bugün

Şiirde uyaktan sonra tekrarlanan,aynı harflerden oluşan kelime veya ek,yedek.
Son dönem Osmanlı ordusunda,askerlik görevini bitirdikten sonra yedeğe ayrılan er.
görevleri aynı olan ses benzerliklerine redif denir. dizelerin sonunda varsa ilk önce redifler bulunur, ardından da uyaklara bakılır.
dize sonlarında görevleri aynı olan kelimelerdir . zaman ekleri , hal ekleri , şahıs ekleri , çekim ekleri redif görevinde kullanılırlar .

örnek :

dünyaya geldiğim anda
yürüdüm aynı zamanda
iki kapılı bir handa
gidiyorum gündüz gece .

bu dörtlükte -da ekleri rediftir . hal eki görevindedir. -an ise iki ses benzerliği özelliği taşıdığı için (bkz: tam uyak)görevindedir .
şiirin farklı mısralarının sonunda, kafiyeden sonra tekrarlanan kelimeler.
Terhis edildikleri halde ihtiyaç halinde yeniden askere alınan kişiler.
Arkadan gelen, birisinin ardından giden. * Birbiri ardınca zuhur etmek. * Terhis olup ihtiyata geçen asker. * Edb: Beytin sonunda kafiyeden sonra tekrarlanan kelime.
kışlanın önünde (bkz: redif)sesi var
bakın çantasında acep nesi var
bir çift kundurayla bir de fesi var
ahu yemendendir gülü çemendir
giden gelmiyor acep nedendir.
burası huş'tur yolu yokuştur
yedek askerdir.

yakılan ağıttan da anlaşılacağı gibi:

kışlanın önünde redif sesi var
bakın çantasında acep nesi var
bir çift kundurayla bir de fesi var
ahu yemendendir gülü çemendir
burası huş'tur yolu yokuştur
sözcük anlamı arkadan gelen olan sözcüktür. serbest çağrışım yapın demedim bak. ya olm yok. al işte.
osmanlı'da sultan 2. mahmud'un emriyle kurulan yerel askeri kuvvet.

hemen hemen herkesin bildiği üzre 1826'da yeniçeri ocağı kaldırılıp yerine asakir-i mansure-i muhammediyye ismiyle avrupai techizatlı ve tertipli bir ordu kurulmuştur. bu ordu devletin temel ve genel askeri gücü olup bütün coğrafyayı kapsamaktan uzak kalmış, özellikle iç bölgelerde asayişin bozulmasıyla ilgili olayların bastırılmasında kullanışsız ya da yetersiz kalmıştır. işte bu açığın kapanması amacıyla tüm vilayet (eyalet), liva (sancak, il) ve kazâlarda (ilçe) 1830'lu yıllarda redif taburları kurulmuştur.