bugün

toplum içindir.

bunu savunan 6-7 sayfalık uzun bir makale yazmıştım. üniversite hocam çok uzun olduğunu ve 3 sayfaya indirmem gerektiğini söylemişti. zoraki bir şekilde kısalttığım makalem 60 gibi sikko bir not almıştı. hala içimde yaradır, o kadar güzel bir makaleyi kısaltacağım diye çöp etmem.

bir ara belki buraya koyarım o makaleyi. ayrıntılı bir şekilde anlatmıştım neden toplum için olduğunu.
sanat toplum içindir diyenler keşke silik yese, hatta hapis cezası bile olur. sanat sanat içindir. sanat başka bir şey için olsa adı sanat olur muydu? sanat sanat içindir. hastalıklı beyinleriniz yüzünden bu ülkeden de sizden de nefret ediyorum cahil köpekler.
bence sanat çocuk için olmalı

görsel
sanat bok içindir. evet.
sanat toplum içindir toplumu birleştirmeli bir arada tutmalı topluma hitap etmeli bir amacı olmalı
yoksa sanat pişirilip sokağa bırakılmış bir yemek durumuna düşer emekler ziyan olur.
Toplum içindir. Toplumu eğitme amacı gütmeyen ve estetik bir zevk uyandırmayan bir kültür gereksiz bir kültürdür.
şükürler olsun sözlüğüme.
bugünleri de gördük.
sanat tartışılıyor.
herkese teşekkürler.
her şekilde sanatçının kendi ruhunu tedavi etme yöntemidir.

bazen " orda benim gibi düşünen biri var mı" diye atılan bir çığlık, bazen güzellikleri kendi gözünden resmetmek, bazen toplumları harekete geçirmek için bir çabadır.
yerine göre ikisini de destekliyorum.
toplum içindir demek için hangi toplum olduğuna bakmak lazım.

sanattan anlayan bir toplumda sanat hem sanat için hem de toplum içindir zira.
Sanat para icindir. Sanatci parayi kimden kazanir? Toplumdan. Oyleyse sanat toplum icindir.
Bi sanatci dusun, sanati sanat icin yapiyor ama ay sonu faturalarini odeyecek parasi yok belki de cocuguna harclik verecek parasi yok.
Iki dakka da sanat icin sanat yapan sanatci toplum icin yapmaya baslamazsa ben de bisey bilmiyorum bu hayatta.
gönlüm sanat sanat içindir dese de aklım toplum içindir diyor.
Sanat toplum içindir.

Aristokratlar da, burjuvazi de bu toplumun bir parçasıdır. Neo-liberalizm'in çizdiği insan portföyü coktan coktu. Simdi sira ucube duzenlerinde.

Dunyanin tum soylulari birlesin! Ve yahudi tiranina karşı savaşın! Biz avrupalilar yükseleceğiz, cunku bunu daha once yaptik.
sanat toplum için uleynn.
sanat belirli bir küme ile sınırlandıramadığı için sanattır.
sanat günün gereklilikleri veya sanatçının istekleri doğrultusunda her şey için olabilir. iki seçenekten birini seçerek kısıtlandırmanın doğurduğu sonuçlar oldukça sağlıksız olmaktadır.
örneğin; sadece toplum için sanat görüşünü benimsemiş kişi bir noktadan sonra toplumsal mesaj kaygısıyla sanat estetiğinden uzaklaşabilmektedir, diğer tarafta ise sadece sanat için sanat görüşünü benimsemiş kişi sanat kisvesi altında türlü niteliksiz, içi boş ürünleri sunabilmektedir. sanat ne içindir sorusundan önce sorulması gereken sanatın ne olduğudur, sanatın ne olduğunu bildikten sonra sanatın ne zaman ne için yapılacağı veya yapılmayacağı açığa çıkacaktır. her şey için sanat olabilir, patates için bile.
Günümüzde sanat karı kız içindir.
Sanat sanattan alabilecek altyapıya sahip toplum içindir.
her ikisinin de yanlış olduğunu düşünüyorum. nasıl? bugün sanatçılarını bilemediğimiz binlerce keşfedilmiş, keşfedilmekte olan veya keşfedilmeyi bekleyen sanat eserleri bulunmakta. sanatçılarının yada toplumun bunu bilmemesi onların sanat olduğu gerçeğini değiştiremez. bu nedenle sanat toplum için olamaz.

öte yandan sanatın her daim eğitici, öğretici, sanatçının ise 'ben buradaydım' diyen bir yönü olmuştur. bir nevi insana karşı ayna gibidir. sanatçıyı ve insanı; din, dil, ırk, cinsiyet, mezhep ayrımı gözetmeksizin farklı duygular uyandırsa da eğitir, öğretir, yol gösterir. bu yüzden sanat, sanat içinde olamaz.

velhasılı kelam sanat, ne sanat içindir ne de toplum için. sanat, insanı insandan ayırmaksızın kişi içindir. anlaşılıp anlaşılamaması sanatı değil, kişiyi bağlar. bu konuda birikim yapmak sanatın değil kişinin işidir.
sanat, sanat içindir. kişi isterse bundan faydalanır ama sanatçının asıl amacı sanat yapmaktır.
Yemek yapmak bir sanatsa
evdekilere yemeği sanat aşkıyla yapıyorsam
sanat toplum içindir.
insan ego odaklıdır. Kendisine hitap etmeyeni beğenmez. Topluma hitap edersen herkesin egosuna hitap edersin. Sanat için sanat safsatasına tutulursan o sanatının kullanıp attığım kürdan kadar bana faydası olmaz. Elitist görünmek adına sonot oçon sonot diyenlerin üstüne Theophile Gautier atıp gönül rahatlığıyla kaçabilirsiniz.
saçma sapan bir geyik.

sanat sanat içindir.

sanatçı, (kendine göre) ortaya güzel, değerli ve anlamlı bir şey çıkarmak için sanatını icra eder. Topluma karşı herhangi bir sorumluluğu yoktur.

isteyen, beğenen, sanatçının çıkardığı iş ile ilgilenir, istemeyen ilgilenmez.

özel yaşamıyla olsun, sanatıyla olsun, dünya görüşüyle olsun, "ama bizim çiciklirimize kiti örnek iliyir" diye bir şey söylenemez sanatçıya.

çünkü senin boktan çocuğuna iyi örnek olmak sanatçının görevi değildir.

sanatçıyı onaylamazsan, beğenmezsen, çocuğunu kontrol etmek senin görevindir.

sanatçı senfoni de yazabilir, dev yarak heykeli de yapabilir.

Sanatçı provokatif ya da muhafazakar, nefret ya da sevgi dolu olmak konusunda özgürdür.

Sanatçı bir şey anlatmak istemektedir.

dinleyip dinleme özgürlüğünüz vardır.
Bu toplum sanattan ne anlasın. Sanat, sanat için. Sanat, benim için.
Seks için.
sanat içindir. toplumun her boku bilmesine gerek yok.