bugün

"Dünyada şimdi onunla yan yana bulunmamamız kadar mantıksız ve lüzumsuz ne vardır acaba?"
"sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin."
"Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim."
Değeri öldükten sonra anlaşılmış bir yazar. Ölmeden önce sadece 1 tablo satıp fakirlik içinde yaşayan Vincent Van Gogh'muz o bizim.
kendisinin kürk mantolu madonna kitabı son yıllarda en çok satanlar listesinin değişmezi konumundadır. öyle sanıyorum ki kitap okumayı pek sevmeyen ve biraz da popüler kültür kurbanı olan özenti gençliğimiz bir şekilde bu listelerde gördüğü biraz da kısa olan kitabı ele geçiriyor, okuyor ve sabahattin ali'nin karakterlerin iç dünyasını yansıtma beceresine hayran kalıyor. yani soğuk kahve, allah de ötesini bırak gibi zırva kitaplardan sonra bu nitelikli eser büyülüyor insanları.

büyük bir öğretmen, yazar ve gazeteci olan güzel insan sabahattin ali halklarımız tarafından daha iyi anlaşılsaydı öyle sanıyorum kuyucaklı yusufve özellikle içimizde şeytan kitabı ile toplumcu gerçekçi çizgideki öykü kitapları daha fazla ilgi görürdü.
Türk edebiyatının en kaliteli isimlerinden sadece bir kaçı arasında gördüğüm büyük bir insan her anlamda
keşke kendisiyle tanışabilseydim..
madonnası güzeldir, yusufu çirkindir. mecazdı bu; kürk mantolu madonna güzel kitaptır lakin kuyucaklı yusuf basittir, başarısızdır.
"Kısa, münakaşasız ve hesapsız! Bundan daha güzel bir ayrılık olamazdı."
insan dünyaya sadece yemek, içmek ve koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı! Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı.
" Bir insanın diğer bir insanı, hemen hemen hiçbir şey yapmadan, bu kadar mesut etmesi nasıl mümkün oluyordu?"
başım dağ saçlarım kardır
deli rüzgarlarım vardır
ovalar bana çok dardır
benim meskenim dağlardır dağlar.
" Zaten muhitimden uzak duruşumun, vahşiliğimin bir sebebi, kitaplarda tanıştığım ve benimsediğim insanları muhitimde bulamayışım değil miydi?"
bu memlekette namuslu olmak ne zor şeymiş meğer! bir gün almanların pabucunu yalayan, ertesi gün ingilizlere takla atan,daha ertesi gün de amerikaya kavuk sallayan soysuzlar gibi olmak istemedik.yalnız ve yalnızbir tek milletin önünde secdeye vardık o da kendi cefakar milletimizin.

bu memlekette yüzü gülen, bahtiyarinsan yok mu ? var mı ? yalnızım müthiş suretle yalnız!
"Birbirlerine bu kadar yakın kimselerin buluşması enderdir. Biz tesadüfün bu lütfunu tekmelemeyecek kadar zekâ gösterelim."
“Göreceksiniz ya, ben dünyadan ziyade kafamın içinde yaşayan bir insanım... Hakiki hayatım benim için can sıkıcı bir rüyadan başka bir şey değildir...”
Sonra çıkıyorsun dışarı, bakıyorsun güneş hala tepede. Bir cigara yakıyorsun ve yıllardır kurduğun cümleyi bilmem kaçıncı kez kuruyorsun:
“Napalım, kısmet değilmiş…"
Kürk mantolu madonna romanının değeri yıllar sonra farkedilmiş yazardır.
düşüncelerini yayınlamış olduğu marko paşa kitabında okursanız dergideki makalelerinden anlayabilirsiniz halkçı,sömürüye karşı,köylüyü,emekçiyi destekleyen bir düşünür sadece döneminde yaptıkları bazılarının çıkarlarına çomak soktuğu için öldürülmüş ve ölümü kaçakçı tarafından yapıldı diye yutturulmaya çalışılmıştır solcu kominist diye damgalar atılmış çok sevdiği halkı tarafından yuhalattırılmış son günlerini yoksulluk ve zorluklar içinde geçirmiş bir insan .
güzel gözlükleri ile insanları içlerini ve etraflarını detaylıca incelemiş adeta bir özel bakış ile insanlara anlatmış bir yazardır.
"kuyuçaklı yusuf" adlı kitabını okurken uzun süre etkisinde kalmıştım. kitaptan çok yani konudan çok kahramanın etkisinde kalmıştım. öyle ki yusuf'u ideal erkek modeli olarak beynime yerleştirmiştim ve çevremdeki erkekleri onla kıyaslar olmuştum. kitap bende amacına çoktan ulaşmıştı. emeğine sağlık üstad..

he bir de şöyle demiş üstad;

"sen aklıma gelince her şeyler gülümserdi.
ağaçlar şarkı söyler, rüzgar tatlı eserdi. "
düşüncelerini yayınlamış olduğu marko paşa kitabında okursanız dergideki makalelerinden anlayabilirsiniz halkçı,sömürüye karşı,köylüyü,emekçiyi destekleyen bir düşünür sadece döneminde yaptıkları bazılarının çıkarlarına çomak soktuğu için öldürülmüş ve ölümü kaçakçı tarafından yapıldı diye yutturulmaya çalışılmıştır solcu kominist diye damgalar atılmış çok sevdiği halkı tarafından yuhalattırılmış son günlerini yoksulluk ve zorluklar içinde geçirmiş bir insan .
hasanboğuldu öyküsü belkide okuduğum en iyi aşk hikayelerindendi. öyküyü okuyup sözü geçen çınarı aramaya gitmek, "acaba nerede oturdular lan" diye tartışmak farz olur.

büyük adammış vesselam. türk edebiyatının incilerinden.
Başının içindeki düşünceler tıpkı gökyüzündeki bulutlar gibi daimi bir hareket halinde,şekilsiz ve elle tutulamayacak kadar dağınık.

bende yeri çok ayrı olan büyük şahsiyet hasretle yad ederim daima keşke tanışabilseydim kendisiyle..
Uzun hikaye filminde çok güzel bir anlatımla aktarılan kalbi temiz yazar.

Sosyalizmi savunması onu kötü kılmıyor çünkü sosyalizm kötü birşey değil. Bizde çok defa sosyalizm komünizmin maskesi gibi göründüğü için olaylar böyle.
Ama unutma!
Taş duvarlar arasındaki karanlığımın senden başka penceresi yok...
güncel Önemli Başlıklar