polis departmanında pis işlere bulaşmış, rüşvet yiyen eski kaşar bir polisin bir takım kanunsuz işlere karışması ve bunun sonunda olaya uyanan dikkatli, idealist genç bir polisle hesaplaşmanın kaçınılmaz oluşu.
ayrıca;

(bkz: dayaklı sorgu)
olaylar başlar, gelişir ve bittikten, herşey yatıştıktan sonra filmin sonunda, ekrana o şehri gece ışıklarıyla kuşbakışı gösteren, yavaşça yükselen bir görüntü gelir, bu manzaraya pop-rock ballade bir parça eşlik eder. yani bu şehir her türlü pisliğine rağmen yaşamaya değer filan gibi bir hisle veda eder film bizlere, hayat devam etmektedir, siren sesleri duyulur hafiften. seviyorum dostum bu lanet olası pislik yuvasını.
eğer amerikan polisiye filmlerinden bahsediyorsak şunlardır;

(bkz: sosisli)
birden ortaya çıkıp olayı devralan federaller.
lanet olası federaller.
zenci torbacılar ve kadın satıcıları.
zenci suçlular.
tüm newyork polis departmanını peşinden koşturan, bütün departmanla taşak geçen zeki ve karizmatik beyaz suçlu.
canlı bomba veya bombacı müslümanlar.
kadın ve erkek polis partnerlerin aşk yaşaması.
kadın ve erkek polis partnerlerin birbirlerinin hayatını kurtarması.
esas oğlan yürürken arkada meydana gelen ve ona hiçbir etki yaratmayan patlama.
patlama sonrası takılan güneş gözlüğü(sabah,öğle,akşam farketmez.)
bir bomba imhası sırasında bomba imhacının cool ve esprili bir şekilde bombaya müdahalesi.
çatışmadayken yapılan espriler, çatışılan suçluya laf sokmalar.
daha birsürü sayarımda sözlüğe ayıp olur.
(bkz: polis)
birbirinden nefret eden kadın ve erkek polislerin sonradan birbirlerine aşık olması ve bizim aslında onların eskiden karı koca olduğunu öğrenmemiz.
bana amerika birleşik devleti başkanını bağlayın.
bilinen yere acil ambulans anonsu olmazsa olmazıdır.
yakalanan şüphelinin araca bindirilirken -ki adam kafayı eğmiştir- kafasından tutup araca bindirmesi.
Riza baba.
2 erkek kardeşten büyüğünün suçlu, küçüğünün polis olması.

(bkz: yeşilçam)
önceleri birbirinden nefret eden daha sonra birbirlerinin hayatını kurtararak dost olan lanet olası polisler.
siyahi gangsterler.
(bkz: lanet olası federaller)
Arabanın içinde iki adet polis iz peşinde, biri şişko ve pislik olacak, donut ve kahvesi olacak.

şart aga donut olmazsa polis olduğuna inanmıyoruz.

Diğeride gergin olur sigara içer paso.

aha olay bu.
senin sorunun ne dostum? o lanet olasi kicinin kafandan buyuk olmasi!! sozleri.