bugün

kendisi çok değerli bir alimdir. 14 ekim 2009 yılında vefat etmiştir. arkasında çok değerli bir kitap olan: 'Kütüb-ü Sitte Muhtasarı Tercüme ve Şerhi'' kitabını bırakmıştır... ( buradan okunabilir: http://www.hadis.resulullah.org/)

Canan, 1940 yılında Karaman'ın Ermenek ilçesi Küçükkarapınar köyünde doğdu. Canan, ilk öğrenimini Karaman Ermenek ve Konya'da tamamladı.

Kayseri ve Akşehir'de orta dereceli okullarda öğretmenlik yaptıktan sonra, 1972 yılında Atatürk Üniversitesi islami ilimler Fakültesi'nde öğretim üyesi oldu. Uzun yıllar Paris'te eğitim gören Prof. Dr. Canan'ın en önemli eserleri arasında hadis ilminin en temel kaynağı kabul edilen ''Kütüb-ü Sitte Muhtasarı Tercüme ve Şerhi'' bulunuyor.

Canan'ın makaleleri fakülte dergilerinin yanı sıra Diyanet, Hakses, islam, islam Medeniyeti, Zafer, Sur, icmal, Kadın ve Aile, Altınoluk, Okul gibi dergilerde yayımlandı.

Canan, ''Resulullah'a Göre Okul ve Ailede Çocuk Terbiyesi'' adlı eseriyle 1979'da Türkiye Milli Kültür Vakfı Ödülü'nü aldı.

Akademik kariyerini hadis hocası olarak tamamlayan Prof. Dr. Canan, ilahiyat fakültelerinde öğrencilere hadis dersi verdi.

-ÇALIŞMA ARKADAŞLARININ GÖZÜYLE-

Prof. Dr. ibrahim Canan'ın çalışma arkadaşlarından Marmara Üniversitesi ilahiyat Fakültesi islam Sanatları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Hattat Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, Canan'ın hadis külliyatına, günün problemlerine çözümler bulma penceresinden bakabilen ve Hz. Muhammed'in sözlerini günümüze taşıyan değerli bir bilim adamı olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Subaşı, ''Ayrıca, hoca insan olarak da bir ömür boyunca öğrencilerine anlattıklarını kendi de yaşayan, kendisiyle ve çevresiyle barışık örnek bir insandı'' diye konuştu.

Marmara Üniversitesi ilahiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. ilyas Çelebi de, Fransa'da doktorasını tamamlayan Prof. Dr. Canan'ın, iki yıl önce üniversiteden emekli olduğunu belirtti.

Çelebi, Canan'ın hadisle ilgili ilim dünyasında ciddi araştırmalar yaptığını, araştırmalarını kendi hayatında da yaşayabilen bir kişi olduğunu dile getirerek, ''Etrafında herkese güler yüzle tanınan, çalışmaktan hiç bıkmayan, çevreye duyarlı çok değerli bir bilim insanıydı'' dedi.
güncel Önemli Başlıklar