bugün

ben-hur filminde de işlenen konu. filmin akışına bir etkisi olmadığını düşünüyorum ve bu detayın sebebini merak ediyorum.
lanetlendikleri söylenir.

dincilere göre; paganizm ve latinler bir daha gelmemek üzere yeryüzünden silindiler.

tabii ki biz bilim adamları buna ihtimal vermeyiz.
Dear all,
"Romanin basina icat cikarip adami hasta etmeyin o zaman kardesim!!"

Ceo,
Sezar salatasi.
semavi dinlere göre var olan durum.

işin komik tarafı hz. isa'nın yaşadığı bile tarihe göre şüpheli.
hikaye bi kaç tane mantıksız öğe barındırır.

paganlar yeni, farklı dinlere sert bi tutum içinde olmazlar. roma'da, roma dininin yanında mitra, yunan dini, Zerdüştlük, Yahudilik gibi kadim dinler hâlâ aktifti. Mekke paganlari bile 10 yılda sadece 1 kişiyi öldürdüler, yeni dinin kurucusuyla aynı şehirde, aynı yerlerde gezmelerine rağmen.

isa hâli hazırda yeni bir din kurucusu değil, Yahudi reformistiydi ( ölümünden sonra havariler yeni bir din olarak yaydılar. ismi bile yok bu dinin). hal böyleyken, Kudüs, Kenan diyarı Yahudilerin yurduyken bu tip extrem bi yahudi düşmanlığı çok akla yatkın değil.

isa Roma için tehdit oluşturacak kadar nüfuzlu değildi. sadece bir düzine insanın kabul ettiği bi şahsiyet. sistem için problem değil.

büyük ihtimal isa'dan rahatsız olan Yahudi gruplar-ki bunlar 6 tane güçlü, kimisi kabalacı gruplar-bizzat kendileri öldürdü.

eli eli lema şevektani.
yahudilerin hz musaya ve münafıkların hz muhammede eziyet etmesi olarak devam eden durum.