paris´in 2.büyük tren gari. 27 peronludur. paris´teki 6 büyük tren garindan biridir (digerleri ; le gar de l´est, le gare du nord, le gare du montparnasse, gare lyon, gare d´austerlitz)

1837 yilinda yapilmistir. rue du havre caddesi üzerindedir. rer,metro ve otobüs hatlariyla baglantilidir. paris´in 8.bölgesindedir.(8. arrondisement)

sehirici baglantilari
metro: 3,12,13,14 bu gardan gecer.(tren garinin altindaki metro istasyonlarini kastediyorum.)
banliyö : pekcok rer banliyo hatlari bu gardan kalkar
sehirlerarasi: rouen, dieppe, le havre yönüne,ve normandiya yarimadasina giden bircok yolcu treni st.lazare´dan kalkar.(bu yöne giden hizli trenler -tgv- montparnasse veya le gare du nord´dan kalkarlar.) ayni yöne giden yatakli trenler, ve yavas trenler de bu gardan kalkarlar.
paris'in merkezinde normandiya bölgesi yönüne giden trenlerin kalktığı tarihi gar.

bana basmane garı'nı hatırlatır. zaten basmane garı'nı da fransızların inşaa ettiğini düşünürsek bu benzerliğe şaşmamak gerekir.

bu garın önü de tıpkı basmane gibi çok kalabalıktır, ve her çeşit insan bulunur. açıkçası bu insanı biraz ürkütür.
tam önünde paris metrosu'nun hemen hemen tüm hatlarının kesiştiği büyük ve kalabalık bir metro istasyonu vardır.

akşam iş çıkışı saatlerinde en kalabalık zamanlarını yaşar. zira normandiya'dan her sabah trenle paris'e çalışmaya gelen ve akşam yeniden trenle şehrine dönen çok sayıda insan vardır.
rer trenlerinin uğrak merkezi tren garı.

banliyo garı haline gelmiştir giderek. paris çevresi trenlerinin metroyla buluşma noktasıdır, hatta bu noktaların en önemlisidir. geçen gece ermont tarafına giden trene binmek için geçtim bu acayip boyutlardaki tren garından. gerçekten kocamandır.
"A vive la gare
Saint lazare!!"

St lazare garı sen çok yaşa!!

Bir jacques brel şarkısından bir enstantane.