bugün

Hiç öyle gelenek falan demeyin. madem gelenek top da patlatılsın o zaman. biz kendi istediğimiz saati ayarlayıp Uyanırız. Sahur için 15 dakika yetiyor bana. neden 2 saat öncesinden uyanayım. Sonra gündüz uykusuz kalıyoruz.
Zaten işsizlik tavan yapmış bi de bu adamları işinden etmeyin. Bırakın iki üç tamtam yapsınlar işte bir ay.
sonra nerde o eski ramazanlar diye yakınmamak için dokunulmasın yazıktır.
(bkz: davulcu kaldırmak)
kaldırılmasa bile " kaldırsın " kampanyasına dönüştürülmeli.
EskileYen arkadaşlar eskiye basıp kaçacaklarına kendi fikirlerini de sunsalardı bi zahmet.
(bkz: davul kalsın tokmak kalksın)
bi rahatsız olmadığınız ramazan davulcusu kalmıştı. 1 ay uykusuz kal ne olmuş yani.

edit: işsiz değilim bende çalışıyorum ama mızıldanmıyorum.
Desteklediğim kampanyadır.eskiden mani söylerlerdi şimdi çalmayı bildiklerini bile düşünmüyorum.
işsizler için bir ay uykusuz kal demek kolay tabi. Zaten iş yerinde performans düşüyor. Bir de uyuklarsak ücretsiz iziniydi, işten çıkmaydı uğraş dur.
desteklenen kampanyadır. onun bizi uyandırmaya hakkı yok.
bu sene de desteklenen kampanyadır.

her boku gelenek diye bugünlere getirmek nedir aq?
iyi o zaman başlık parası iste/al o zaman evlenirken, ona gelince oo hangi devirdeyiz olur değil mi?

lan millet vızır vızır sokakta. saat desen herkeste her bir çeşidinden var. bu davulcu ne bok yemeye sokakta?

bir de kapıya gelip para istiyor.

hadi kardeşim hadi...
bazı şeyler o çağda o anda anlamlıdır ve o an kalkınca yozlaşır, işlevselliği ve anlamını yitirir.
ayrıca ben faydalı gelenek görmedim, gelenekçilik tamamen yıkılmalı tokmağı da götüne sokulmalı.
çok güzel bir slogan oldu bu.

yani demem o ki, ilkel paganist ritüelleri tekrarlarken gürültü çıkartan bu insanların vakti dolmuştur.

fazla zorlamamak lazım.
En Son gördüğüm ramazan davulcusu 110 Kilo kadar vardı.
Hepsini Kaldırmak zor olur.
kaldırılmasına gerek yok elindeki megafonu alsınlar yeter.
(bkz: samsun)
(bkz: atakum)
sonuna kadar desteklediğim kampanya.

Yahu biz sahurumuzu bitiriyoruz adam yeni çalmaya başlıyor.

Hayır bir de bunlar seni kaldırdım diye para toplamaya gelicek siktir mk ordan diyeceğim.

O bir şey değil de çaldığı davulun hakkını verse gam yemem ama kamyonetinin arkasına atlamış 2-3 dın dın yaparak geçiyor senin neyine bahşiş.
Ramazan davulunun sesiyle uyanan yok, evet bu herkesçe bilinen bir gerçek de olsa; Ramazanda, davulcunun davul çalması devam etmesi gereken bir gelenek, bence kültüre sahip çıkmak lazım.

Madem ramazan davulcusuyla uyanmıyorsun, neden rahatsız oluyorsun ? diye de sorarlar insana.
benim de katıldığım kampanya. mahalledeki istisnasız herkes oruç tutacakmış gibi düşünerek geceleri davul çalmak ancak geçmişin cemaat (gemeinschaft) toplumlarına özgü bir davranıştır. günümüzün cemiyet (gesellschaft) toplumlarında ise, gelişen teknoloji bireylere istenilen zamanda sahura kalkma olanağı sunmaktadır. bu nedenle artık ramazan davuluna eskisi gibi ihtiyaç kalmamıştır. bireysel özgürlüklerin esas alındığı laik bir devlette dini ibadetlerini yerine getirenler kadar çeşitli nedenlerle yerine getiremeyenlere de saygı gösterilmelidir.

hem zaten bazı belediyeler ramazan'da gece davul çalınmasını yasaklamaktadır. ancak hükümet nezdinde tüm türkiye'yi kapsayan bir yasak getirilmesi gereklidir artık. çünkü belediyeler bu davul yasağı uygulamasını çoğu zaman sıkı bir denetimle yürütememektedir.

son olarak; bu devirde ramazan davulunu "gelenek" diye savunanların "gelenek" diye bilinen birçok kültürel öğenin zaman içinde büyük değişikliklere uğradığını bilmelerini ister, son 100 yıl içinde icat edilmiş "gelenek"lerin neler olduğunu araştırmalarını öneririm.