bugün

Türkiyede'ki polis-vatandaş muhabbetinden kaynaklanan bir durumdur. Maalesef bu ülkede vatandaşın hakları olmadığı için polislerden korkuluyor. Çünkü polis gelip seni merkeze götürüp cebine de uyuşturucuy koydumu olay bitti temizle kendini temizleyebilirsin. Bü yüzden insan polis gördüğünde suçlanma korkusuyla kendisini suçlu hissetmektedir.
(bkz: doktor görünce kendini hasta hissetmek)
farklı bir bakış açısı.
(bkz: kasap görünce sığır gibi hissetmek)
zaten yapmış olduğun bir şeylerden dolayı bilinçaltında suçluluk var ve polis görüntüsü bunu harekete geçiriyor.

görsel
paranoya deniyor buna normal zamanlarda, hastalıktır ama mevcut halde normal sayılır, kaygılanmayın...
Bilenler bilir eskiden limonata bardakları vardı. Şeklen rakı bardağına benzerdi. Yalnız üstünde dandik boyadan üfürükten bir desen olurdu. O kadar dandikti ki bu desen 1-2 yıkamaya çıkardı. Her neyse deseni siktir edelim. Sene 92. istanbul'da sancaktül'ün arkası bağlar caddesi. Mevlüt yahut sünnet düğünü türünden bir mevzu var. Ben de bir koli bardağı bu Mevlüt yahut sünnet düğünü evine taşımaya çalışıyorum. Yalnız koli benim kadar bir de bardağı her gören ne sikim bardak lan bu, rakı bardağı gibi, Mevlüt evine gitmez türünden yavşak yavşak konuşuyor. Tam sancaktül'ün arkasında beyaz toros'un biri içinde 2-3 tane at hırsızı telsizli Adamla durdu. içlerinden kaleci saçlı traşlı bi Adam ne lan o kolide dedi. Ben, otoriteyi iliklerine kadar hisseden ben, devletin bu şahıs halini görünce mallaştım haliyle ve kekeleyerek "a a abıe valla rakı bardağı değil" diyebildim. Kaleci saçlı traşlı polis güldü diğerleri pek siklemedi. Ulan el kadar çocuk kendi kadar kutuda bomba mı taşıyacak ki gelip tebelleş oluyorsun. Neyse ne işte. Pfff.
Polislere güvensizlikten kaynaklı durumdur.
Ergenlik döneminde sıkça yaşanan bir olaydır.
Hatta polis görünce kaçarlar.
kimlik kontrolü yaptıklarında her zaman, birilerine hakaretten gözaltına alınacağımı sanıyorum.
ne zaman polis görsem kaçma isteği doğuyor sebepsiz. hele kimlik kontrol noktasında arabadan inip koşmak. sırf adrenalin olsun diye birgün yapacam ama vururlar diye korkuyorum.