bugün

film: iyi arkadaş olarak başlayan, süper muhabbete sahip insanlar zamanla birbirlerine aşık olurlar ve sonsuza dek mutlu olarak yaşarlar. seks hayatları falan da çok canlıdır, çok eğlenirler, çok da zengin olurlar.

gerçek: iyi arkadaş olarak başlayan, süper muhabbete sahip insanlardan biri diğerine aşık olur ve arkadaşlıklarının iflahını siker. görüşmezler, eğlenmezler, bu olay da kapanır...
tuvalete gitmeden yaşayabilmek.
- katilden kaçmakta olan kızın araba anahtarlarını yere düşürmesi
- okula gelen ezik çocuğun, okulun takım kaptanının sevgilisini kapması
yayla 4 ok atıp 4 kişiyi öldürmek.
(bkz: malkoçoğlu)
Iyi insanların o kadar kurşun arasından sıyrılıp kötülerin hemen öldürülmesi.
bir çanta dolusu para.
60 katlı binadan düşerken bi şekilde kurtulmak.
özellikle beğendiğimiz fimlerde olan şeylerdir. çünkü hayatımızda istediğimiz ya da ihtiyacımız olan şeyleri barındırır o filmler; mesela sonsuz bir aşk.
hackerlerin 10 saniye içinde 2 plazma tv dolusu kod yazması.
bilgisayar klavyesinden bir şey yazılıyorsa bakmadan çok hızlı yazılması.
bir adres, telefon numarası veya garson sipariş alırken bir yere yazmadan aklında tutması(öyle aklın varsa üniversitede doktora yap kardeşim, e yuh yani).
Dövüş filmlerinde kahraman rakibine hangi saçmalıkta vursun, rakibin hemen bayılması.
bir tüfek veya tabanca kabzasıyla vurduğunda düşmanın hemen bayılması.
falan filan diye gider...
özellikle cüneyt arkın filmlerinde olur ve ben de hep tavımdır o olaya; durduğu yerden zıplayıp sur duvarının üstüne çıkmak. keşke gerçek hayatta da olsa da hop diye zıplasam en üst kattaki evin balkonuna....
bir binada falan patlama olduğunda tam binadan kendilerini atarlar, kurtulurlar ve tek bir yaralanma bile söz konusu değildir.
bir korku filminde o evde hayalet var diyolar o civarın eskileri. gece bir odadan ses geliyor. bişeyler ters gidiyor. ve o gerizekalı o odaya girip vahşice geberiyor.
kimse kendini kandırmasınz. gerçek hayatta böyle birşey olsa ayaklarınızı götünüze* vura vura kaçarsınız ordan. doğrusu da bu. *
Rüya gibi aşklar.
bir tokatla kör olanın gözlerinin açılması.
tüm filmlerde ölen her karekter, bize can çekişme denilen birşeyin oladığını gösterir.
görebildiğiniz herkesin manken ajansından çıkmış olması.
kadını konuşturmak için bir elde yılanla kadının vajinasına doğru hamle yapmak.

bir yılmaz güney filminden.
sabah uyanır uyanmaz diş fırçalamadan öpüşebilme cesareti.
mahallenin fakir genci ya da kızı okusun diye herkesin elinde avucunda ne varsa vermesi.
denemeden kıyafetlerin paket ettirilmesi.
- al kızım bu yüzüğü/kolyeyi kaynanam bana evlendiğimde takmıştı ben de o gün ben de bunu gelinim olduğunda takıcam demiştim. bu artık senin kızım.

işte bu replik sadece filmlerde olur. kaynana sadece mecburiyetten takı takar gelenekten ev düzmeye yardım eder. kötü kalpli pis mendeburun tekidir.
evde karanlıkta otururan kadının tıkırtı duyup tek başına içeri bakması.
kadınlar aylarca ıssız adalarda kalsa, bi yerlerde eli kolu bağlı rehin tutulsa bile bacakları ve koltuk altları hala cillop gibidir.
pat diye kapıyı kapatıp evden çıkmak. ışığı bari kapat be insan. ocakta bişey var mı kontrol et. ütüye bak yerinde duruyo mu yoksa prizde mi? sular açık mı kapalı mı? oooooo ev kadını olacaksın bi de peehhh! (bkz: made in turkey)
bütün arabaların alarmı vardır cik cik diye öttürürler kitlerken veya açarken.

gerçi behzat ç istisna bu duruma.
vurulduktan sonra (yada doğuştan) kör olan adamın araba çarpınca gözlerinin açılması.
fragman.