bugün

sahil şehirlerinin daha medeni olma sebebi

deniz turizmi faktörünün bunda çok büyük etken olduğunu düşünüyorum. şöyle düşünün, yazın her günü sahili bikinili, mayolu insanlarla dolup taşan bir memlekettesiniz. sokakta insanlar sere serpe kıyafetlerle dolaşıyor, geziyor. bu gibi bir ortamda o memleketin yerlisi kadın bedenine karşı aç olmaz. bedenen aç olsa bile gözü tok olur. ben kendi memleketimde bunu gözlemliyorum en azından. karısı kapalı olan, kızı sokakta askılıyla dolaşmayan yerliler yok mu? var tabi. ama onlar bile dışarıda askılı ve şort kombiniyle dolaşan birini görünce yiyecek gibi bakmıyor. taciz olayı neredeyse hiç olmuyor. medeniyet demek çıplaklık demek değil peşinen belirteyim. benim burada dikkat çekmek istediğim asıl nokta taciz, tecavüz türünden suçların oranının sahil kesiminde çok düşük olduğu. mesela bizim düğünlerimizde kadın erkek karşılıklı rahatça oynar. hatta geçmişte tutucu kesim arasında memleketimin adı çıkmıştı, "o memleketin insanları kadın erkek karşılıklı oynar." diye. bu haremlik selamlık düğün yapan insanlara anormal gelebilir ama inanın medeniyet tam olarak bu. yani kapı bir komşunun kızını kardeş görüp karşılıklı oynayabilmek ve ona karşı kötü bir düşünce beslememek, kız çocuklarının kıyafetini çekiştirmeden onların sokakta özgürce oynamasını izleyebilmek, yanındaki kadın süslenmişken ve modern kıyafetler içindeyken onu koruyabilmek, kadını ilk etapta "insan" olarak algılayabilmek.