bugün

memleketin asi rapçisi sagopa'nun kendini malum kitleye sevdirme çabasının sonucudur.

yıllar sonra gelen edit: oha, hala mı eksiliyorsunuz lan, sevsinler sizi.
(bkz: doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar)
edit; dikkat!! bu bakınız eksi rekorunu kırdı.
fazıl say gibi duyarlı adamların sıkça yaşadığı durum.sagopa iyisin,aleminde hoşsun ne diye sataşırsın ki.
bide şebelek nedir yahu.tam rap dili.
ülkede sagopadan çok daha iyi sanatçılar var. bırakın da onlar fazıl say ı eleştirsin. sana ne oluyor sagopa? fazıl say dünya çapınca tanınan bir insan. onu eleştirmesi gereken birileri varsa onlar da sadece türkiye değil tüm dünya nın saygı gösterip yaptıklarını bildiği insanlar olmalı. 12-17 yaş grubunu seyirci kitlesi olarak baz alan bir şarkıcı değil. 2-3 gerizekalıdan gaz almakla fazıl say a laf atılmıyor abisi. işin ehli olmak gerek. fazıl say ın bütün söylediklerini bir kenara atıp sadece besteleriyle ele alırsak, sen kim fazıl say kim bir kere?
kendini insan zanneden bir organizmanın adam gibi bir adama sikindirik ve çocukca bir hakaret etmesidir.
fazıl say insan olduğu için siklemeyecektir bile.
Ağzı öpülesi insan sago dediyse haklıdır.
madem tevazu sahibisin, daha alaycı bir dille değilde daha hafif eleştirebilirsin.
fazıl say müzisyen değildir de nedir?biz onu ve onun sanatını dünya kabul ettiği için bile değil,gerçekten sanatı anlayan insanlar olduğumuz için seviyoruz,saygı duyuyoruz.
sagopa gibi ucuz müzik yapan, hatta ortada müziği bile olmayan;sözleri ise ömer hayyam'dan tutun da necip fazıl'dan,oradan taa nazım hikmet'e uzanan şiir alıntılarıyla dolu olan,ve bu şiirlerden prim yapan rap repliklerini,bu ve bunun gibi insanlar alsın başına çalsın.
rap e müzik diyen zihniyettir. fazıl say gibi dünyaca ünlü bir müzisyene bok atmaktır. türkiye de açılan fan siteleriyle ün kazanmış yaptığı iş boş laftan ibaret olan insan söyleminden başka bir şey değildir. biraz beynin olsaydı arabesk müziğin insanları umutsuzluğa, kabadayılığa, vurduya kırdıya sürüklediğini anlardı.
Kendisinin görüldüğü her kulvarda almanyayı temsil eden mesut özdili alkışlarken,görüldüğü her kulvarda türkiyeyi temsil eden Fazıl say'a,sırf yaptığı iş için bile küçük bir alkışı çok gören bir ülkede olmasına şaşılmayan durumdur.
bu sebepten dolayı ekşi sözlükte adeta bombalanmış ve yobaz ilan edilmiştir. Vay be sözlük, fazıl çıkıp bütün bir millete yavşak deyince adam haklı oluyor ama başkası çıkıp ona şebelek deyince yobaz oluyor.

Çağdaşlığın gözünü seveyim.
98 yılından beri sagopa kajmer dinleyen biri olarak ilk defa bir acıklamasına bu kadar üzüldüm, görüyorum ki aydın dogan vb. kanal ve gazeteleri insanların kafasında yaratmaya calıstıgı portre böylelikle tamamlanmıstır..
fazıl say için berlin çıktı 2011 fazıl say yılını ilan etti.
Biri tüm dünyada tanınıp saygı duyuluyorken, kendisine şebelek diyen kişi ise türkiyeden bir şarkıcı ve üstelik rap severlerin yarısının sevmediği bir kişi..

e tabi fazıl say ın deyimiyle yavşağın önde gideni..
1 mb'lık bir beynin 1 tb'lik bir beyine ayar verme çabası.

ayrıca okuduğunu izlediğini anlamayanlar için not. fazıl say türk halkına yavşak demedi, arabesk müzik sevenlere yavşak demedi, arabesk kültürüne bir eleştiri yöneltmiştir ve bu konuda da haklıdır.
mesut özilde dünya tarafından tanınan biri ama türkiyeye gol atıyor naber.
sagopa da adam oldu ya vay bizim halimize. allahın cübbelisi ileri sanata/sanatçıya laf edecek kadar kültürlü müdür acaba?!
--spoiler--
Siz kazandınız!

Siz kazandınız, lütfen siz kazanın!

Lütfen benimle uğraşmayın ve ebediyen siz kazanın...

Tamam ben giderim uzak bir yere... Gözden uzak bir yere... Uzaya gidemem, kızımdan da ayrılamam ama siz beni görmezsiniz merak etmeyin. Tamam giderim...

Ben son 6 yıl içinde;

* 2 büyük oratoryo
* 2 büyük senfonik eser
* 1 keman konçertosu
* 2 piyano konçertosu
* 5 solo piyano eseri
* 1 bale müziği
* 2 Bach uyarlaması
* 4 film müziği
* 1 tiyatro müziği

bestelemiş olsam da...

HiÇ MÜHiM DEĞiL SiZiN iÇiN

Bu son 6 yılda dünya üzerindeki 42 memlekette, 326 şehirde konserler verdim, yaklaşık 700 konser...

Bu 6 yılda, toplumumuza 10 CD,2 DVD, 12 NOTA sundum...

Anlıyorum yaptıklarım mühim değil. Hiç bir zaman "her görüşüme katılmalısınız" demedim. Tartışmaya hep açıktım, hiç bir zaman hemfikir olmadığım insanlara saygısızlık yapmayı düşünmedim ama siz yaptınız, adil değildiniz... Bir fikir de ayrı düşünüyorduk, siz kökünü kazımaya kalktınız her seferinde ama hiç bir zaman kendi içsesimden vazgeçmedim. Doğru bulduğum doğrumdu, yanlış bulduğum yanlıştı. Yanlışı ben yaptıysam da hatamı anladığım gün düzelttim... Anladık değersiziz. Sizin değer anlayışınızı anlamadım ama ben değersizim o anlayışa göre, onu anladım... imkanı yoktur bazı kusurlarımı affetmenize... Affedicilik de değil, kabul etmenizin "lütfetmenizin" imkanı yoktur...

Zamanında hatalarım olmuş... Onları düzelttiysem, bu da doğru değildir, imkanı yoktur...

- Falanca arabeskçiyi kültür olarak görmüyorumdur, asla affetmezsiniz...

-Aziz Nesin haklıdır derim, bütün hayatıma sataşırsınız...

- "Din sömürüsü aldı başını gitti" deriz, ölüm fermanı vermediğiniz kalır...

- Konuşmayız, "Konuşmaz o korkak" dersiniz...

- Konuşuruz, "Konuşmak senin ne haddine işine bak sen" dersiniz...

- Beethoven,deriz "Git Beethoven'ın ülkesinde yaşa", dersiniz...

Git, popülist korkak! Ne haddine git! Hiç bir yolu yoktur...

Sizler facebook da 130 grup kurdunuz;

Fazıl Say gitsin vs, ekşi-sözlükte yazılar yazdınız...

Google'ı doldurdunuz...

Yahoo'da gruplaştınız...

Gazete haberlerinin altına yorumlar yazdınız...

Almanya'da yılın müzisyeni seçildiğimin haberinin altına bile döşendiniz hakaretlerinizle...

Her yerde sizler varsınız.

Ve sizler, ne yaptınız hayatta bilmiyorum, sormuyorum, düşünmüyorum, nefret etmiyorum, saygısızlık yapmıyorum ama siz bana yaptınız...

Siz yarattınız, bana en ağır haksızlıkları yapan bir kültür bakanını siz yarattınız...

Siz cesaretlendirdiniz marjinal köşe yazarlarını...

Siz pislik attınız, çamur attınız, hepsini siz yaptınız...

içinizde mesleki kıskananlar da oldu, aranızda piyano çalanlar da oldu çalmayanlar da...

Faşoları, dincileri, marjinalleri, 2.Cumhuriyetçileri, avanak liberalleri...

Ben, hiç birinize tek bir kelime kötü bir şey söylememişken...

Hepsini siz yaptınız...

Artık kazanın! Kazanın ve bitsin...

Siz kazandınız!

Kazandınız ve bitsin!

Yeter!..

Benim gerçek dostlarım, bu yazıyı niye yazdığımı, kimlere yazdığımı anlamıştır.
--spoiler--
(bkz: fazıl say)
millete yavşak diyen adama söylenecek belkide en iyi söz. ayrıca sözlükteki kajmer düşmanlarına söylüyorum: siz hiç hayatınızda arabesk dinlemediniz mi? adam sizi yavşak diyor resmen... ha ben yavşağım diyorsanız ve fazılı haklı buluyorsanız o ayrı...

(bkz: sözlükteki sagopa kajmer düşmanlığı)
(bkz: uludağ sözlükte çok yavşağın bulunması)
(bkz: tarikatın köpeğiyim)
fazıl sayın bir gram umrunda olmayan durum. kaale alınması gereken biri olsa şimdiye cevap vermişti çoktan. rica ediyorum artık " bize yavşak dedi yeaaa" diye sik sik etmeyi bırakın.
sagopa'nın aşağıdaki gibi bir polemik hayal ettiğinin göstergesidir.

- şebelek şebelek !
- kendi diyen kendi olur !
- böööö... sanane sanane
- saman ye!
- daha doymazsan beni ye
- ben kusayım sen ye.

olmaz sagopa..

sanatçılık bu değil, stil bu değil. *
sagopa kim, eserleri ne, hangi dünya ülkesi tanımış onu ve daha birçok soruyu akıllara getiren konu.
başka ülkelerde tanınmış olması, yaptığı müziğin kaliteli olması, ülkesinde yaşayan bir çok insana yavşak deme lüksünü vermez, fazıl say'a. diğer yönden sagopa'nın kullandığı hakaret içeren kelimeyide hiç yakıştıramadım kendisine. madem bu insan sana göre saygısızlık yapmış, gerçek bir müzisyen değil, sen neden aynı saygısızlığı yapıyorsun?

sonuç: ikisinide seviyorum, ikisinede yakıştıramadım.
şimdi postal sevdalısı kesim "aaa ne kadar terbiyesizce , fazıl hiç böyle şeyler diyor mu?" deme yüzsüzlüğünü gösterecektir.

birinin fazıl ile fazılın anlayacağı dilden konuşması gerekiyordu.
şöyle ana-avrat dümdüz giderek ,bol bol küfrederek yani.

umarım sagopa nın yaktığı ateş daha da büyür.
sagopa gözümden git gide düşüyordu bu son damla oldu artık.