bugün

dikkatlerden kaçmayandır. her gün sabahlıyoruz ezanın saatini biliyoruz bugün niye böyle oldu lan. evet.
terslik olduğunu değil imsak in kesilmesiyle ezanın okunduğunu gösterir.
benim de az önce dikkatimi çeken durum.
yarım saat önce ezan okundu.
şimdi normalde ezan 5e doğru okunuyor, ezanı duyup öyle yatıyorum. mahalle lambaları da ezandan yarım saat sonra kapanıyor, o zaman ezan 5ten önce 4ten sonra okunuyor demektir.
e peki şimdi neden okundu?
vallahi bir şeyden değil bilen aydınlatsın.
Senin gibi cahiller içindir. Sonra ya hocam vakit girmek üzere miydi, benim saatim, senin saatin, trt'nin saati meselelerine girmeyin diye.
Ezan okunur. Herşey biter. Ama cahiller bitmez.
daha imsak vaktinin ne olduğunu bilmeyen malları gün yüzüne çıkarmıştır.

okumak cahilliği alırdı eskiden ya, onu da almıyor artık.
normal zamanda ezan geç okunur. Sebebi hanefi mezhebinde güneşe yakın sabah namazının kılınmASINDAN. Ramazanda imsak girer girmez okunur. Sebebi millet oruca başlasın diye. Yoksa vakit yine aynı vakit. Karı kız muhabbetinden bu işlere yoraCAK beyniniz kalmamış. Açın da kitap okuyun ya da bir alime sorun.
normalde ezandan önce namaz vakti girer aynı zamanda oruç vakti de girer insanların buna hazırlıklı olması bakımından yapılan uygulamadır. yani ramazanda değil normalde farklı bir uygulama var bu da mezhep farklılığından kaynaklı. hanefilerde namazın güneş doğmasına yakın kılınması daha hayırlı kabul edilir bu nedenle cemaatle beraber camide namaz kılınacağı vakit ezan okunur.
yanlış olmayan durumdur.
Takvime bakarsanız sabah namazı vakti yazmaz.
Sabah namazının vakti imsak ile güneş vakitleri arasıdır.
Orucun başlama saati de imsak vaktidir.
Sabah namazını güneşin doğuşuna yakın vakitte kılmak sünnettir. Peygamber efendimiz hep böyle yaparmış. Bu yüzden de imsak vaktinde okunmaz ezan. Hem sünnete riayet için hem de cemaate daha rahat yetişilsin diye ezan geç okunur.
Aslında ramazanda sadece ezan vakti farklıdır. Ezan direk imsak vaktinde okunur ancak camide namaz yine bir saat geç kılınır. Mukabele yapılmaktadır camilerde bu bir saat süresince.
Kısaca ortada bir yanlışlık yoktur.
gerçekten garibe gidendir.belki her sene böyledir ama daha dün sabahladım ezan saatini biliyordum daha ezana çok var diye düşünürken okunuverdi..
ilk defa türkiye'ye gelen arkadaşlarımızın anlam veremediği olay ama hemen anlatalım. o ezan, oruç tutacakların sahurda yeme-içme vakitlerinin son bulduğunu bildiren ezandır. normal vakitlerde ezan geç okunuyor. çünkü hanefilere göre, yani türkiye'de çoğunlukta olan bu mezhebe göre sabah namazını geç kılmak daha faziletlidir. bu yüzden normal vakitlerde, imsak vatinde okunması gereken ezan geç okunuyor. ramazan'da ise, yukarıda belirtiğim gibi, yeme-içme terk edilsin diye tam vaktinde okunuyor. anlatabildim mi?
anlatamadıysam bir bakalım şuraya
Normaldir. Aslında 1 saat değil genelde 40-55 dakika arasıdır. Olayın aslı şudur. Sabah namazı vakti, dolayısıyla orucun başlama vakti imsak vaktidir ama ezan sağdece ramazan ayında imsak vakti okunur. Diğer zamanlarda yukarda belirttiğim süre kadar geç okunur.
Karanlıkta oruca başlamamıza neden olan saçmalık.