçiyor.

genç bunun pirana olduğun bilmiyor. napıyor? her yakaladığı balığın pirana olduğunu bilmeyen sapancalı genç gibi balığı ağdan çıkarıp eve götürüyor. ne yapacak? yiyecek. güzel, gencin evindeyiz...

+ anne al şu balıkları da kızart akşama yiyelim.

- oy oy oy oğluma bak yine 10 tane sazan, 5 tane levrek ve bir tane... anam!? o ne? pirana yavriem bu. bunlar amazonda yaşar, 24 derecenin altında pek bulunmazlar. mart ayında yumurtlar, nisanda yavrular yumurtadan çıkar, yazları sevişgen ve mutedil, kışları obsesif ve kemiksiz olurlar.

+ ana, ana senin dilin ne der?

- hemen atv yi aramamız lazım yavrieeem, sapanca halkı tehlikede.
VAN GÖLÜNDEKi CANAVARLA KARIŞTITILMAMASI VE KARŞILAŞTIRILMAMASI GEREKEN HABER. BiRiLERi ATMIŞ OLABiLiR, BALIKÇI YAPMIŞ OLABiLiR EN BÜYÜK iHTiMAL GAZETECiNiN BiRi YAZI iŞLERi MÜDÜRÜRNÜN GÖZÜNE GiREYiM DiYE ASPARAGAS HABER DZAYN ETMiŞ OLABiLiR. YALNIZ YERi GELMiŞKEN SÖYLEYEYiM. OLMAYAN NESS GÖLÜ CANAVARINI ADAMLAR FiLM , ÇiZGi FiLM YAPIP, SATIYORLAR, BUNDAN DA PARALAR KAZANIYORLARSA, BiZiM VAN GÖLÜNDEKi ÇOK DAHA BÜYÜK KOCAMAN 4 TANE VAN GÖLÜ CANAVARI YAŞIYOR. BEN GÖZLERiMLE GÖRDÜM...
TÜRK MiLLETiNiN ÇOK BiLMiŞLiK DAMARI VE HERŞEYE MUHALEFET OLMA GÜDÜSÜ * HER ZAMAN ALEYHiMiZE OLUYOR.
MiLLi TAKIMDA OLAY OLUYOR. BiZ HEMEN BiRiLERiNi SUÇLUYORUZ. ZiDANE KAFA ATIYOR CUMHURBAŞKANI MAKAMINDA KABUL EDiP ÖDÜL VERiYOR. MATERAZZiYE CEZA VERELiM DiYORLAR TÜM iTALYAN BASINI OLUR MU ÖYLE ŞEY DiYOR. BiZ DE OLSA NE OLURDU DÜŞÜNÜ.
SANIRIM BUGÜN SOSYAL MESAJ VERME GÜNÜM...

ek:ahahah noldu lan birinizze ayar mı verdim?..
(bkz: bizi de yermi) *
yah bu kadar olur adam dupedÜz kendi reklamını yaptı bızım tvler de,haber yaptı en bi helal olsundur.hanı bır de van golu canavarı vardı barı oraya atsaydı da ac kaldıgında onu yerdi.
piranha türü hayvanların sapanca gölü'nde yaşama şansı yokmuş, bu durumda balıklar göle bırakılmış olabilirmiş.
(bkz: mangaldan ejderha cıkması)
kesinlikle oradaki halkı korkutmak ve uzaklaştırmak amaçlı eylemdir.

bilenler bilir yaz aylarında adapazarı ve izmit halkının gerek piknik için gerekse yüzmek için gittikleri yegane yerlerden biridir sapanca.

orada çok lüks işletmeler de mevcuttur.
e şimdi haftasonu oraya havyar yemeye gelen istanbullu işadamı hayrettin beygir'in gözü önünde izmit ve adapazarı halkı göle girerse, ne bileyim don atlet piknik yaparsa o havyarın ne tadı kalır ne tuzu...

haksız mıyım?
2007 yazında sapancalıların göle tırsarak girmesini saglayacak olay.
OLAY BELiRLi aRALIKLARLA ORTAYA ATILAN BiR HABERSE DiYECEK SÖZÜMÜZ YOK ANCAK BUNU YAPAN SANIRIM epey iddialı çünkü aynı olay iki yıl önce de vuku bulmuş.

yurdum gençlerinden bir tanesi balığı yani piranha yı yakalıyor ve eilini balığın ağzına sokarak kameraya gülümsüyor.

http://www.netgazete.com/...golunde_yine_goruldu.aspx
biri fantazi yapmış işte.
her yıl bu dönemde sapanca gölü'nde rastlanagelen durumdur. bölge halkını ırgalar korkutur mu. tabi ki hayır.
sapancalılar o piranaları mermi manyağı yapar hafız mermi manyağı.
fotoğraftaki balığın piranha olduğunu akvaryumla az çok haşır neşir olmuş olanlar rahatlıkla anlayabilirler. istanbul üniversitesi su ürünleri fakültesine başvurmaya gerek yok. adamlara da bir hareket geldi tabi. bir de araştırma yapacaklarmış. yahu neyin araştırmasını yapacaksın. o hayvan akvaryumda o boya zaten ulaşamaz. belli ki birkaç ay önce bakmaktan usanmış birisi tarafından atılmış. zaten pek tercih edilen bir tür değil akvaryum dünyasında. satamayan adam da öldürmemek için göle azad etmiş hayvanı veya hayvanları. hayvanın bir insana saldırması için 3 hafta beklemesine de gerek yok. açlık yeterince saldırı içgüdüsü veriyor zaten. 3 hafta ne lan! kaldı ki 3 hafta ben de aç kalsam ben de saldırırım insanlara *

sapanca'nın şu anki sıcaklığı balığın yaşaması için az çok elverişli olabilir. elbet sıcaklık düşecek ve piranha diğer balıklara yem olacak.