bugün

uçuk bir o kadar da sabır gerektiren ödüllü ve harika bir film.
Etkileyici ve sıradışı bir film Plemya.Aslında Plemya filmini seyretmeyi tam olarak herhangi bir film seyretmek olarak görmüyorum,Plemya filmini seyretmek film izlemekten ziyade sinemasal bir deneyim bence,özellikle Plemya'yı sinemada izlemek insana gerçek anlamda sanatsal bir aktivite içinde olduğunu hisettiriyor.Filmin içeriği oldukça sert,filmde şiddette var fuhuşta var aşkta var.Filmin içeriği bu kadar sert olmasına rağmen anlatım dilinin yani filmde hiç diyalog,altyazı,müzik olmaması filmdeki bu sert sahnelerin etkileyiciliğini azaltmış diye düşünüyorum,keşke filmde en azından müzik kullanılsaymış.Yalın bir anlatım,bol bol tek plan,jest ve mimikler yoluyla karakterler arası diyalog ve şiddetle cürretkarlığın iç içe girdiği sahneler bu filmi genel olarak özetliyor diyebilirim.Filmdeki kürtaj sahnesi de oldukça etkileyici olmuş.Bu arada film bence gereğinden fazla uzun tutulmuş,yönetmenin tek plan çekimlerinin de filmin gereğinden fazla uzun olmasına sebep olmuş olabilir ama bence en azından film yaklaşık 10-15 dakika daha kısa olabilirmiş.Ayrıca film bir süre sonra biraz kısır döngüye giriyor bu da izlerken biraz sıktı beni.Son olarak beklentilerimin biraz altında kalsa bile Plemya gerçekten sıradışı bir film ve sinemasal bir deneyim,eğer gerçeklikten biraz da olsa soyutlanmak istiyorsanız veya gerçek anlamda farklı bir film izlemek istiyorsanız Plemya'yı tavsiye ederim.

7/10
miroslav slaboshpitsky'nin yönettiği 2014 yapımı ukrayna filmi. hiçbir diyalog bulunmuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=pXN7hS-Evao