bugün

vakti zamanında bir ülkeyi yöneten adına "reis" denilen bir hükümdar varmış.
reis bir gün sarayında otururken dışarıda at arabasıyla elma satan yaşlı bir adam görmüş. iri iri, kıpkırmızı elmalar.
canı çekmiş, hemen başdanışmanını çağırmış..

"al şu 5 altını çabuk bana şu elmalardan al getir" demiş.

başdanışman 5 altını kaptığı gibi odadan çıkmış ve başdanışman yardımcısını çağırmış.

"şu 4 altını al ve acele şu elma satıcısından elma al getir" demiş.

başdanışman yardımcısı 4 altını almış ve odadan çıkmış.
saray komutanını çağırmış ve komutana;
"kumandan al şu 3 altını, şu dışarda elma satan ihtiyardan elma al getir" demiş.

komutan "emredersiniz" diyerek çıkmış ve yaverini çağırmış.

"al şu 2 altını şu satıcıdan elma al getir" demiş..

yaver, komutana "emredersiniz paşam" diyerek odadan ayrılmış ve saray çavuşunu çağırmış.
"çavuş, al şu 1 altını şu elma satıcısından elma al gel" demiş.

çavuş "emredersiniz efendim" diyerek odadan çıkmış ve hışımla elma satan ihtiyarın yanına varmış.

"sen ne hakla burada elma satıp reisi rahatsız ediyorsun" diyerek elma satan ihtiyarı tutuklamış, arabaya ve elmalara el koymuş.
ardından el koyduğu elma arabasından bir çuval elma alarak yaverin yanına gitmiş ve;
"1 altına 1 çuval elma aldım" efendim diyerek yavere elmaları vermiş.

1 çuval elmayı çavuştan alan yaver, yarım çuval elma ile komutanın odasına girmiş;
"komutanım buyrun size yarım çuval elma" diyerek elmaları komutana teslim etmiş.

yarım çuval elmayı alan komutan çuvalın içinden 5 elma alarak başdanışman yardımcısının yanına çıkmış.

"efendim buyrun size 5 tane kıpkırmızı elma" diyerek elmaları başdanışman yardımcısına teslim etmiş.

başdanışman yardımcısı 5 elmanın 3'ünü alarak başdanışmanlık makamına gelmiş.
"sayın başdanışmanım işte istediğiniz elmalar" diyerek 3 elmayı başdanışmana vermiş.

yardımcısından 3 elma teslim alan başdanışman altın bir tabak içinde tek bir elma ile reisin huzuruna çıkmış.
"reisim buyrun istediğiniz elmayı getirdim, sulu sulu kıpkırmızı maşallah" diyerek elmayı reise vermiş.

başdanışmanın getirdiği 1 elmayı alan reis bir ısırık almış ve elmaya bakarak şöyle demiş;

"beş altına bir elma öyle mi? vay be, adam 5 altına 1 elma satıyor ve halk bu elmaları alıyor, o halde ekonomi çok iyi ve dünya bizi kıskanıyor...hemen vergileri arttıralım..."