bugün

en büyük sebebi güneşin neşe vermesidir. bol bool d vitamini.
Muğla'dan selamlar. *
Sahil kesim değilde, eğitimdir eğitim.
deniz turizmi faktörünün bunda çok büyük etken olduğunu düşünüyorum. şöyle düşünün, yazın her günü sahili bikinili, mayolu insanlarla dolup taşan bir memlekettesiniz. sokakta insanlar sere serpe kıyafetlerle dolaşıyor, geziyor. bu gibi bir ortamda o memleketin yerlisi kadın bedenine karşı aç olmaz. bedenen aç olsa bile gözü tok olur. ben kendi memleketimde bunu gözlemliyorum en azından. karısı kapalı olan, kızı sokakta askılıyla dolaşmayan yerliler yok mu? var tabi. ama onlar bile dışarıda askılı ve şort kombiniyle dolaşan birini görünce yiyecek gibi bakmıyor. taciz olayı neredeyse hiç olmuyor. medeniyet demek çıplaklık demek değil peşinen belirteyim. benim burada dikkat çekmek istediğim asıl nokta taciz, tecavüz türünden suçların oranının sahil kesiminde çok düşük olduğu. mesela bizim düğünlerimizde kadın erkek karşılıklı rahatça oynar. hatta geçmişte tutucu kesim arasında memleketimin adı çıkmıştı, "o memleketin insanları kadın erkek karşılıklı oynar." diye. bu haremlik selamlık düğün yapan insanlara anormal gelebilir ama inanın medeniyet tam olarak bu. yani kapı bir komşunun kızını kardeş görüp karşılıklı oynayabilmek ve ona karşı kötü bir düşünce beslememek, kız çocuklarının kıyafetini çekiştirmeden onların sokakta özgürce oynamasını izleyebilmek, yanındaki kadın süslenmişken ve modern kıyafetler içindeyken onu koruyabilmek, kadını ilk etapta "insan" olarak algılayabilmek.
sanırım sait faik in bi kitabında okumuştum. özet olarak şöyle bi mevzu idi.
"torik bol olunca yunanlılara satoyosunuz onlarda fosforlanıp fosforlanıp ona buna saldırıyorlar"

tamam saldırmanın medeni olmakla ligisi yok ama demek ki fosforlanmak bazı şeyleri değiştirebiliyor. o açıdan şeyttim.
bol oksijen.

iç kesimlere fazla oksijen gitmediğinden insanların beyin fonksiyonları da zarar görüyor. bu da medeniyetsizliği beraberinde getiriyor.
(bkz: medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar)
Çıplaklık medeniyet değil ama açık giyinen birisine saygı duymak öküz gibi bakmamak normal karşılamak medeniyet. Hiç kusura bakmayın.
yarak daha medeni!

Uzun süre sahil şehirlerinde yaşadım, geneli kendini medeni sanan yozlaşmış insanlar.
çünkü sahil şehirleri aynı zamanda ticaret şehirleridir. bunun sonucunda da insanlar farklı kültürden insanları ticaret aracılığıyla tanır. ve böylece sahil şehrindeki insanlar medenileşir. itirazın mı var? cevap veriyorum: o zaman iç anadolu neden medeniyetsiz çomarlarla dolu? çünkü denize kıyıları olmadığı için ticaretle tanışmamışlar ve farklı kültürel değerler görmemişler.
Anadan atadan egeliyim, şehirlerini sahillerini bilirim, hepsini toplasan bir kayseri etmez. Maalesef.

Edit: kayseri türkiyenin bir numaralı şehri arkadaşım. istanbul ve ankara yı da biliyorum. Deniz veya başkentlik her şey değil.
K i m D e m i ş
Kim demiş Avrupa insanı medeni?
Ne edep var ne haya çırılçıplak bedeni!
Eğer medeniyet açıp saçmaksa bedeni;
Desenize hayvanlar bizden daha medeni!
Kul olmak çağdışıyken, soyunmak çağdaşlık,
Din kardeşliğini bıraktık biz, ecnebiyle kaynaştık..
Sünnet sakal yobazlık, top sakalsa medeni..
Unuttun sen ey vefasız ehli sünnet dedeni..
Mehmet Akif ERSOY