bugün

rakı sofrasında susulmaz arkadaş, hıçkıra hıçkıra ağlayacaksın..
arınacaksın gururundan, paşa gibi şerefe ulan diyeceksin
şerefsiz dünyaya inat şerefimize,
kırar gibi tokuşturup kadehleri
gırtlağınla seviştireceksin meyleri..
gömeceksin kendini şişelerin dibine, ölür gibi içeceksin ! öleceksin arkadaş..
oturtacaksın karşına geçmişini, güle güle küfür edeceksin..
unutacaksın, unutur gibi içeceksin !
içiyorsan rakıyı öve öve, söve söve kusacaksın ne varsa içinde
nefretse nefret, aşksa aşk gurursa gurur diyeceksin
susmayacaksın. hıçkıra hıçkıra ağlayacaksın..
hayatın gerçeğinin yüzüne vurduğu andır rakı sofrası.
kafanın boşaltıldığı sofradır rakı sofrası.
araştırılınca rakının aslında arap içkisi olduğu ortaya çıkar.
medcezir adlı albümün en vurucu parçasıdır.

http://www.izlesene.com/v...ofrasi-raki-table/5609673
Rakı sofrasına oturunca aklımdaki bütün sorunlar gider sofraya sofradaki insanlara odaklarınım. ilk yarım saat boş muhabbet döner etrafta zamanla muhabbet kafaların güzel olması ile koyulaşır, ciddileşir. Daha sonra bir dışavurum evresi başlar, sonra sarhoş olur eve gider yatarsın gün güzel geçmiştir ama 2. kadehte "köpek olanlar" tayfası yokmu siktirip gitsinler ne olur, içmesinler !
geçen cuma veda edilen sofradır. özleticek kendisini biliyorum ama böyle olması gerekiyor.
-herkesle oturmaman gereken,
-türk sanat müziği repertuarı gerektiren.
öncesinden hiç bilmesen bile bir kere oturduğunda ömür billah unutmayacağın bir muhabbetin içine girdiğin sofradır. herkesle oturup içemeyeceğin, keyfinden ya da kederinden kurduğun ve şarkıda da geçtiği gibi muşamba örtülerin serili olduğu o masa, arka fonda inceden bir müzeyyen senar'ın sesi dalgalanırken alır götürür seni. adettendir; vatan da kurtarırsın, hayatından gidip gönlünden gidemeyen eski sevgilini de anarsın. ama bir kere oturdun mu bir daha kalkamazsın o sofradan. "olsa da..." diye başladığın cümlelerin en güzel öznelerinden biridir.
eğer bir rakı sofrasında hiç kadın yoksa, uğruna sofra kurulmuş bir kadın vardır.
Rakı sofrası farklıdır. Bütün içkilerden farklıdır. Sohbeti farklıdır. Samimiyeti farklıdır. insanı farklıdır. Bir insanı en iyi bu sofrada tanırsınız. En güzel anlar bu sofrada olur. En hüzünlü anlar da.. Bu sofrada kimse birbirine yalan söylemez. Yapamayacağı şeyler vaad etmez. Herkes açık ve dürüsttür. Sıcaktır.Kim ne derse desin rakı sofrasının yeri apayrıdır. Ne içerseniz için buradaki sohbet diğerlerinde olduğu gibi içten ve samimi olmaz.

Utanmasam yeni tanıştığım birine teklif edebilirim. Seni daha yakından tanımak istiyorum anlamına da gelebilir belki, varsın gelsin.Keşke yeni tanıştığım insanları burada tanısam. Belki daha gerçekleri bulurdum o zaman ama ben bu sofradan herkesin mutlu ayrılacağına eminim. Keşke olsa da içsek.
ağırlığı olan sofradır, zengindir, sohbeti sever.
Önemli bir şeymiş gibi anlatılmış bide lan bunun ne adabı olabilir. Yok içmeyi bilenlerle içilirmiş, mezeler anlatılmış, muhabbetler müthişmiş.
Rakı dediğiniz; Tadını siktiğimin düşünme yetisini kaybettiren bir sıvı değil mi ? Rakıyı övmenin bir mantığı var mı ? Bu sofraların hiçbir sike yaradığını görmedim. Düşünemeyen adamlar nasıl güzel, felsefi muhabbetler çevirebilir onuda anlamış değilim.
Bu kadar övüp övüp özendiriyosunuz milleti sonra toplanıp içince kendilerini bir bok sanıyorlar.
Herkesle oturulmayacak sofradir. Icenin edepli icmesi ve sohbete birakmasi gerekli kendini. Bir yandan hafif ruzgar ezer, arkadan muzik eslik eder sohbete mezeler azalir yavas yavas. Sarkilar soylenir beraber. Sabaha kadar konusturur o sofra insani.
Özlenen sofradır. Balkon sefasıdır diğer adı. Şarkılar ve mezeler eşlik eder sohbete. Dertleşilir, gülünür, ağlanılır, mutlu olunur vs... Ama tadında sofradan kalkılır ve bir daha yapmak üzere sözleşilir. O samimi sofrada verilen sözler tutulmalıdır.
Rakı sofrası veya masasına herkesle oturulmaz. Rakı sofrasının bir adabı vardır ona uymak gerekir. Bu eski kafalılık veya kıroluk değildir. Eğer o masaya oturuyorsan o sofrada bulunuyorsan nasıl hareket edeceğini nasıl konuşacağını bileceksin..
benden başka da bir cacık olmaz muhtemelen.
mesleğimle ters orantılı olarak acayip şekilde yemek yerim, yemeyi yapmayı da severim. hele misafir! misafiri çok başka severim. 5- 6 yaşlarındaydım, dedemlerle beraber yaşıyoruz. o zaman çay bardağına koyardı dedem rakıyı, oturturdu beni karşısına, başlardı masanın adabını anlatmaya. kulağımda gündüzüm seninle, önümde mezeler, karşımda muhabbeti bol bir adam, elimde de çay bardağında rakı.
böyle büyümüş birinden de fazla bir şey beklememek lazım. ama özlüyorum. bu ayın 12 sinde 21 senemi geride bıraktım, 22 me merhaba dedim. 12 sene önce de dedemi kaybettim. onu öyle çok özlüyorum ki. rakı kokan evimizi, meze kokan sakallarını. rakı masası uzunca tutar kendinde insanı. geçmişe götürür, ülkeyi kurtarma planlarını anlattırır, gevşetir, ısınırsın, gözler kısıldıkça hafif bir mayışma hali, sonrası kahkahalarla karışık gözyaşı.
ne garip içkidir yahu, yemeği farklı, sohbeti farklı, şarkısı farklı, ortamı farklı.
bir laf vardı: ‘‘ Çapkın olabilirsin. iki kişiyi birden sevebilirsın. hatta aşklarından ölebilirsin de. sabahlara kadar içip sarhoş da olabilirsin. ama hiç bir zaman aynı kadehte iki kadını düşünemezsin‘‘. niyeyse çok severim, paylaşmak istedim.
Uzun zamandır başında bulunmadığım.. Bu alemde içiyomuşuz.. Öyle diyor kendisi... Bu akşam kralı kurulacak ama.. O kaddar..
Rakı sevmem ama meze hazırlamayı da yemeyi de severim abimle mis gibi kurduk balkonumuza soframızı keyif yapacağız.
bir haftalık birikmiş bulaşığı bile yıkatandır. önce mutfak bir güzel pür-i paklanır. o güzel masaya yakışacak o güzel mezeler hazırlanmaya başlar. biraz istavrit kızartılır küçük bir tavada , ufak bir tabağa barbunya pilaki , kokulu bir kavun kesilir kayık tabağa , biraz beyaz peynir , yeşilliksiz olmaz tabi , patlıcan kızartmasının üzerine güzel bir sos , acılı şalgam ve rakı , inceden gelen bir müzeyyen senar'ın sesi , dönülmez akşamın ufkundayız...
muhabbetin gırla olduğu siyasi görüşü farklı olan andavarlarla beraber içince boka saran sonu kafada şişe kırmalarla biten naçizane sofra. çok da güzel kurarım. en son kurduğumuzda misafir eve dönüşünde ışıklarda 15 dk durup sigara yakmış. karısı bi daha bize salmadı.
Kralı bu gece adana'dadır.
size bir tekirdagli olarak soyluyorum dunyanin en iyi sofrasi.
cumartesi akşamlarının vazgeçilmezidir. rakı sofrası kurulmayan cumartesi akşamı cumartesi akşamı değildir.
Tek kisilik olmasi gereken sofradır
diye söylen sofra.