bugün

bugün gerçekleştirdiğim eylem. Linç falanda yaşamadım yani.
güya kabadayılık,özgürlük,demokrasi,meydan okuma olarak itelenmeye,yutturulmaya çalışılan düpedüz saygısızlıktır.
her gün temaşa ettiğim harekettir kendileri. bankadan çıkarken, sokakta yürürken, eve doğru giderken sürekli görürüm sigara içenleri. akşama doğru nikotin ihtiyacı hissettiğimden; acıkmış kedi misali dalgın dalgın bakarım yanımdan geçen adamın elindeki tek dal sigaraya.
(bkz: entry nick uyumunda çağı yakalamak)
valla oturup iskender kebap da yesen sikimde olmaz, tepki veren geri zekalılara ne oluyor anlamıyorum zaten.
abartmamak gerek aslında bu tür meseleleri. sadece herkes birbirine saygılı olsa yeterli bence.
(bkz: gel burda yap gör linci)
son derece normaldir. "ahh ayıp ediyorlar, saygısızlık ediyorlar" diyen dangalakların beyinlerinin çalışma sistematiğinden de şüphe ediyorum. ne aptallar var ya. sana ne arkadaşım? sa na neee? sen oruçlusun diye ben hayatımın akışında değişikliğe gitmek, ağaç arkasında sigara içmek zorunda mıyım? iyi ki bi oruç tutuyorlar yahu? havalarından geçilmiyor. bir çene, bir vıdı vıdı. ona buna kızmalar laf atmalar. aptallar yahu. sinirlendim.
sen nerelisin. (#12722950)
adana da tarihi boyunca böyle şeyler sorun olmamıştır.
saygisizlik degildir. hele ki yurtdisinda yasiyorsaniz bu cok normal bir durumdur. ha elin kafiri zaten oruc tutmuyor ki diyenler olacaktir ama o elin kafiri kadar oruc tutmayan türkler taniyorum ben. yanyana yürümüsüzdür. onlar sigarasini icerler, lokantada yemeklerini yerler. liseye giderken okulumun cogu türklerden olusmasina ragmen bircogu oruc tutmazdi. yaninda da yiyoruz ama kusura bakmiyorsun degil mi dediklerinde hayir hic sorun degil derdim. yabancilar oruc tuttugumun farkina bile varmazlardi. yillar önce böyleydi hala böyle. en yakin örnegi babamdir. orucunu tutmaz, sabah kahvaltisini yapar. ben daha kimsenin bogazina sarilip sokakta ne sigaraya iciyorsun lan, ne yemek yiyorsun demedim. hic aklimin ucundan gecmedi. sen oruc tutuyorsun diye insanlar senden gizli sigara icmek yemek yemek zorunda degiller ki. sana mi hesap verecek, sen kimsin?

orucu sen allah icin tutuyorsun. herkes hesabini kendisi verecek allah'a. senin kalkipta oruc tutmuyorsun bik bik günah münah olaylarina girmene ne gerek var? tutmayan tutmaz bu zorla olacak is degil. herkesin günahi da sevabi da kendinedir. herkes kendinden sorumludur. bizler baskalarini yargilama hakkina sahip degiliz. orucunu tutuyor musun ne ala ama bunu baskalarinin gözúne sokmamak gerekir. yani adamin yaninda sigara icmesi, yemek yemesi saygisizlik felan degildir. sen orucunu tut, sabirli ol, sabret. agresiflesmenin hicbir manasi yok. biz aksam vakti yemeklere gömülürken yemek yüzü görmeyenler var. sen yerken onlar yiyemiyorlar. nerde kaldi senin saygin o zaman? düsün neden oruc tuttugunu, sakinles az bir kendine gel, birde degistir bu kafayi!
Sigara tiryakilerini kızdıran bir eylemdir. Ne tatlı kokar o duman . insanın bi yeri bile şişebilir.
bi daha ki ramazani görmez beki.
verilen tepkilere siz manyak mısınız lan? denilebilecek eylem. adam belki müslüman değil? belki iradesi zayıf tutamıyor. belki psikolojik problemleri var. bir de hoşgörü dini demeyin artık lan. ayıp.
vicdansızlar. içen var içemeyen var düşünmeden saygısızca hareket ediyorlar.
ramazan ayında sokakta bir şeyler yenmesi ile bir olmayan eylem...
neticede niyetli olan herkes illa sigara kullanmıyor; oruç tutmayan bu kadar ince düşünmek zorunda değil ve niyetlilerin yüzde yüzü iftara dek konfor yaşasın diye kendi ihtiyaçlarından bu denli vazgeçmek zorunda da değil.
nefsi köreltmek değil miydi amaç? iradeyi kuvvetlendirmek? bu kadarcığa tahammül etmeli...

edit: kaybolmuş sözcüğü elinden tutup annesine teslim etme. camiden anons geçtiler de.
sigarayı yakıp ortasına geldiğimde ramazanda olduğumuzu farkedip hassiktir dediğim durum. yarısını içmişim diğer yarısını da atamıyorum utana sıkıla içmeye devam ediyorum. kısacası hoş bir durum değil.
bazılarının götüne giren gerçektir. bana tutuyo ya orucunu pezevenk.

ulan sigara içmeyecek olsam oruç tutarım zaten göt.
inancı gereği akşamın belli bi saatine kadar sigara içmeyen insanların olduğu bi caddede sigaramı içerken ben huzursuz olurdum. bana huzursuzluk veren şey nedir diye sorguladığımda çevremdeki insanlara duyduğum saygı, sevgidir herhalde diye açıklayabiliyorum. daha evrensel bakarsam olaya amerika da yaşasam ve komşumun yan bahçede domuz eti pişirdiğini görsem ikramını nazikce reddeder oturup da ona domuzun ne kadar pis bilmem ne olduğunu anlatmaya çalışıp adamın yediği yemekten alacağı zevkin içine etmeye çalışmazdım. insanın dini inanışını geçtim içindeki ahlak yasasına dahi uymadığını düşündüğüm durumdur. evrensel ahlak yasalarından bahsedilebilir mi derseniz de oldu hayvanlar gibi yaşayalım ozaman aq diyebiliyorum.
her ne kadar tutanlara saygı gösterip, göstere göstere içmemeyi tercih edenler sevilesi insanlar olsa da; böyle yapmayanlar da yadırganmamalı.
normal zamanlarda da sokakta sigara içmek avamlıktır. ramazanda ise düpedüz ahmaklıktır.
sen orada oruç tutana değil, yaşadığın ülkenin kültürüne saygı gösteriyorsun.
otur bir kahvehanede iç, kimse laf etmez, tiryakisindir içersin. ama sokakta dolaşarak olmaz.

hayatımda bir kere almanya'ya ilk gittiğimde yaptım ben bunu. bizim bir hacı emmi gördü ve yüzünü buruşturdu. sonra tanış olduk filan hep mesafeliydi bana. elin memleketinde bile yanlış bulunuyorsa sokakta içme, ölür müsün?

bu arada bazı kışkırtıcıların bilerek ve bilhassa ramazanda bunu yaptığını belirtmek gerek. ben öğrenciyken biz oruçlu olarak sınıfta soru çözerken kapıda durup sigara içip sınıfa üfleyen gözetmenler bilirim. sigara içmeyen bir takım 'halkçı' ların bile ağzından sakız eksik olmazdı.
- bak ben oruç tutmuyorum
demek için.
gerek var mı bunlara. bence yok.
haa beni zerre etkilemez ama yanlış yanlıştır bilader.

ramazan orucu salt dini bir ibadet değildir, topluma mal olmuş kültürel bir alışkanlıktır da.
kime ne zararı var. ulan ramazanda sigara içen birisini görüp canın çekiyorsan daha çok sevap kazanıyorsun işte aradığın daha çok puan değil mi? al sana puan. götün yiyorsa gel izmir'de laf et. dürzü.
cesaret isteyen bir durum olmakla beraber,yadırganmamalıydı bence, hani yiyip içersen karşındaki adama koyabilir bu belkide açtır susuzdur,ama sigara içmek normal bir durum, iyide tiryaki oruç tutmazmı bence gerçek bir tiryakinin buna gücü yoktur.ara da sırada içen adamaysa bu durum çok koymaz.