oyun ağzıyla 'çay demlemek'
zamanında yaptığım eylem. balkondan sobelenmiştim o ayrı.
zekice yapılmış benim aklıma hiç gelmeyen eylemdir. Bi tarafa saklanıp boş boş bulunmayı beklemektense eve gidip yemek yiyip gelmek çok zekicedir. Ayrıca adam olacak çocuklar örneklerine kendisini eklemiştir zihnimde.*
geri gelindiğinde eve gitmiş diğer altı arkadaşı aramak için altına bakmadık taş bırakmamaktır. tek akıllı benim zannederdim. onlar benim gibi eve gidip yemeyi nasıl akıl etsinlerdi. altısının birden beni aramasına gülerken daha sonra tek başıma altı kişiyi arardım mal gibi.
çocukken hiç aklıma gelmeyen, çok mantıklı bulduğum hatta an itibariyle bunu yapan deha harikası çocukları kıskandığım durum. sözlüğün itiraf kısmına mı yazsaydım bilemedim.
evin önüne pusu kuran mahalleli çocuklar tarafından tek ayağı kırılmış belli bir süre saklambaç oynayamamıştır.* *
(bkz: çocukken yapılan şerefsizlikler) *
oyunun başında eve girmemek konusunda anlaşılır fakat o lanet ebe yerinden ayrılmıyorsa oyun uzadıkça uzar ve canı sıkılan, karnı acıkan çocuk eve gider gelir. döndüğünde ise yeni bir oyuna başlama umudu taşır ama yerinden ayrılmayan ebe tarafından sobelenir ve yeni öğrendiği küfürü ilk o an eder.

(bkz: elma dersem çık armut dersem çıkma)
benim yaptığım eylem. eve giderdim. arar dururdu. hele de akşam üstüyse çıkmazdım evden. arasın dursun bezemenk. ehe.
ayıptır. böyle bir veledin normal şartlar altında salçalı ekmek veya üzerine şekerli yoğurt sürülmüş ekmekle geri dönmesi beklenmelidir.
elma deyince çıkamayacak olan oyunbozan.
Mızıkçının önde gidenidir. Arkadaşları onu ararken kıs kıs gülececek, büyüdüğünde tüccar yada siyasetçi olabilecek çocuktur.
(bkz: mahallenin ufak tefek sarışın piçi)