bugün

iki dakikada donuna kadar ıslanma tecrübesi yaşatan şehir. Seviyoruz.
atakumda yağmur yarım saatte bir yağıp durmaktadır.
Serin ve yer yer sert esen ruzgarlari, yagmurun yagacagini haber vermekte. Uzaklarda gulusen insanlarin sesleri... Gokyuzunde yildizlar yok ama denizin ortasinda gorulen gemilerin isiklari da mutlu etmeye yetiyor. Ama yine de yildizlari gormek icin, kafamizi kaldirmak yeterliyken; gemilerin isiklarini gormek icin yukarilara cikmak lazim. Karsi teraslardan birinden, okey taslarinin sesi geliyor. Erken basladilar okey oynamaya. Diger bi balkonda, ufak bir sigara isigi gorunuyor, bu gun agir sigara dumanina maruz kaldim. Ama dostun her seyine katlanilir. Ayda yilda bir bulusmusuz zaten. Ayrilirken yine bulusalim kisa zamanda diye soz verdik, ama boyle bir seyin olmayacagini biliyoruz. Herkesin kendine gore bir cabasi var sonucta. Ucusan martilarin sesleri geliyor. Her zaman olmuyor, o yuzden mutlu oluyorum. Cunku cocuklugumda, istanbul-maltepede geceleri duydugum marti seslerini hatirlatiyor bana. Cocukluguma dair her sey gibi, bu da mutlu ediyor beni. Sessiz bir kalabalik var bu aksam, ya da ben kendimi dinlemekten insanlari duymuyorum. Ama sehre bakarak kendimi dinledigim zamanlar, huzunle karisik seviyorum bu sehri.
Samsun, guzel sehir vesselam.
gün içinde recep tayyip erdoğanın geleceği ve büyük çapta bir toplanmanın olcağı şehir.
bahtsız bir gün yaşayacak memleketim.

birde civar illerden otobüs otobüs misafirimiz(!) var.
halkın ödediği vergiler ile belediyelerin cumhuriyet meydanına akın akın koyun, pardon göt kılı, amaaaan yandaş taşıdığı şehir.
Memleketim.
sıcacık insanlara sahip olan karadeniz'in başkenti...
seksenlerde karaborsaya düşen sigara.
eğer yapılırsa tercih edilecek bölüm o şehirdedir.
umut dolu, sevilen bir şehirdir. şehrimdir. doğduğum, sokaklarında koşturduğum, ağladığım, güldüğüm, nice kavuşmalara ve ayrılıklara şahit olmuştur. göze çarpan öne çıkan yerlerinden ziyade, içinde gizli kalmış nice güzellikleri barındırır.
yük treni acı acı öttürür düdüğünü, bir martı uçar sabah gökyüzünde, bir serçe konar cama, bir gemi vardır denizin üstünde, bir gemi, bir gemi daha... hepsi oyuncak gibi görünür uzaktan.
tramvay durağının yanında elinde kavalı bağlaması bir amca "atamızdan yadigar, bizde atabarı var" söyler bağıra bağıra.
bir koku gelir burnuma, çok tanıdık. kokunun sahibi de tanıdık. tanıdık yüzler vardır çokça. "bisikletli beş çocuk geçer önümden, yaz gelmiş demek ki, bisikletler kiralanmaya başlamış" diye düşünürüm. bir salıncak, kocaman. üzerinde hiç çocuk göremezsiniz, bir teyze şükreder, "çocukluğumu hatırladım şükrolsun" der ve iner salıncaktan. göz göze gelirim, karşılıklı birer gülücük. bir tekerlekli sandalyeli yaşlı bir amca, yavaşça gider önümden, hızlıca gidip geçmek zorundayım, ama onu geçmek de istemem. geri dönerim, "özür dilerim" derim usulca. anlamsız bakar yüzüme. özür dilerim yine de ben, sen anlamazsın amcacım.
meydan, cumhuriyet meydanı...
güvercinler yine o eski çam ağacının altında. hep oradalar, biraz daha yiyebilmek için...
bir eski ev, bahçesi otlarla dolmuş. ama insanlar var hala içeride, demek ki yaşam var. acaba nasıl insanlar. bir an düşünür yoluma devam ederim. gazi caddesi, çiftlik caddesi, 56'lar, atakum, canik... hepsi ayrı ayrı bir bütünün içinde çok güzeldir bu şehirde.
atatürk' ün on dokuz mayıs 1919 da bandırma vapuru ile kurtuluş savaşı mücadelesini başlatmak için ilk çıktığı yer.

(bkz: bandırma vapuru)

türkiye cumhuriye' tinin göz bebeği.

Edith: Sondaki t yabancılara satılmış türkiye cumhuriye' tinin topraklarını temsil etmektedir.
atatürk'ü sadece at üstündeki resmiyle bilenlere sahip, iğrenç şehirdir. yergök türbanlı makyaj kızlarıyla dolup taşmıştır.
kimse hikaye anlatmasın.
ondokuz mayıs üniversitesi türk dili ve edebiyatı bölümünden yaratıcı yazarlık atölyesi tarafından saathanenin tiktakları diye bir belgesel filmi çekilmişti zamanında.

buram buram samsun kokar, saathane meydanı kokar.

http://www.youtube.com/watch?v=FX_oUB2lqXs
an itibariyle, harika şekilde yağmur yağan karadenizin en güzel şehirlerinden bir tanesi.
(bkz: samson)
şu an yine selle boğuşan az evvel atakumda arabamı yoldan gelen sel suyunun sürüklediği ilimiz.
memleketimden daha çok "memleket" olarak benimsediğim, başına gelen her olumsuzlukta ciddi manada canımın yandığı güzide şehir. alt yapı sorunu çözülmezse daha çok facialara tanıklık edecektir. bugün sel fotograflarına baktıkca içim yandı. bir kaç sene önce yaşadığım yerleri o şekilde görmek tarifsiz bir biçimde üzdü beni. yusuf ziya yılmaz; geçen seneden bu yana değişen pek bir şey yok sanırım. atakum, alt yapı sorunu olan bir yerleşim yeri. samsun merkezden daha gelişmiş, güzel evet ama içi boş. sahip çıkın güzelim kentimize!
http://www.rainymood.com/

http://www.youtube.com/watch?v=FL-UCMLNNAQ

kesinlikle bu ikisidir.
belediye amblemi son derece hoşuma gitmekte olan şehirdir.
~~http://upload.wikimedia.o...Fehir_Belediyesi_logo.png
gene sapık haberi ve gene samsun.
iyi ki samsun lu değilim. Yoksa yüzüm hep yerde olurdu.

http://gundem.milliyet.co...detay/1750823/default.htm
ha sikim bi konser var diye felç olan şehir.
Müthiş kızlara sahip şehir. izmirin kızlarını adamdan sayan bence daha önce samsuna gelmemiştir. türkiye de gezmediğim yer kalmadı ve bu kadarını hiçbir yerde görmedim o kadar net söylüyorum. Ayrıca tam yaşanılacak şehirdir efendim.

edit: şu güzel şehirde bir de arkadaş ortamı olaydı iyiydi. mal gibi geziyoruz ancak, neyse bir rus pazarı yaparım artık.
Havasından mıdır nedir her gelişimde libidomun müthiş tavan yaptığı şehir. bak yine oldu. atakum sahilinde akşam saatinde tur atmanız tavsiye edilir şiddetle, acayip ortam var canlı müzikler falan. kesinlikle yerleşmeliyim buraya.
Az önce kızlarının güzel olduğunu duyduğum karadeniz şehri.