bugün

hata payı çok küçük olacak seçim tahmini.
daha önceki seçim sonucu tahminlerimde yüzde yüze yakın isabet sağladığıma şahitlik etmek isteyenler eski entrylerime bakabilir.
mevcut şartlar altında farklı bir sonucun çıkması da siyasetin doğasına aykırı olacaktır.
rte yaşadığı sürece ülkenin başında kalacağa benziyor.
arkadaş yandaş anket şirketi çalışanı belli ki.

yada çalınacak oyları da hesaba katıyor.
ilk turda imkansızdır. Bahçeli'nin oyunu % 15 varsaysak(hiç firesiz) yine %50'yi bulmuyor. Azıcık objektif olalım. ilk turda en yüksek alınacak oy %46 benim tahminim.
yüzde 12 oranında mühürsüz zarf kullanılır ise gerçekleşecek olan seçim sonucudur. yüzde 40-42 arası anca alacak çünkü. azcık mantığı olan insan zaten orantıyı kurar. önceki seçimlere neredeyse hep rakipsiz girdi ve kazandı. bu sefer parti olarak değil şahıs olarak 2 tane ciddi rakibi var ve 2.tura kalındığında bile doğudan kendisine oy çıkmayacak eskisi gibi.

aynısını gs seçiminde söyledim. galatasaraylı arkadaşlarım bile özbek kazanır derken cengiz alacak dedim. daha fazlasını bizim fenerbahçe seçiminde söyledim, yazdım. ali koç en az 2 kat fazla oy alır hatta son konuşmalara göre 3 kat fazla oy bile alır dedim insanlar gülmüştü. 4 kat fazla oy aldı spor dünyasının tayyibinden.. bu ülke insanı bu tarz yöneticilerden bıktı artık en büyük ve yakın örneği aziz yıldırımın düştüğü durumdur. o bir kıvılcımdı 24 haziranda meşalede yanacak inşaallah.
arkadaşım anketçi misin? a haber çalışanı mısın?

cumhur ittifakının %54 alması için bir defa iyi parti veya chp'nin %5'lere düşmesi lazım. mhp zaten şu anda dibe vurmuş durumda. neredeyse %5'lere kadar düştüğü varsayımı var. bbp zaten taş çatlasa %1.5-2 seviyesinde oy alan bir parti. muhaliflere gelelim iyi partinin en az %17, chp'nin %20, pkk'nın %12 saadet ve vatan partisinin de toplamda şöyle böyle %4'ler seviyesinde oy alacağını tahmin edersek zaten muhalif kesim %53'leri görüyor. bu durumda cumhur ittifakının yüzde 54'ü birinci turda görmesi imkansız gibi.

ha trafoya kedi girer, bir mezarlık dolusu ölmüş insan kalkıp akp'ye oy verir, mühürsüz sahte oylar, sandık hileleri devreye girerse tabi o zaman iş değişir. o zaman yüzde 54 değil daha fazla oyda çıkar.
bu seçim için zor ihtimalin olduğu başlığın ta kendisidir.
Benim ilk tur tahminlerim;

Muharrem yuzde 30

Meral 19

Tayyip 40

Geri kalanlar demirtas vs...

Yalniz demirtas yuzde 13- 14 alirsa, tayyip oy kaybeder ve yuzde 35 e kadar dusebilir.

At fava bekle.
güncel Önemli Başlıklar