bugün

istanbul takımlarına olan antipatime rağmen, bana beşiktaş maçlarını izlettiren adam.

lan olum, tırışkadan bir ligimiz var zaten, takımların avrupa'daki hali meydanda, bir de şikeydi pleyoftu falan iyice suyu çıkmış bir ortamda, bu maçlar ancak bunun gibi adamlar sayesinde izlenir hale gelir.

neymiş, takım oyunu oynamıyormuş. zaten yıllardır, takım oyunu oynamayı, ne klüpler bazında, ne de milli takım bazında beceremediğimiz açık ve net. e bırakalım o zaman adam yardırsın. koskoca beşiktaş takımında hangi oyuncu takım oyunu oynuyor ki zaten. oynuyor gibi görünen adamları da dikkatli izlediğimizde, sırf bireysel yeteneği olmadığı için takıma adepte olmaya çalıştığını görürüz. yan pas, geri pas yapmak mıdır yani takım oyunu?

neymiş, çok egoistmiş, çok top eziyormuş. e tamam da mevcut düzen içinde eğer ki, en yetenekli bensem, en çok ben oynayacam tabi o topla. varsa quaresma'nın yaptıklarını yapabilecek başka bir adam o takımda, buyursun bir de o denesin bakalım egoist olmayı. kaç maç devam ettirebiliyo bakalım o oyununu.

neymiş, maç kazandırmıyormuş. yav arkadaş, ayıptır günahtır. adam topu ayağına alsın almasın, her daim, iki kişi basıyor zaten. ayağına topu aldığında da üçüncüsü, dördüncüsü geliyor. adamın ölüsü zaten, rakipten iki adamı eksiltiyor. geri kalan arkadaşlarına boş alan yaratıyor. ha skorer özelliği yok doğrudur. ama beşiktaş'ın kazandığı maçların neredeyse tamamında, bu adamın yaptığı ortalar, taşıdığı toplar, boşalttığı alanlarla, gol buldu beşiktaş.

uzun lafın kısası, laf atmayın lan şu adama. bırakın oynasın adam rahat rahat. zaten boktan bir lig izliyoruz, hiç olmazsa bu adamın yaptığı iki çalım, insana biraz olsun, maç izleme zevki veriyor.
görsel
(bkz: kelimelerin yetersiz kaldığı anlar)
istanbulda esenlerde oturan apaçidir. bu akşam yaralı stayla olmuştur.

halı saha maçı olsa çağrılmaz.
(bkz: ricardo andrade quaresma bernardo nun kariyeri/#13607626)
şişirilmiş balon değil, zeplindir, zeplin.
son zamanlarda bazı kesimler tarafından eleştirilen futbolcu. beşiktaş taraftarı olarak biz bu oyuna gelmiyor ve sonuna kadar desteğimizi sürdürüyoruz. dileğimiz yönetimin de gaza gelmemesi ve dünyaca ünlü bir yıldıza sahip beşiktaş'mızın quaresma'yla birlikte başarıdan başarıya uçmasıdır.
devre arası, olmadı sezon sonu gider/gönderilir. günümüzde futbolda bireysel beceri ikinci plandadır. önce takım oyunu gelir. dolayısıyla simao ve q7'yle bu sezonu zor tamamlar beşiktaş. 2 at 4 ye ne anladım ben bu işten amk. atmayı geçtik bari yemeyin. kıssadan hisse şutlanır bunlar takımdan ya da başkanı istifa ettittirirler.
Beşiktaşta yaptıklarının onda birini, inter'de Barca'da Chelsea'de yapsa kovulacak - ki kovuldu - hatta dayak yiyecek - ki yedi mi bilmiyorum ama ihtimal dahilinde - futbolcu. Kendisi 108 yıllık bir kulüpte oynuyor. Birilerinin hatırlatması lazım. Eyvallah çok yetenekli, yatmıyor da arada bir koşuyor, mücadele ediyor, beşiktaşı da sevdiğini düşünüyorum ama babasının takımı muamelesini bırakması lazım. Eğer bu adam takıma faydalı olmak için biraz daha takım oyunu içine girip, attığı çalımların bokunu çıkarmazsa işte o zaman beşiktaşı ve quaresmayı kimse tutamaz. Çünkü o derecede büyük bir oyuncu. Gerçi şişirlmiş balon olduğu için Chelsea Barca inter felan almış ama olsun. Oralarda oynayamadı ama bizim takımlarımız avrupada yatarken bütçesi dahilinde avrupanın altını üstüne getiren portoda takımın her şeyi olarak yaptıklarını, oynadığı futbolu kimse inkar edemez.
bizim kıçıkırık yattara bile her zçtığında 500 tane çıkarıyordu lan bundan.

neyse, kırmayalım gençlerin şevklerini. trivelaya devam...*
cristiano ronaldo ile yeteneği karsılastırıldıgında hangisinin yetenekli oldugu konusunda kararsız kalacagınız ama futbollarına baktıgınızda bunun sirk cambazı olucagı kanaatine varacagınız insan.
google images'e adının kısaltması yazıldığında araba modeli çıkan futbolcu.
Sonunun Guti Hernandez gibi olacağını düşündüğüm futbolcudur.
medya yüzünden yıpratılmıştır kendisi adam futbola başladığından beri böyle oynuyordu ve oynama tarzında herhangi bir değişiklik yok. Eğer beşiktaş taraftarı medyaya uyarsa quaresmanın da sonu yakındır.
hala eleştirilse de galatasaray karşısında sezonun en iyi maçlarından birini çıkardığını düşündüğüm futbolcu. orta sahadan hücuma hiçbir katkı yapılmazken takımı ileri taşıyan tek oyuncu.
6s maçında önce taraftar onu bağrına basarak sonrada o oynadığı oyunla basını göt etmiştir. Adam tek başına 7 net pozisyon oluşturmuş. Daha ne yapacaksa. Gol olur olmaz o şans meselesi ama iyiye gidiyor. Anlayacağınız basının q7 yi taraftardan koparma planı ters tepmiş taraftara onu daha da bağlamıştır.
halı saha olsa çağırmayacağım adamdır.

street football oynasa belki başarılı olabilir ama, o da belki...
geçen halısaha maçına gittim. elemanın birisi bir hareketler yapıyor bir hareketler yapıyor aklın hayalin durur.
dedim ki neden buradasın sen gitsene bir büyük takıma. yok abi dedi adım quaresma olacak mahmut değil.
o an anladım halısahada bulunabilecek bir adamın nasıl olağanüstü yetenekli olarak tanıtıldığını.
üzüldüm bir an. ama daha göreceğimin büyüğünü görmemiştim.
bahsettiğim hareketlerin hepsini libero oynayan kel, göbekli, çocuklu abi de yaptı.
o an anladım ülke futbolunun içinde bulunduğu rezaleti. kimlere taptığımızı.
q7 böyle bir adam benim için.
türkiye'ye gelene kadar türk futbol izleyicileri tarafından ağızlarının suyu aka aka izlenen,
şimdi ise sadece üzerinde beşiktaş armalı siyah-beyaz forma olduğu için yerden yere vurulan.
yazık. fanatizm aklın önüne bu kadar geçmemeli.
futbolu kenarlı gözlüklerle izlemeyen herkes için, üzerindeki forma fark etmeksizin, yıldızdır ve öyle de kalacaktır. liseli fanatik zihniyetiyle futbol izleyenler bu gerçeğe vakıf olamaz.
görsel
27 kasım 2011 trabzonspor beşiktaş maçı nda inanılmaz derecede hırslı oynayan futbolcumuz.

özlemiştik zira, bir de o pozisyonlardan birisi gol olsaydı da moral olsaydı be.

edit: ağzımı öpeyim ağzımı, 2 dakka olmadı şu entryi yazalı.
An itibariyla trabzonspor a penaltidan gol atan bjk li futbolcu.

Bugun cok iyi oynuyor.
guti'ye yaptıklarından dolayı sempatimin azaldığı futbolcudur. ama önemli bjk'nin başarılarıdır. iyi futboluna devam ederse takımda antipatim sempatiye dönüşebilir.
beşiktaş'ın en hırslı futbolcusu ve siyah beyaz ona çok yakışıyor.
basının bu maçtan Sonra ne ile eleştireceğini merak ettiğim futbolcudur. Koyup geçmiştir.