bugün

Psikiyatrist ile psikolog arasindaki farklardir.

Annem tutturdu tatilden donunce seni psikologa goturecegim diye. Ama sanirsam bunun ilac verme yetkisi yok. Hem bu psikiyatristler degisik degisik ilaclar veriyormus severim ben, hem kilo da yapiyormus o haplar. Anlasilan bana Gata yolu gozuktu.
Biri psikolog diğeri psikiyatristtir.
(bkz: psikolog ve psikiyatrist arasındaki fark)
biri tamamen akıl sağlığı bozuk insanlarla, diğeri de zorluklar yaşamış ve sıkıntı çeken insanlarla ilgilenir.
temel olarak psikiyatrist tıpçıdır, psikolog sosyal bilimcidir.
Konuyu tamamen aydınlatan bir yazı
http://www.tavsiyeediyorum.com/makale_13044.htm
biri delidir, biri doktordur. psikolog, hastanın halinden anlamak için empati yapması gerektiğinden kısmen de olsa dolaylı da olsa deliliğe pek bi yatkındır. psikiyatr ise insanları normale döndürür. yunanlardaki misafir tanrıçası gibi ; ruh sağlığı olması gerektiğinden fazla iyi olanı normale çevirir, az olnı ise yine normale çevirir. **
Psikiyatristin ilaç yazma yetkisi vardır psikoloğun ise böyle bir hakkı yoktur. Sadece psikoterapi uygular.
Bunun cevabını anca 4 yıl sonra verebileceğimi düşünüyorum.
Psikiyatristler tıp fakültesi mezunudur.ilaç yazma yetkileri felan vardır.Psikologlar ise fen edebiyat Fakültesinin psikoloji bölümünü bitiren ve bu bilimle ilgilenenlerdir. Genellikle klinik psikologlarla psikiyatristler karıştırılır.
ikiside paraları cukkalayıp insanlara saçma şeyler söyleyip yollayan tipler. Yeni dönemde çıktı bunlarda he eskiden yoktu. Evet.
psikiyatrist hem psikoterapi yapar hem de tıp fakültesi bitirdiği için ilaçlarla tedavi metodunu dener. ayrıca vereceği ilaçların etki mekanizmaları ve hangi organlar üzerinde yan etkileri olacağını öngörür ve ona göre hareket eder. mesela karaciğer değerleri yüksek olan bir bipolar hastasına depakin adlı ilacı verecekse iki kere düşünür. karaciğer tahlillerine göre orta yolu bulur. bu, bir çok ilaç için geçerlidir.
psikiyatri de ilaç yazma yetkisi vardır sonuna kadar kullanır psikolog da yanlış tetkik/yanlış tespitler koyarak psikiyatr a yollar ikisindende uzak durmanızi tavsiye ederim.
Psikolog, paralı dosttur. Her derdinizi dinler.

Psikiyatr ise doktordur. ilacı verir, ilacın sizi iyileştirmesini umar.